Szeged — A Blikknek bemutatták az úttörő orvosi eszközt! Forradalmian újnak számító vértisztító eljárással mentenek életeket a Szegedi Tudományegyetem aneszteziológiai és intenzív terápiás intézetének szakemberei.

Molnár Zsolt professzor és csapata olyan módszeren dolgozik, amely hatékonyan veszi fel a harcot a köznyelvben leginkább csak vérmérgezésként ismert szepszis ellen.

Évente hivatalosan nagyjából 18 millió beteget regisztrálnak vérmérgezéssel világszerte. Nemzetközi felmérések szerint a kórházakban több beteg hal meg szepszissel összefüggő szövődményben, mint emlő-, vastag- és végbélrákban együttvéve. A szegedi osztályon évente három-négyszáz nagyon súlyos állapotú beteget kezelnek, akiknél az immunrendszernek extra segítségre lehet szüksége.

– A szepszis egy fertőzésre adott immunválasz, amelynek során felborul az egyensúly a gyulladást elősegítő és csökkentő erők között: előbbiek túlsúlyba kerülnek, ennek révén a baktériumok elpusztításához szükséges mérgező molekulák elárasztják a keringést, majd a vér útján megtámadják az életfontosságú szerveket. A test tehát a saját maga ellenségévé válik – kezdte Molnár Zsolt professzor, aki rögtön megjegyezte azt is: nem csupán fertőzés válthatja ki a vérmérgezést, hanem egy autóbaleset okozta szövetsérülés, nagy műtét vagy tartós keringésleállás.

Az ábra a vérmérgezés kialakulását és hatását, illetve az új gyógyító módszer lényegét mutatja /Grafika:Séra Tamás

Az intézetben az országban az elsők között vezették be az úgynevezett CytoSorb nevű vértisztító kezelést, amely alkalmas a vérben található mérgező molekulák, az úgynevezett gyulladási citokinek eltávolítására. A nemzetközi orvosi gyakorlatban a citokineltávolító eljárást szinte kizárólag művesekezeléssel együtt végzik. Szegeden azonban – egyedülálló módon – önállóan alkalmazták ezt az eljárást.

– A kezelésen átesett betegek jobb eredményeket mutattak, hamarabb épültek fel a szeptikus sokkból. A betegség eleje drámai, ekkor árasztják el ugyanis a mérgező molekulák a keringést és támadják meg az életfontosságú szerveket. Ha ebbe az időszakba avatkozunk bele, akkor elvileg tompítani tudjuk a szerveket érő pusztító hatást, és időt nyerünk a pácienseknek – folytatta a professzor, majd hozzátette: a beavatkozással rendezni tudják a beteg élettani paramétereit, így elegendő ideje van kiheverni az őt ért szeptikus sokkot. A klinikára bekerült, gépekkel életben tartott pácienseknél pedig nagyon fontos, hogy mikor kerülhetnek le a lélegeztetőgépről és távozhatnak az intenzív osztályról, hiszen a vérmérgezés akár az életükbe is kerülhet.

Megkötik a mérgeket

Az eljárásnál – a művesekezeléshez hasonló módszerrel – zárt rendszeren keresztül egy görgőpumpa segítségével átvezetik a vért egy lyukacsos felszínű, biológiailag aktív gyöngyöket tartalmazó berendezésen. A gyöngyök az összességében hatalmas felületükön képesek megkötni a mérgező anyagokat, ezzel 12-24 óra alatt jelentős mennyiségben csökkentve szintjüket a vérben.

blikk