Zajlik a rehabilitációja a súlyos agyvérzést szenvedett, mercedeses gázoló néven hírhedtté vált Molnár Richárdnak. Még a családtagjai sem nyilatkozhatnak a pillanatnyi egészségügyi állapotáról.
A 2021 júliusában halálos közúti baleset okozásáért 3 és fél év fogházra ítélt Molnár Richárd december végén stroke-ot kapott, a bal oldala lebénult. Emiatt a szombathelyi börtönből a berettyóújfalui Büntetés-Végrehajtás Egészségügyi Központjába került. Infúziós kezelést kap, már óvatosan tudja mozgatni a bal kezét, de a beszéd egyelőre nehezére esik – tudta meg az atv.hu.
A magyar Keresztapaként ismert Tasnádi Péter a Youtube-ra kitett videójában felháborodva kritizálta a börtönökben fogvatartott rabok egészségügyi ellátását.
– Börtönben lenni nem jó dolog, betegen börtönben lenni pedig egyenesen katasztrófa.
Az orvosok nem győzik hangsúlyozni: egy stroke-os beteg túléléséhez, felépüléséhez az észleléstől számítva az orvoshoz jutásig minden percnek kiemelt jelentősége van – magyarázta a magyar Keresztapa.
– Ehhez képest a börtönben a gyakorlat az, hogy a beteg szól az őrnek, aki értesíti a főfelügyelőt. Ő telefonál az ápolónak, mire ő megnézi. Ha valóban rossz a fogvatartott állapota, az ápoló jelenti azt a biztonsági tisztnek. Akár fél óra is eltelhet, mire a beteg az elsődleges kezelést megkapja.
Tasnádi Péter végképp nem érti, mi indokolta, hogy Molnár Richárdot elszállították a szombathelyi börtönből az ötórás autóúton 450 kilométerre lévő berettyóújfalui Büntetés-Végrehajtás Egészségügyi Központjába. Hiszen a beteget helyben, a börtöntől pár percnyire lévő, jól felszerelt, szombathelyi Markusovszky kórházban is el tudták volna látni.
– Úgy vélem, felelőtlenség, ami Molnár Richárddal történt. Ha maradandó károsodása lesz, akkor beperelheti a börtönt, bár ez rajta biztosan nem fog segíteni – hangsúlyozta a magyar Keresztapa. – Épp most írom az újabb, tavasszal megjelenő könyvemet, ami a magyarországi börtönviszonyokról, az ott tapasztalt visszásságokról szól.
Ha Molnár Richárd megkapta volna a kedvezményeket, már tavaly nyár óta szabadlábon lehetne.
– Abban reménykedem, hogy a védencemet hamarosan a jó magaviseletére tekintettel feltételesen szabadlábra helyezik – mondta az atv.hu-nak a mercedeses gázoló ügyvédje, dr. Jován László.
Az üggyel kapcsolatban az alábbi kérdéseket küldtük át a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának:
– Mi indokolta, hogy Molnár Richárdot nem azonnal a szombathelyi kórházba vitték ellátásra?
– Milyen járművel került M. Richárd Berettyóújfaluba (mentőautó, mentőhelikopter, stb)?
– Az észleléstől számítva mennyi időn belül és hol látta el orvos M. Richárdot?
– Miért nem a szombathelyi kórházban végzik M. Richárd rehabilitációját?
Kérdéseinkre az alábbi választ kaptuk:
„Tisztelt Virág Márton!
Tájékoztatjuk, hogy a büntetés-végrehajtás szervezeténél keletkezett, bármely fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat, információ bűnügyi személyes adat, így a hatályos jogi szabályozás nem ad lehetőséget válaszadásra konkrét személyre, eseményre vonatkozó kérdések tekintetében.
Általánosságban azonban elmondható, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet mindent megtesz annak érdekében, hogy a fogvatartottak megfelelő egészségügyi ellátásban részesüljenek. Minden bv. intézetben működik orvosi rendelő, ahol orvosok, egészségügyi szakápolók dolgoznak, akikhez bármilyen egészségügyi problémával fordulhatnak a fogvatartottak. Abban az esetben, ha a személyi állomány észleli a fogvatartott rosszullétét, egészségromlását, hivatalból, soron kívül gondoskodik orvosi ellátásáról.
Amennyiben indokolt az intézeten kívüli egészségügyi ellátás, akkor a fogvatartottat ellátó orvos döntése alapján a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központjába szállítják át.
Ugyanakkor ha a fogvatartott egészségügyi állapota miatt nem szállítható távolabbra vagy sürgős esetről van szó és a késedelem veszélyeztetné az eredményes ellátását, akkor a bv. intézet haladéktalanul értesíti a mentőszolgálatot, akik a legközelebbi kórházba szállítják az elítéltet. A külső kórházi ellátás időtartama alatt kollégáink a nap 24 órájában gondoskodnak a fogvatartott őrzéséről.
Külső kórházban csak addig maradhat a fogvatartott, amíg feltétlenül szükséges az ellátása szempontjából, így a rehabilitáció, illetve az utókezelések már a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központjában történnek meg.
Tisztelettel: Kommunikációs Főosztály
Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága.”
atv