2015. 06. 08. – 19:38 forrás: MTI
A lábprotézis segítségével viselője képes felismerni azt, hogy aszfalton, sóderen vagy gyepen jár, olyan érzése van, mintha két ép lábbal lépkedne a talajon. A lábprotézist a linzi Felső-ausztriai Főiskola szakemberei fejlesztették Hubert Egger vezetésével.
A mesterséges talp „nyomáspontjai” szállítják az információt a levágott láb csonkjáig. A művégtag az ép lábat utánozza: a nyomás ugyanúgy oszlik el a mesterséges talpon a lábujjaktól a sarokig. Az talaj felismerését a csonk idegvégződéseinek reaktiválása teszi lehetővé, ezek szállítják tovább a művégtag szenzoraiból származó információt az agyba.
Az 54 éves Wolfgang Rangger osztrák tanár 2007-ben veszítette el mindkét lábát, majd a fantomfájdalmak és az ennek következtében fellépő, állandó alváshiány és fáradtság miatt kénytelen volt abbahagyni a hivatását.
Rangger hat hónapja használja a protézist. Azóta „érzi” a talajt, biztosabban jár, nem fél, hogy elesik a jeges úton vagy a járdát borító nedves leveleken. „Úgy érzem, mintha újra lenne lábam” – mondta az AFP francia hírügynökségnek.
A férfi jár, kerékpározik, lépcsőt használ, és mozgásán nem könnyű észrevenni, hogy sántít. A látványos eredményt az érzőidegek „elterelésének” technikájával és a beültetett protézis érzékelőinek bekapcsolásával érték el. A fantomfájdalmak is megszűntek.
A linzi páciensnél az orvosok a csonk közepén lévő, eredetileg az amputált lábhoz vezető idegvégződéseket a comb felszínéhez vezették, ahol érintkeztek a protézis „bőrével”.
Kép: Google