Az Alaptörvényben biztosított joga mindenkinek, hogy békésen gyülekezhessen. (2018. 05. 25., péntek, Zsaru Magazin)
Ennek keretében rendezvények tarthatók, melyeken a résztvevők szabadon kinyilváníthatják véleményüket. A jog gyakorlása nem valósíthat meg azonban bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást, és nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével.
A rendőrség speciális közrendvédelmi, csapatszolgálati egységeként a Készenléti Rendőrség (KR) állománya nagy szerepet vállal abban, hogy mindenki gyakorolhassa az őt megillető jogokat, és rend legyen akkor is, ha éppen szöges ellentétet képviselő vélemények állnak szemben egymással. Ahhoz, hogy feladataikat magas színvonalon láthassák el, sokoldalúan kell képzetteknek lenniük.
– Már munkatársaink kiválasztásánál is ügyelünk arra, hogy olyanok kerüljenek állományunkba, akik személyiségüknél fogva és fizikálisan is alkalmasak erre a speciális munkára. Képzéseink során pedig gondoskodunk róla, hogy naprakész szakmai tudással felvértezve, megfelelő fizikai állapotban lépjenek szolgálatba – mondta Nagy Miklós Imre ezredes, a KR rendészeti parancsnokhelyettese. – Laktanyáinkban minden feltétel adott ahhoz, hogy folyamatosan edzhessenek kollégáink. Ezt a sportos szemléletmódot az újonnan kötelékbe lépők a régebb óta szolgálatot ellátók példáját látva gyorsan magukévá teszik, nehéz olyan pillanatot találni, amikor valaki ne róná éppen a köröket futópályáinkon vagy ne gyúrná a vasakat a konditermeinkben. A mindennapi szolgálatellátás mellett a lehetséges legtöbb időt fordítjuk oktatásra. Az elméleti képzéseken a feladat ellátásához szükséges jogszabályi háttér tudásanyagával, a gyakorlati oktatásokon valósághű szituációkon keresztül szerzett jártassággal vértezzük fel kollégáinkat. A fizikai állapot és szakmai tudás mellett mentálisan is kifogástalan állapotban kell lenni.
Erre is nagy hangsúlyt helyezünk, ebben pszichológiai alosztályunk és trénereink vannak segítségünkre. Egy-egy tömegrendezvényen számtalan konfliktushelyzet állhat elő, munkatársaink pedig azért vannak ott, hogy fenntartsák a rendet és vigyázzanak mindenkire. Arra, aki békésen szeretne részt venni egy rendezvényen, azokra is, akik szemlélőként vannak jelen, vagy éppen csak arrajáróként csöppentek bele a helyzetbe, és arra is, aki azzal a céllal érkezett, hogy rendet bontson, vagy a helyszínen dönt úgy, hogy bűncselekményt fog elkövetni. Kollégáink a munkájukat végzik, amelynek leglényegesebb célja az, hogy mindenki biztonságban térjen haza, ha véget ért a rendezvény. Tisztában vannak azzal, hogy ha atrocitás éri őket ilyenkor, az nem személy szerint nekik szól, hanem az adott helyzetnek. Ha valamelyikük sérelmére bűncselekmény történik, intézkedünk – akkor, amikor annak ideje és helye van. A tömeg reakciójával ugyanis kell tudni számolni. Előfordulhat, hogy a tettes mögött több sorral állók az előzményeket nem látták, csupán annyit vennének észre, hogy a rendőrök valakit „hirtelen” kiemelnek a tömegből. Ez viszont fokozhatja a feszültséget – ezért mindent tervezetten, higgadtan, a maga idejében kell megcselekedni.
Abban, hogy mindenki lelkileg is megfelelő állapotban lépjen szolgálatba, nagy szerepe van a parancsnoki gondoskodásnak, a vezetők helyzet- és emberismeretének.
– Csoportvezetőink, alosztályvezetőink kiválasztásánál fontos szempont, hogy olyan kollégát bízzunk meg az egységek irányításával, akinek a személyisége nyugalmat sugároz, és aki maga is jól állt helyt ilyen helyzetben – mondta Kretz Károly ezredes, bevetési főosztályvezető. – A szakmai tudás mellett nagy gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek, számtalanszor érezték már a maguk bőrén az ilyen szituációk dinamikáját. Ahol több száz vagy akár több ezer rendőr egyszerre lát el feladatot kis helyen, ott elképzelhetetlen, hogy ne egy személy kezében összpontosuljon az irányítás. A helyszínparancsnokoknak folyamatosan szem előtt kell tartaniuk a tömeg hangulatát, és gyors döntéseket kell hozniuk. Át kell látniuk, hogy kik a hangadók, kik azok, akik esetleg bűncselekmény elkövetésére készülnek, kik azok, akik nem okoznak problémát és kik „inognak”, azaz érzik úgy: mentesülhetnek az egyéni felelősség alól, ha a hangadók befolyásának engedelmeskedve cselekednek.
A vezetőknek nem elegendő azonban csak rendezvény résztvevőire figyelniük, beosztottjaikra is gondot kell fordítaniuk. Szolgálat előtt, közben és annak végén is.
– Ha valakinél olyan fizikai vagy lelki problémát tapasztalunk, ami miatt felfokozott körülmények között nem tudna megfelelően helytállni, nem osztjuk be ilyen feladatra – mondta Sárközi Mónika őrnagy, bevetési alosztályvezető. – A szolgálatok tervezésénél szem előtt tartjuk, hogy mindenkinek jusson elég ideje a regenerációra, és a helyszínen is figyelünk arra, hogy folyamatosan cserélődjenek az emberek, ne ugyanazok álljanak például végig az első sorban. Ehhez természetesen ismerni kell a beosztotti állományt, és elengedhetetlen a jó, bizalmi munkahelyi légkör is. Amikor levonulunk egy helyszínről és megköszönöm a kollégák munkáját, mindig átbeszéljük, hogy mi volt az, amit jól oldottunk meg és mi az, amin esetleg változtatni szükséges.
– Nagyon sok és változatos képzést kapunk, melyekben valósághű körülmények között gyakorolhatunk egy-egy szituációt instruktoraink irányításával – vette át a szót Tóth Gábor főtörzsőrmester, a bevetési osztály megbízott járőrparancsnoka. – Van, hogy egy szimulált sporteseményen vagy egy ülődemonstráción kell eljárnunk, van, hogy egy agresszívabb, aktív tömeg kezelését gyakoroljuk. Vannak többnapos, nagy oktatásaink is, ezeken jellemzően két megyei csapatszolgálati század vesz részt a KR egy-egy osztálya mellett. Ilyenkor két század a feladatokat hajtja végre, a harmadik tömeget alakítja. Olyan is előfordul, hogy kutyás vagy lovas rendőrökkel gyakorlunk, ez számukra is hasznos, és mi is tanulunk az ilyen helyzetekből. 2014-ben 17 tiszthelyettes társammal Hollandiában is részt vehettem csapatszolgálati képzésen, itt a házigazdák mellett román, lengyel, cseh és szlovén kollégákkal együtt tanulhattunk gyakorlati fogásokat. Ezekből az alkalmakból tudunk meríteni, az ott tanultak éles helyzetben is rendre előjönnek. Amikor szolgálatba indulok, kizárok minden oda nem valót. Csak a feladatra koncentrálok, arra, hogy a kapott parancsot teljesítsem. Minden más háttérbe szorul, az is, ha egy zárt sorfalban állva engem ér atrocitás. Társainkra viszont figyelünk, állományunk bővítésével sok új kolléga érkezett sorainkba – őrájuk kiemelten.
A társakra való odafigyelés fontosságát fogalmazta meg a KR négy trénerének egyike is.
– A KR egyik legfőbb erénye az összetartó közösség, a csapatban gondolkodás – mondta Solymosi Krisztina, az Oktatási és Személyiségfejlesztő Központ trénere. – Könnyebb elviselni a nehéz helyzeteket, ha nem egyedül kell helytállni, hanem ott vannak a társak is, és együtt tudunk megbirkózni a feladattal. Nagy gondot fordítunk a közösségépítésre, ezért az állomány számára is tartunk csapatépítő tréningeket, melyek során mindig az adott csapatra szabott programmal készülünk, hiszen más eszköztárat igényel, ha például egy konfliktus feloldása a célunk és mást, ha az újoncokat szeretnék beilleszteni a közösségbe. A KR vezetése fontosnak tartja, hogy mindenki, aki a szervezeten belül másokat irányít, kapjon segítséget ahhoz, hogyan kell ezt megfelelően végeznie. Ebben is részt veszünk mi, trénerek: csoportos és egyéni képzéseket is szervezünk, amelyekben hangsúlyos témakörökként jelenik meg a konfliktus- és stresszkezelés. A képzések révén a vezetők fel tudják ismerni a pszichés túlterhelés jeleit önmagukon és kollégáikon. Olyan technikákat tanulhatnak nálunk, amelyeket továbbadhatnak beosztottaiknak is. Emellett az állomány tagjai közvetlenül is fordulhatnak hozzánk, illetve a KR pszichológiai alosztályának munkatársaihoz is. A beosztottak számára meghirdetett stressz- és konfliktuskezelési tréningjeink nagyon népszerűek, ugyanis ahányan vagyunk, annyiféle módszerrel tudjuk oldani a bennünk rejlő feszültséget, erre nincs egységes recept.
Van, akinek a családja, a gyermeke, a hobbija vagy éppen a háziállata jelenti a legjobb töltekezést, és van, akinek az segít levezetni a stresszt, ha jól kibeszéli a gondját a laktanyában – a lényeg, hogy mindenki megtalálja és rendszeresen alkalmazza a számára legmegfelelőbb módszert. A képzéseken a kollégák által a szolgálatból hozott problémákat is elemezzük különféle szituációs gyakorlatok során. Agyunk mintákból dolgozik, és az ilyen gyakorlatok során elsajátított megoldások nagyon hasznosak, hiszen ezeket elő lehet hívni szükség esetén. Két éve létrejött a KR-en belül egy speciális egység, a Partner Csoport, mely békés eszközökkel és partneri kommunikációval lát el tömegkezelési feladatokat. Az ő képzésük is a mi feladatunk. Ebbe a 25 fős, eddig jellemzően sporteseményeken jeleskedő csapatba kiemelkedően jó kommunikációs képességű, jó kapcsolatteremtő, gyors helyzetfelismerő és erős stressztűrő képességű emberek kerülhetnek be. A tömegrendezvények során civilben, fegyver nélkül, csupán a kommunikáció erejével oldanak meg helyzeteket. Feladatuk többek között a kapcsolatfelvétel és kapcsolattartás a résztvevőkkel, a hangadók azonosítása, a rendezvény lebonyolításának segítése folyamatos kommunikációval és jelenléttel. Közel húszféle speciális tréningünk van. Érzelmiintelligencia-fejlesztő képzésünkön az érzelmek felismerését és kezelését oktatjuk, de szervezünk autogéntréning tanfolyamot, többféle önismereti, viselkedéstipológiával foglalkozó, sőt a kommunikáció témakörén belül tárgyalástechnikai, prezentációs készségfejlesztő, kérdezéstechnikai, valamint asszertív kommunikációt erősítő képzéseket is. Ezek mind sokat hozzátesznek ahhoz, hogy munkatársaink mind jobban megismerjék és megértsék saját magukat, és ezáltal azokat az embereket is, akikkel nap mint nap találkoznak munkájuk során.
Forrás: zsarumagazin.hu, Kutlán Edina
Fotó: Sebestyén Jenő