forrás: hirado.hu/M1/MTI
Az Iszlám Állam támadással fenyegette meg Washingtont és más országokat. A párizsi támadók közül eddig öt embert sikerült azonosítani, többségük már Európában született. Köztük van ugyanakkor az is, akinél szíriai útlevelet találtak. Ujjlenyomata alapján Görögországban regisztrálták menekültként, ám az útlevél hitelességét a párizsi főügyész nem tudta megerősíteni. Egyre több szál vezet Belgiumba: a párizsi merényletek egyik feltételezett elkövetőjét keresik, a 26 éves Abdeslam Salah bérelhette azt a fekete színű VW-t, amellyel a merénylők a Bataclan rendezvényközponthoz érkeztek. A rendőrség gyanúja szerint Abdeslam Salah és két fiútestvére közvetlenül részt vett a merényletekben, és azok előkészítésében. Egy belga állampolgárságú férfi, név szerint Abdelhamid Abaud volt a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője és támogatója. Két másik merénylőt is azonosítottak.
Az olasz hatóságok beszüntették a párizsi merényletek egyik elkövetőjének tartott francia állampolgár és egy fekete színű Seat Ibiza típusú személyautó körözését a Franciaországgal határos Piemonte tartományban és az egész észak-olaszországi térségben. A torinói idegenrendészet parancsnokhelyettese közölte: semmi nem alapozza meg azt a feltételezést, hogy a körözött férfi és gépkocsi átlépett volna a francia-olasz határon és olasz területen tartózkodna. Francia források szerint a szóban forgó Seatot már Párizs közelében megtalálták.
Elhalasztották egy terroristákról szóló film bemutatóját Párizsban
Egyelőre nem mutatják be Franciaországban a Made in France című drámát, amely egy francia újságíróról szól, aki egy Párizsban működő radikális dzsihadista csoport tevékenységét követi – közölte a film francia forgalmazója a francia fővárost ért terrorista támadásokat követően. A film premierjét eredetileg szerdára tűzték ki Franciaországban.
A franciák játszani akarnak
A pénteki, párizsi merényletek után három nappal elutazott Londonba a francia válogatott. A két ország sportági szövetségének vezetői közösen úgy döntöttek: az eredeti terveknek megfelelően megrendezik a találkozót, amely a jövő évi, franciaországi Európa-bajnokságra való felkészülés helyett elsősorban a terror elleni demonstrációról, a szolidaritásról és a sport egységéről fog szólni. A Wembley Stadiont kivilágítják a francia zászló piros, fehér és kék színeivel, a franciák „Liberté, Égalité, Fraternité” (Szabadság, Egyenlőség, Testvériség) nemzeti jelmondatát az aréna elé vetítik, a francia himnusz sorai pedig olvashatóak lesznek az óriáskivetítőn, hogy az angol szurkolók is elénekelhessék.
Mogherini: nem szabad összemosni a migrációs válságot a terrorfenyegetéssel
Nem szabad összemosni a migrációs válságot a terrorfenyegetéssel – jelentette ki az uniós külügyminiszterek tanácskozása után az Európai Unió külügyi főképviselője. Federica Mogherini szerint azokat, akik ugyanazon fenyegetés elől menekülnek, amellyel Európa is kénytelen szembenézni, kötelességünk megvédeni. Jean Asselborn, a Európai Unió miniszteri tanácsának soros elnökségét ellátó Luxemburg külügyminisztere szintén arról beszélt, hogy a menekültek befogadása az emberségről szól, a terrorizmus elleni küzdelem pedig a barbarizmus elleni harcról. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter azt mondta: a párizsi merényletek miatt várhatóan nem kell majd életbe léptetni a NATO-t létrehozó washingtoni szerződés közös védelmet garantáló ötös cikkét, mert Franciaország erre nem tart igényt.
Gulyás Gergely: Jogszabálysértő a kvótákról szóló uniós rendeletet
Jogszabálysértőnek nevezte a kvótákról szóló uniós rendeletet Gulyás Gergely. A fideszes politikus annak az indítványnak a parlamenti vitájában beszélt erről, amely kötelezné a kormányt, hogy az Európai Unió Bíróságán kérje a kvóták megsemmisítését. Az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke hangsúlyozta: a bevándorláspolitika tagállami hatáskörbe tartozik, ezért az unió szabálytalanul járt el, amikor a nemzeti parlamenteket megkerülve döntött a migránsok elosztását célzó mechanizmus bevezetéséről. Gulyás Gergely szerint emellett a kvótarendszer a gyakorlatban sem állná meg a helyét, hiszen semmi nem garantálja, hogy a migránsok a számukra kijelölt tagállamban maradnának.
Orbán Viktor: az egész európai politikát újra kell gondolni
A kormánynak a magyar emberek biztonsága az első – mondta Orbán Viktor az M1-en. A kormányfő szerint mára elviselhetetlenül megnőtt a távolság az európai emberek elvárása és az uniós vezetők politikája között, ezért az egész európai politikát újra kell gondolni. A miniszterelnök az Európába tartó migrációs hullámmal kapcsolatban úgy fogalmazott: beszállítottak Európába több százezer olyan embert, akiről nem tudjuk, hogy kicsoda, honnan jött és mit akar. Közülük néhányan arra használják ezt a hatalmas migránsáradatot, hogy terroristaként jussanak be Európába, ezért a veszély folyamatos és közvetlen – tette hozzá Orbán Viktor.
Nem változik a német kormány menekültpolitikája
A párizsi merényletek miatt nem változik a német kormány menekültpolitikája, amelynek középpontjában november eleje óta az a törekvés áll, hogy a menekültek ellenőrizetlen beáramlását váltsa fel az úgynevezett kontingensekre épülő megoldás. A francia fővárosban végrehajtott terrortámadások éppen hogy „megerősítik” mindazt, amit a német kormány képvisel az európai menekültválság kezelésével kapcsolatban – fogalmazott Christiane Wirtz helyettes kormányszóvivő hétfőn Berlinben. Kifejtette: a német szövetségi kormány „nagyon masszívan” kitart irányvonala mellett, továbbra is úgy véli, hogy biztosítani kell a külső határokat, az „illegális bevándorlást legális bevándorlással” kell felváltani, küzdeni kell a menekülthullámot kiváltó okok megszüntetéséért és méltányosan meg kell osztani a válság terheit.
Nemzeti színű kivilágítást kapott az újra megnyílt Eiffel-torony
Nemzeti színű kivilágítást kapott a délután újra megnyílt Eiffel-torony Párizsban. A francia nemzeti lobogó kék-fehér-piros színei ma, holnap és szerda este világítják meg a leghíresebb francia turistalátványosságot, amely a múlt pénteki párizsi merényletek óta zárva tartott. Ma a világ egyik leglátogatottabb múzeuma, a Louvre is újra megnyitotta kapuit és valamennyi párizsi kulturális közintézmény, múzeum, koncertterem, színház és mozi is ismét látogatható.
A Bataclan klubot évek óta fenyegették
A párizsi Bataclan klubot már évek óta fenyegették terroristák, igaz, nem az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, hanem a magát az Iszlám Hadserege néven emlegető terrorcsoport. A párizsi Le Point című hetilap információi szerint a francia biztonsági szolgálatokhoz 2011-ben érkeztek az első jelzések arról, hogy a klubot kiszemelték terrortámadásra, mert sok Izrael-barát rendezvénynek adott otthont. A lap idézi a terrorcsoport egyik tagját, aki a biztonsági szolgálatokkal azt közölte: „támadást tervezünk a Bataclan ellen, mert a tulajdonosai zsidók”. A klubot azonban eddig nem érte terrortámadás, ám nem tudni, hogy azért-e, mert sikerült elejét venni, vagy mert a terroristák elálltak szándékuktól. A Bataclant egyébként a tulajdonosai most szeptemberben eladták.
Párizs az ENSZ BT összehívását indítványozza
Franciaország erősíteni fogja katonai műveleteit Szíriában az Iszlám Állam ellen, és indítványozza az ENSZ Biztonsági Tanácsának mielőbbi összehívását, hogy a terrorizmus elleni határozatot fogadjon el – jelentette ki a francia államfő. Francois Hollande a francia kongresszus előtt elmondott beszédében azt mondta: Franciaország történelmének legsúlyosabb terrortámadását Szíriában tervelték ki és Belgiumban szervezték meg és készítették elő. Közölte azt is, hogy a következő napokban találkozik Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama amerikai elnökkel, hogy egyeztessenek a terrorizmus elleni összefogásról.
Szijjártó: Európa védtelen lett
A migránsáradat védtelenné tette Európát az olyan cselekmények előtt is, mint a párizsi terrortámadás – mondta Szijjartó Péter Jeruzsálemben, az Izraeli Külpolitikai Tanács rendezvényén. A külgazdasági és külügyminiszter előadásában kitért arra is, hogy a népvándorlás forrásai kifogyhatatlanok, a továbbiakban akár még 30-35 milliós tömeg is útra kelhet. Hozzátette: határaink védelme elengedhetetlen Európa érdekében.
Olasz szigor
Kiemelt ellenőrzést rendeltek el mától az olaszországi repülőtereken a párizsi terrortámadások után. A firenzei Uffizi-képtárban fémdetektoros ellenőrzés bevezetését tervezik, a velencei karnevál résztvevőit pedig azonosítani akarják. A római Szent Péter tér és a Vatikán környékén az olasz rendőrség és csendőrség eddig nem látott páncélos járműi tűntek föl és több száz biztonsági ember teljesít civilben szolgálatot.
Németországban letartóztattak egy menedékkérőt
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy menedékkérőt a németországi Észak-Rajna-Vesztfália tartományi Arnsbergben, mert felmerült a gyanú, hogy tudhat valamit a párizsi terrortámadásokról – jelentette egy regionális napilap online kiadása. A beszámoló szerint az algériai férfi napokkal a merényletek előtt azt mondta két szíriai lakótársának, hogy „valami szörnyűség” történik majd Párizsban. A szíriaiak először nem vették komolyan szavait, a támadások után viszont értesítették a menedékkérőket befogadó állomás vezetőjét, aki tájékoztatta a rendőrséget.
CIA-igazgató: elkerülhetetlenek az újabb merényletkísérletek
A CIA igazgatója szerint elkerülhetetlen, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet a párizsihoz hasonló merényleteket kíséreljen meg, de szerinte ezt meg lehet akadályozni. John Brennan, aki először szólalt meg a nyilvánosság előtt a párizsi merényleteket követően, cáfolta, hogy az Egyesült Államok alábecsülte volna az IÁ képességeit. Hozzátette: az IÁ azért „tekint külföldre”, mert Irakban és Szíriában az Egyesült Államok vezette koalíció feltartóztatta a terrorszervezet lendületét.
G20: Nem elég a katonai út
Nemcsak katonai úton kell fellépni a terrorizmus ellen, hanem több intézkedés kombinációjára van szükség – ismertette a G20-csoport álláspontját a német kancellár. A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Uniót tömörítő szervezet törökországi találkozóján Angela Merkel közölte: a hírszerzési együttműködés és az online kommunikáció megfigyelése mellett azt is meg kell akadályozni, hogy a terroristák pénzhez jussanak. A tanácskozás után Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet összesen 40 országtól kap forrásokat, és ezek között szerinte megtalálható a G20-csoport több tagja is.
Razziák Franciaországban
Franciaország-szerte razziákat tartanak a hatóságok a párizsi merényletek nyomán. Már legalább 168 házkutatást hajtottak végre, fegyvereket foglaltak le és előállítottak 23 embert. A párizsi támadók közül eddig öt embert sikerült azonosítani; többségük már Európában született. Köztük van ugyanakkor az is, akinél szíriai útlevelet találtak. Ujjlenyomata alapján Görögországban regisztrálták menekültként, ám az útlevél hitelességét a párizsi főügyész nem tudta megerősíteni. Továbbra is szökésben van egy 26 éves francia vagy belga állampolgárságú férfi.
Két ember ellen terrorizmus miatt vádat emeltek Belgiumban
Terrorcselekményben és terrorszervezet tevékenységében való részvétel miatt vádat emelt a belga ügyészség két ember ellen. Szombaton vették őket őrizetbe Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, öt másik emberrel együtt, akit azonban hétfőn szabadon engedtek. Szabadon távozhatott többek között Mohamed Abdeslam is, akinek a testvérét, Ibrahimot az egyik párizsi öngyilkos merénylőként azonosították.
Egy perc csend
A világ számos országában egyperces csenddel emlékeztek délben a párizsi merényletek áldozataira. A francia fővárosban teljesen megállt az élet, a gyülekezési tilalom ellenére a Köztársaság téren és a támadások helyszínein több százan emlékeztek. Franciaországban rendkívüli állapot van érvényben, a francia államfő pedig háromnapos nemzeti gyászt rendelt el tegnap.
Az Iszlám Állam támadással fenyegette meg Washingtont és más országokat
Támadással fenyegette meg Washingtont és más, ellene harcoló országokat az Iszlám Állam. A dzsihadista szervezet videoüzenetében egy férfi közölte, hogy a szíriai légicsapásokban részt vevő országok Franciaország sorsára jutnak, Európa újabb akciókra számíthat. A Reuters brit hírügynökség szerint egyelőre nincs bizonyíték a videó hitelességéről. A francia kormány háborús cselekménynek minősítette a pénteki párizsi merényleteket. Francia harci repülőgépek tegnap az Iszlám Állam fellegvárának számító Rakka városát támadták.
Csehországban is járt a merényletekkel összefüggésbe hozott egyik ember
A pénteki párizsi merényletekkel összefüggésbe hozott egyik ember – öt és hét éve – kétszer is átutazott Csehországon – közölte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök hétfőn Prágában, miután tárgyalt a cseh biztonsági szolgálatok vezetőivel. A cseh biztonsági szolgálatok már elküldték a francia hatóságoknak információikat – tette hozzá a kormányfő.
Bohuslav Sobotka ugyanakkor bejelentette, hogy a hatóságok kiszélesítik a cseh-szlovák határ megfigyelését.
Észak-Olaszországban is keresik a párizsi merényletek egyik feltételezett elkövetőjét
Az olasz hatóságok egy francia állampolgárt és egy fekete Seat Ibizát köröznek a Franciaországgal határos Piemonte tartományban. A feltételezések szerint a párizsi merényletek egyik elkövetőjéről lehet szó. A Franciaország által kiadott nemzetközi körözés az összes szomszédos államra érvényes. Így Piemonte autósztrádáin és más útjain, valamint Torinót övező körgyűrűn is fokozatos az ellenőrzés. Az olasz hatóságok nem erősítették meg azt a sajtóinformációt, miszerint a feltételezett terrorista által vezetett Seat a francia-olasz határátkelőként ismert Ventimigliánál lépett be Itáliába.
A francia hatóságok 23 embert előállítottak, 104 ember nem hagyhatja el a lakhelyét
A francia hatóságok 23 embert állítottak elő és 31 fegyvert foglaltak le, valamint 18 helyen találtak kábítószert a rendkívüli állapot keretében hétfőre virradó éjjel országszerte végrehajtott razziákban – közölte délelőtt Bernard Cazeneuve belügyminiszter. Elmondta, hogy a rendőrök és a csendőrök 168 házkutatást hajtottak végre. „Ezekkel a házkutatásokkal felgyorsulhatnak a radikálisok elleni nyomozások és bővíthetők az információink. Tizenkilenc megyében voltak házkutatások, Franciaország valamennyi nagyvárosa körül, a köztársaság egyetlen vidékét sem hanyagoljuk el” – mondta a miniszter, aki azt is jelezte, hogy az elmúlt 48 órában 104 ember számára rendelt el lakhelyelhagyási tilalmat.
Magyar Atlanti Tanács: összefogva kell megvédeni Európa határait
A terrorizmus ellen összefogva meg kell védeni Európai külső határait – közölte a Magyar Atlanti Tanács (MAT) a párizsi merényletekre reagálva hétfőn az MTI-vel. A MAT elnöke, Vizi E. Szilveszter által jegyzett közleményben kiemelték: a szervezet elnöksége mély megdöbbenéssel értesült a francia népet ért párizsi terrortámadásról, amelynek során ártatlan emberek estek áldozatul és sebesültek meg. A MAT együttérzését és szolidaritását fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. „Határozottan elítéljük a terrorizmus minden formáját!” – szögezte le a tanács, hozzátéve: a terrorizmus ellen közösen, „határozottan és keményen kell küzdenünk a humanizmus értékeinek, közös értékrendünknek megóvása érdekében”.
Katonai beavatkozásra és diplomáciai lépésekre van szükség az uniós külügyminiszterek szerint
A terrorista csoportok elleni összehangolt katonai beavatkozás, valamint a diplomáciai lépések szükségességéről beszéltek az Európai Unió külügyminisztereinek hétfői brüsszeli ülésére érkező politikusok az újságíróknak. Kiemelték: a szélsőséges csoportok és azok vezetőinek felkutatása közös európai ügy.
Didier Reynders belga külügyminiszter emlékeztetett: a brüsszeli zsidó múzeumnál tavaly elkövetett merénylet óta köztudott, hogy terrorveszély van Európában. Rámutatott arra is, hogy a hasonló támadásokat csak a tagállamok együttműködéssel, információcserével lehet megelőzni.
Belgium és Franciaország között évek óta nagyon jó az együttműködés a felderítésben. Ez a munka azonban csak az első lépés, amelyet továbbiaknak kell követniük – mondta a miniszter. Hozzátette: ez nemcsak Belgium és Franciaország ügye, hanem Egész Európáé.
„Meg kell osztanunk a titkosszolgálati információinkat, hiszen egy nemzetközi hálózattal kell szembeszállnunk, amelynek tagjai szabadon lépik át a tagországok határait” – fogalmazott Didier Reynders. Elmondása szerint 30 ezer külföldi harcol legalább száz országból az Iszlám Állam terrorszervezet soraiban Szíriában és Irakban.
Jean Asselborn, Luxemburg külügyminisztere szerint csak közös megoldásban szabad gondolkodni a pénteki brutális és barbár cselekedet után. Közölte: a tanácskozás legfőbb célja az Európai értékek megőrzése. „Ki kell mondanom, hogy minden demokratikus eszköz mellett, a NATO bevonásával, katonai eszközöket is be kell vetni a küzdelemben” – fogalmazott a bevándorlási ügyekért is felelős miniszter.
„Szíria mellett Líbia ügyét is tárgyalni fogjuk, hiszen minden mindennel összefügg” – tette hozzá. A luxemburgi politikus azonban hangsúlyozta, hogy nem szabad összekötni a migrációt a terrorizmussal. Aki a kettőt összekeveri, kapitális hibát vét – tette hozzá Asselborn.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja közölte: további egyeztetéseket folytatnak a nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekvő országokkal, Libanonnak és Jordániának pedig külön támogatást nyújt az unió biztonságuk megőrzéséhez.
„Az Iszlám Állam mindegyikünk ellensége, hiszen nemcsak Európa, hanem a civilizáció ellen intéztek támadást” – fogalmazott a politikus. Mogherini megerősítette, hogy diplomáciai, külpolitikai, titkosszolgálati és adott esetben katonai eszközöket is be fognak vetni a terrorszervezetek legyőzésére.
Sebastian Kurz, Ausztria külügyminisztere szerint a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt. Jobban kell együttműködni a muzulmán közösségekkel, és fel kell világosítani a fiatalokat, hogy a radikalizálódás nem megoldás az egyén, vagy a közösség problémájára – tette hozzá.
Harlem Désir francia külügyi államtitkár megköszönte Európának és a világnak a szolidaritást és együttérzést, amelyet az elmúlt napokban országa iránt tanúsított. „A terrorizmus elleni harc közös ügyünk, hiszen ahogy a halottak, úgy a sérültek között is több ország polgárait azonosították, akik Párizsban voltak, hogy a szabadság levegőjéből szippantsanak” – fogalmazott a miniszter.
Leszögezte: sok feladata van Európának a szélsőséges csoportok felkutatásában, a fegyverkereskedelem felszámolásában és a terrorizmus finanszírozásának megszakításában. Harlem Désir felhívta a figyelmet, hogy szükség van a schengeni határellenőrzés megerősítésére és Európa külső határainak biztosítására.
Az uniós külügyminiszterek egyperces csenddel emlékeztek a párizsi merényletek áldozataira. A tanácskozáson a legális és illegális migráció, az EU és Afrika közötti érdekkülönbségek mellett a líbiai rendezésről is szó lesz.
Cseh és szlovák sajtó: Európa hadban áll az Iszlám Állammal
A párizsi merényletek azt bizonyítják, hogy Európa migrációs politikájával önként vonul a bitófa alá – vélekedett hétfőn a Mladá Fronta Dnes című cseh liberális napilap.
„A párizsi bombák és lövöldözések ereje olyan, hogy Európa szeptember 11-jévé válhatnak, amelyek átírják a fejlődést. Rámutattak ugyanis arra, hogy a bevándorlók – az újak és a régiek – veszélyesek lehetnek, és az Európai Unió megengedő politikája velük szemben naiv” – írta a legnagyobb példányszámú cseh politikai napilap. Rámutatott: Európa úgy fogad be nagyszámú bevándorlót, hogy nem tudja, valójában kik ők, és honnan jönnek.
A lap szerint a párizsi merényletek igazi katonai támadások voltak. Míg a világ az Iszlám Állam sivatagi részeit bombázza, az a háborút áthelyezte a Nyugat városaiba, és ott támadja ellenségeit.
A Lidové Noviny érthetetlennek minősíti Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének kijelentését, miszerint az Európai Unió nem kíván változtatni migrációs politikáján.
„Ezt az unió nem gondolhatja komolyan, illetve csak akkor, ha saját megsemmisítésén dolgozik” – írta a konzervatív napilap. „Minden életképes szervezet legtermészetesebb reakciója az önvédelem, tehát a migránsok ellenőrizetlen beáramlásának véget kell vetni. Ha ezt nem teszi meg a mostani hatalom, akkor megteszi a következő, éspedig sokkal határozottabban” – fejti ki az újság.
A baloldali Právo szerint a párizsi merényletek nagy csapást jelentenek Németország menekültpolitikájára, amely ideológiai okokból jelenleg nem képes különbséget tenni a menekültek és a teroristák között. Ennek ellenére higgadtságra van szükség, s nem szabad megengedni, hogy a merényletek bármelyik oldalon szélsőséges magatartáshoz vezessenek.
„Amit eddig csak sejthettünk, pénteken, tizenharmadikán a párizsi utcákon bebizonyosodott, Európa hadban áll az Iszlám Állammal” – írta Ez a háború minket is megváltoztat című hétfői kommentárjában a pozsonyi Hospodárské Noviny (HN). A független szlovák gazdasági-közéleti lap írásában leszögezi: a francia titkosszolgálatok csődöt mondtak, de igazából más lehetőségük nem is volt, hiszen kapacitásaik nem teszik lehetővé azt, hogy minden muszlim fanatikust megfigyelés alatt tartsanak. A HN kommentátora ezzel összefüggésben megjegyzi: ez pedig azt jelenti, hogy az a feltevés, hogy további véres merényletekre kerülhet sor Franciaországban, nem kérdés hanem biztos tény.
A párizsi események ráirányították a figyelmet arra, hogy hazug illúzió az abszolút biztonság érzetében ringatni magunkat, másrészt arra is rámutattak, hogy az iszlamista terroristáknak voltaképpen csak gyenge háttértámogatásuk van Franciaországban, mivel a merényletek „sokkal rosszabbul is végződhettek volna” – állapította meg kommentárjában a pozsonyi liberális Sme. A támadás megmutatta a terroristák gyengeségét című cikk írója úgy véli, a merényletek forgatókönyve úgy is alakulhatott volna, hogy a terroristák túszokat ejtenek, s követeléseket vonultatnak fel, ami többnapos, véres, véget nem érő túszdrámához vezetett volna, megosztva a társadalmat, s amelyből „a Le Pen-féle, a Kreml által finanszírozott ultrajobb” jött volna ki jól.
Ankara kétszer is figyelmeztette Párizst az egyik merénylőre
Törökország kétszer is figyelmeztette Franciaországot az egyik merénylő személyével kapcsolatban a pénteki párizsi támadások előtt – közölte egy magas rangú török kormányzati tisztségviselő. Az első figyelmeztetést 2014 decemberében, a másodikat 2015 júniusában továbbították Párizsnak.
Az illetékes szerint Ankara még 2014 októberében kapott adatszolgáltatási megkeresést Párizstól négy terroristagyanús személlyel kapcsolatban. A nyomozások során az egyik párizsi merénylő, Ismail Omar Mostefai is a hatóságok látókörébe került. A török hatóságok kétszer is értesítették Párizst a nyomozási eredményekről, de csak a pénteki támadásokat követően kaptak visszajelzést.
Franciaország csak róla kért információt Törökországtól a pénteki merényletek után – hangsúlyozta az ankarai illetékes.
Mostefai 2013-ban érkezett Törökországba, de a hatóságoknak nem voltak ismereteik arra nézve, hogy később elhagyta volna az országot. A Franciaországban született 29 éves Mostefai a feltételezett terroristák egyike, akinek a nevét a francia hatóságok a támadásokkal kapcsolatban nyilvánosságra hozták. A támadáskor a mellényébe rejtett pokolgépet hozott működésbe. A merénylet helyszínén, a törmelék között talált, leszakadt ujjának lenyomata alapján sikerült őt azonosítani.
Merkel is ott lesz a keddi német-hollandon
Angela Merkel a helyszínen tekinti meg kedden Hannoverben a Németország-Hollandia barátságos labdarúgó-mérkőzést, ezzel is demonstrálni kíván a terror ellen. A kancellár mellett a tervek szerint a német kormány több minisztere is ott lesz a VIP-tribünön.
Abdeslam volt a molenbeeki akció célpontja
A Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében indított belga rendőrségi akció célja a pénteki párizsi vérengzésekkel összefüggésben körözött Salah Abdeslam elfogása – erősítette meg a belga szövetségi ügyészség a francia nyelvű belga közszolgálati televízió híradása szerint.
A hatóságok délelőtt egy embert őrizetbe vettek, de a hatóságok tájékoztatása szerint ő nem Abdeslam volt. Ezt követően a rendőrök egy utcát lezártak, egy épületet körülvettek és hangosbeszélőn szólították fel a bentlévőket, hogy működjenek együtt.
Orbán Viktor: Európát megtámadták
Orbán Viktor az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában először ismét kifejezte Magyarország részvétét Franciaországnak, majd idézte Francois Hollande francia államfőt, aki szerint ami történt, az háborús tett.
Orbán Viktor szerint azonban nemcsak Franciaország és a francia nép áll háborúban, arról beszélt, hogy Európát megtámadták és a párizsi események a kontinensen máshol is előfordulhatnak.
A miniszterelnök szerint az európai vezetők – akik tudtak a veszélyről – továbbra is azt állítják hogy a „bevándorlás jó dolog. Pedig a bevándorlás rossz dolog.”
A kormányfő szerint végre gyakorlati lépések kellenének a migránsok áradatának megállítására. Ráadásul olyan országokból engedünk be Európába százezreket, melyekkel a kontinens hadban áll.
Észtországban és Moldovában is megerősítették a határellenőrzését
Hasonló intézkedések léptek érvénybe Észtországban és Moldovában. Ez utóbbi országban a hatóságok megnövelték a határőrök számát a fővárosi, chisinaui nemzetközi repülőtéren, valamint a Romániával és Ukrajnával szomszédos határátkelőhelyeken.
Tovább nőtt az áldozatok száma
A francia hatóságok közlése szerint 132-re emelkedett a pénteki terrortámadás halálos áldozatainak száma.
Azonnali biztonsági intézkedéseket vezettek be Ausztriában
A párizsi merényletek miatt azonnali biztonsági intézkedések bevezetéséről tájékoztatott az osztrák belügyminisztérium, egyebek között az államvédelmi és az adatvédelmi hivatal, valamint a speciális egységek munkájának megerősítéséről döntöttek.
Fokozzák a biztonsági ellenőrzéseket, a körözésekre és nyomozásokra még nagyobb figyelmet fordítanak, és az államvédelmi rendelkezéseket is megszigorítják.
A minisztérium közleménye szerint az intézkedés igencsak munkaerő-igényes, ezért 2016-tól ezer fővel növelik az államvédelmi és a bűnügyi hivatal, valamint a speciális egységek állományát.
Nem Salah Abdeslamot fogták el
A belga RTL arról számolt be, hogy egy Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében tartott akció során elfoghatták Salah Abdeslamot, aki ellen vasárnap adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot a belga hatóságok, s akit a francia rendőrség is köröz a pénteki párizsi támadásban játszott feltételezhető szerepe miatt. A belga szövetségi ügyészség a francia nyelvű közszolgálati televízió és rádió megkeresésére később közölte: nem Salah Abdeslamot állították elő az akció során.
Litvániában megerősítették a határok ellenőrzését
Megerősítették a határellenőrzést hétfőn Litvániában a párizsi merényletek miatt – közölték a hatóságok.
Gedrius Misutis, a litván határvédelem szóvivője elmondta, hogy a szokásosnál alaposabban folytatják a határok őrzését mind az Európai Unió belső, mind a külső határain. Hozzátette, hogy pótlólagos erőket vezényeltek ki, még tüzetesebben végzik az okmányok és az útipoggyász ellenőrzését a repülőtereken és a határátkelőhelyeken. Szólt arról is, hogy az uniós belső határokon nincs állandó ellenőrzés, de a határőrségnek joga van a kockázati tényezők mérlegelését követően, megelőző jelleggel, szúrópróbaszerű ellenőrzést végezni.
A litván-lengyel határon például rendszeresen hajtanak végre ilyen ellenőrzéseket a határátlépők egy százalékánál. Ezentúl több embert ellenőriznek majd. Hatékonyan együttműködnek a lett és lengyel kollégáikkal is – tájékoztatott a szóvivő.
A lengyel-litván határ 103 kilométer, a litván-lett határ pedig 588 kilométer hosszú, és az Európai Unió belső határát képezi. A területen 2007-ben, a schengeni övezet soron következő kibővülésével szűnt meg a schegneni tagországok közötti belső határellenőrzés.
Misutis elzárkózott attól, hogy közölje, meddig lesz érvényben a most született határellenőrzési szigorítás.
Egyperces csenddel emlékeztek az áldozatokra Franciaországban
Egyperces csenddel emlékeztek hétfő délben Franciaországban a múlt heti párizsi merényletek áldozataira. A francia fővárosban teljesen megállt az élet, a gyülekezési tilalom ellenére a République téren és a támadások helyszínein több százan emlékeztek.
Francois Hollande államfő és kormányának több tagja a Sorbonne egyetemen hajtott fejet az áldozatok emléke előtt, ugyanis többségük az egyetemista korosztályhoz tartozott.
Bombariadó Brüsszelben, újabb rendőri akció indult Molenbeekben
Nagy erőkkel vonult ki a rendőrség hétfő délelőtt Brüszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületébe, ahol egy embert előállítottak, majd az egyik épületben lévőket hangosbeszélőn keresztül felszólították, hogy működjenek együtt – jelentette a belga sajtó.
A hatóságok egyelőre semmilyen hivatalos nyilatkozattal nem szolgáltak. Így azt sem tudni, a rendőrök nekiláttak-e az épület átkutatásának, vagy meg kell rohamozniuk a házat. Golyóálló mellényt, maszkot viselő egyenruhások, kutyás egységek és mentők is vannak a helyszínen.
A város egy másik részébe, nem messze az uniós intézményektől pedig a tűzszerészeket riasztották bombafenyegetés miatt. A francia nyelvű belga közmédia tájékoztatása szerint a hatóságok egy gyanús járművet vizsgálnak.
Elhalasztották Prince első szólózongorás európai turnéját
A péntek esti párizsi terrortámadás miatt elhalasztották Prince amerikai popsztár első olyan európai turnéját, amelynek keretében szólóban, önmagát zongorán kísérve lépett volna fel tucatnyi helyszínen, köztük a francia fővárosban.
„A Párizsban történt tragikus eseményekre tekintettel a szervezők úgy döntöttek, hogy meghatározatlan időre elhalasztják az európai turnét” – közölték hétfőn a párizsi és a bécsi koncert szervezői. Az énekes november 24-én az osztrák fővárosban kezdte volna meg koncertkörútját.
Az amerikai zenész pályafutása során először készült ilyen jellegű előadásra, bár korábban is szívesen színesítette fellépéseit szólózongorás számokkal.
A Piano and a Microphone elnevezésű európai turné Ausztrián és Franciaországon kívül érintette volna Dániát, Hollandiát, Nagy-Britanniát, Németországot, Norvégiát, Olaszországot, Spanyolországot, Svájcot, Svédországot is.
A francia hatóságok 23 embert előállítottak, 104 ember nem hagyhatja el a lakhelyét
A francia hatóságok 23 embert állítottak elő és 31 fegyvert foglaltak le, valamint 18 helyen találtak kábítószert a rendkívüli állapot keretében hétfőre virradó éjjel országszerte végrehajtott razziákban – közölte Bernard Cazeneuve belügyminiszter.
Elmondta, hogy a rendőrök és a csendőrök 168 házkutatást hajtottak végre.
„Ezekkel a házkutatásokkal felgyorsulhatnak a radikálisok elleni nyomozások és bővíthetők az információink. Tizenkilenc megyében voltak házkutatások, Franciaország valamennyi nagyvárosa körül, a köztársaság egyetlen vidékét sem hanyagoljuk el” – mondta a miniszter, aki azt is jelezte, hogy az elmúlt 48 órában 104 ember számára rendelt el lakhelyelhagyási tilalmat.
Abdeslam anyja szerint fia a stressz miatt robbantotta fel magát
Salah Abdeslam bátyja, a 31 éves Ibrahim az egyik azonosított párizsi öngyilkos merénylő. Ibrahim Abdeslamot kábítószer-kereskedelem és lopás miatt ismerték régebbről a hatóságok. Ibrahim volt az, aki a Comptoir Voltaire kávézó előtt robbantotta fel magát péntek este.
Az Abdeslam-fivérek édesanyja megszólalt és azt mondta: Ibrahim nem akart megölni senkit, csupán azért tette ezt, mert stresszes volt – olvasható a Daily Mail internetes lapban.
Irak egy nappal a párizsi támadások előtt figyelmeztette a szövetségeseket
Iraki titkosszolgálati tisztviselők egy nappal a párizsi támadások előtt küszöbönálló merényletekre figyelmeztették az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen az Egyesült Államok vezetésével harcoló szövetségeseket – tudta meg az AP amerikai hírügynökség.
Az iraki titkosszolgálat sürgős üzenetében azt írta, Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam vezére parancsot adott arra, hogy embereik az elkövetkező napokban indítsanak pokolgépes és más jellegű támadásokat a szövetségesek ellen Irakban és Szíriában, továbbá Irán és Oroszország ellen is. Az irakiak nem szolgáltattak pontos részleteket arról, hogy mikor és hol lesznek ezek a támadások.
Egy magas rangú francia biztonsági tisztviselő azt mondta az AP hírügynökségnek, hogy a francia titkosszolgálat rendszeresen, naponta kap ehhez hasonló üzeneteket.
Az amerikai titkosszolgálat egy tisztje – az iraki figyelmeztetést nem kommentálva – kijelentette, nem volt tudomásuk a nyugati kormányoknak címzett olyan fenyegetésről, amely elég konkrét lett volna ahhoz, hogy elejét vegyék a párizsi támadásoknak.
Amerikai, francia és más nyugati kormányok már hónapokkal ezelőtt aggodalommal beszéltek az Iszlám Állam által ihletett esetleges támadásokról, amelyeket Szíriában harci tapasztalatokat szerzett fegyveresek hajthatnának végre – mondta a tiszt, aki szerint az elmúlt hetekben a veszélyérzet egyre nőtt.
A szövetségeseknek küldött bagdadi üzenet másolatát megszerezte az AP, és hat magas rangú iraki titkosszolgálati tisztviselő megerősítette a benne szereplő információkat. Közülük négyen azt mondták, hogy figyelmeztették Franciaországot is a lehetséges támadásra. Két tisztviselő azt mondta, hogy Franciaországot előzetesen tájékoztatták olyan részletekről is, amelyeket még nem hoztak nyilvánosságra.
„Az Iszlám Állam terrorszervezet sorain belül lévő közvetlen forrásainktól kaptunk értesülést arról, hogy a szervezet minden tagját irányító Abu Bakr al-Bagdadi parancsot adott egy nemzetközi támadásra minden szövetséges állam ellen, továbbá Irán és Oroszország ellen. Ezt az elkövetkező napokban kellett végrehajtani robbantásokkal, gyilkosságokkal vagy túszejtéssel. Akkoriban nem volt értesülésünk a terrortámadások időpontjáról és helyszínéről” – tartalmazta az iraki üzenet.
Az iraki tisztviselők által idézett más figyelmeztetésekből kiderült, hogy a párizsi támadásokat a szíriai Rakkában, az Iszlám Állam tényleges fővárosában tervezték meg. Itt képezték ki a támadókat erre a műveletre azzal a szándékkal, hogy Franciaországba küldjék őket. A kiképzést követően Franciaországban a terroristákat segítő csoport, „alvó sejt” fogadta a fegyvereseket és segített végrehajtani a tervet. A műveletben 24 ember vett részt: 19-en közülük a támadások végrehajtói voltak, és öten a tervezésben, illetve a szükséges eszközök beszerzésében vettek részt.
Gyerekkori barát a támadás miatt keresett két férfi
Gyerekkori barátja a párizsi vérengzés feltételezett kitervelőjének és megrendelőjének, Abdulhamid Abaaoudnak Salah Abdeslam, aki ellen a párizsi vérengzés miatt a belga hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, és akit a francia rendőrség is köröz – írta a La Derniere Heure című belga napilap hétfőn.
A lap internetes kiadása az ország első számú közellenségének nevezi Abdeslamot, akinek testvéreivel együtt szerepe lehetett a terrortámadásban, valamint tudatja, hogy a molenbeeki fivérek mindhárman francia állampolgárok is.
A cikk emlékeztet, hogy Salah Abdeslam bátyja, a 31 éves Ibrahim az egyik azonosított párizsi öngyilkos merénylő. A cikk szerint Abdeslamot kábítószer-kereskedelem és lopás miatt ismerték régebbről a hatóságok, majd Salahhoz hasonlóan Szíriában is járt.
A belga lap arra is fényt derített, hogy mind Salah, mind a szombaton Molenbeekben őrizetbe vett testvére, Mohamed korábban közalkalmazott volt; Mohamed a molenbeeki önkormányzat alkalmazottja, Salah pedig a brüsszeli tömegközlekedési vállalatnál dolgozott.
Mohamed Abdeslam ügyvédje hétfőn arról tájékoztatta a sajtót, hogy ügyfele vádemelés nélkül szabadon távozhatott, mert sziklaszilárd alibivel rendelkezett, egész péntek este Herstalban volt. A belga ügyészség tájékoztatása szerint négy másik embert is szabadlábra helyeztek a Molenbeekben őrizetbe vettek közül.
„Tudtuk, hogy Ibrahim radikálisabban gondolkodik, de sosem gondoltuk volna ezt a három testvérről. Még pár nappal a merénylet előtt is láttuk őket” – idézi a lap a család meg nem nevezett tagjait.
A tudósítás arról is beszámol, hogy a szombaton Molenbeekben előállított hét ember között is van egy testvérpár, Ayoub és Karim A., akiknek az alibijét igyekszik tisztázni a rendőrség, valamint az Abdeslamhoz fűződő viszonyukat próbálja feltárni. A lap úgy tudja: mindketten azt állítják, hogy nem ismerik a körözött férfit, és nincs közük a Párizsban történtekhez. Egy másik férfival való kapcsolatukról is érdeklődnek a rendőrök. A szomszédjukban lakó Mohamed A.-nak annak a két autónak a kölcsönzésében lehetett szerepe, amelyet a támadás során használtak.
További két merénylőt azonosítottak
Két újabb elkövetőt azonosították a francia hatóságok, köztük azt is, akinél Görögországban regisztrált szíriai útlevelet találtak – közölte Francois Molins párizsi főügyész.
A terrorista ujjlenyomata megegyezik annak az embernek az ujjlenyomatával, akit Görögországban regisztráltak az útlevél tulajdonosaként, de a dokumentum hitelességét a főügyész továbbra sem tudta megerősíteni.
Christiane Taubira francia igazságügyi miniszter francia újságíróknak azt mondta, hogy hamis a párizsi merényletek egyik helyszínén talált szíriai útlevél – írta a Twitter közösségi oldalon a Le Monde című napilap egyik munkatársa és a slate.fr hírportál.
A másik azonosított merénylőt Samy Amimournak hívják. Francia állampolgár, 28 éves, és Párizs közelében, Drancyban született. 2012 óta ismert volt a terrorelhárítási szervek számára, és 2013 óta nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene.
Abdelhamid Abaaud volt a főszervező
A 27 éves férfi az Iszlám Állam dzsihadista szervezet „egyik legaktívabb hóhéra” a párizsi RTL rádió szerint, és Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű negyedéből származik, ahol a belga ügyészség vasárnap hét embert előállított.
A rádió úgy tudja, hogy Abaaud közvetlen kapcsolatban állt a párizsi merényletek egyik terroristájával, aki ugyanebben a brüsszeli negyedben élt.
A nyomozók Abaaudot tekintik a támadássorozat kitervelőjének és megrendelőjének. Januárban a neve már egy Belgiumban meghiúsított merényletsorozat kapcsán felmerült, akkor is a támadások megrendelőjeként és finanszírozójaként jelölték meg a hatóságok. A mobiltelefonját akkor Görögországban azonosították be. Az RTL megjegyzi, hogy a párizsi Stade de France közelében végrehajtott támadás egyik öngyilkos merénylőjénél talált szíriai útlevelet is Görögországban regisztrálták.
Az RTL szerint a hatóságok nem tudják, hogy Abdelhamid Abaaud – aki 13 éves öccsét is besorozta a terrorszervezetbe, és a saját kezével is több embert megölt – jelenleg hol tartózkodik.
A franciák bombázással válaszoltak az Iszlám Államnak
Manuel Valls francia kormányfő szerint a legalább 129 áldozattal és több mint 350 sebesülttel járó pénteki merényletsorozatot „Szíriából szervezték és tervezték meg”.
A pénteki merénysorozatra válaszul a francia légierő vasárnap este húsz bombát dobott le az Iszlám Állam dzsihadista szervezet székhelyén, Rakka városában. A tíz bombázó egy parancsnoki központot és egy kiképzőtábort is megsemmisített.
„Az Iszlám Állam elleni háborút mindenekelőtt Szíriában és Irakban kell lefolytatni. Líbiában is történnek dolgok, mert az Iszlám Állam ott is jelen van. Ezért mondom azt, hogy ez olyan háború, amely hosszú és nehéz lesz” – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
Manuel Valls arra kérte a franciákat, hogy legyenek nagyon óvatosak. „Igen, mindenki változtatni fog a viselkedésén a terrorveszély miatt” – hangsúlyozta a kormányfő.
„Ez az új háború Franciaországban természetesen nem egy hagyományos háború. Sajátos viselkedést, széles látókört, mobilizációt követel, és nagyon nagy óvatosságot, a helyzet biztos kezelését, hidegvért” – mondta a miniszterelnök.
„Az Iszlám Állam nem nyerheti meg ezt a háborút velünk szemben, de ez a terrorszervezet a meggyengítésünkre törekszik és arra, hogy megosszon minket azért, hogy kijátssza a franciákat egymás ellen. Soha nem volt még annyira elengedhetetlen a nemzeti egység, mint most” – vélte Manuel Valls.
További támadásokra számít Valls Európában
Manuel Valls francia miniszterelnök arra figyelmeztetett: a hatóságoknak tudomásuk van róla, hogy szélsőségesek további terrortámadásokra készülnek Franciaországban és Európa más országaiban az elkövetkező napokban-hetekben. A francia hírszerzés nyár óta több támadást hiúsított meg – tette hozzá.
A kormányfő jelezte, hogy a pénteken kihirdetett rendkívüli állapotnak köszönhetően 150 házkutatást tartott a francia rendőrség franciaországi iszlamista körökben.
Lyonban fegyvereket foglaltak le, köztük egy rakéta-sorozatvetőt, golyóálló mellényeket, több pisztolyt és kalasnyikovot, valamint öt embert előállítottak. A Lyon körüli agglomerációban és Grenoble-ban mintegy 13 helyen volt házkutatás. Rendőrségi források szerint az őrizetbe vett személyek nem feltétlenül terroristák, hanem inkább olyan bűnözők, akik fegyverekkel kereskednek. Toulouse-ban legalább három embert vettek őrizetbe hétfőre virradó éjjel az ügyészség szerint, amely jelezte, hogy ennek az akciónak nem volt közvetlen köze a párizsi merényetekhez, hanem egy terrorelhárítási akciót indítottak a titkosszolgálatok. A toulouse-i házkutatások során egy fegyvert és kábítószert foglaltak le.
„Sokáig fogunk ebben a fenyegetettségben élni, fel kell készülni rá. Hazánkra, hasonlóan más európai államokhoz, lecsaphatnak a következő napokban és hetekben” – fogalmazott Manuel Valls. „Tudomásunk van arról, hogy támadások készülnek nem csak Franciaország, hanem más európai országok ellen is” – tette hozzá.
A DK távol marad a parlamenti munkától
Nem vesznek részt a parlament hétfői és keddi munkájában a Demokratikus Koalíció képviselői – tájékoztatta a pénteki párizsi merényletekre hivatkozva az ellenzéki párt szóvivője az MTI-t.
Gréczy Zsolt hozzátette: az tartanák helyesnek, ha az Országgyűlés elnöke „a megemlékezés és a gyász szavai után berekesztené az ülést, mert ideje van a csendnek”. Közölte, a franciák és az európaiak gyászában osztoznak, európai polgártársaikkal együtt hétfő délben fejet hajtanak az áldozatok emléke előtt.
Gréczy Zsolt közleményében kiállt amellett, hogy több és erősebb Európára, a demokráciára, a szabadság védelmére van szükség gyűlölet és kirekesztés helyett.
Fokozott óvatosságra int a kínai közbiztonsági miniszter
Fokozott óvatosságra és a terrorcselekmények megelőzésére szólította fel hétfőn a belbiztonsági erőket a kínai közbiztonsági miniszter, országos rendőrparancsnok, aki egyben az országos terrorelhárítási parancsnokság vezetője.
Kuo Seng-kun a közbiztonsági minisztérium és a fegyveres erők központi és regionális illetékeseivel tartott közös videokonferenciát. A Hszinhua hírügynökség jelentése szerint a belbiztonsági erők tagjai tájékoztatót hallgattak meg a párizsi terrortámadások részleteiről.
A tárcavezető a terror elleni harc rendkívüli nehézségeire és bonyolultságára hívta fel a figyelmet, és mindenkitől lankadatlan éberséget kért. Arra szólította a belbiztonsági erőket, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést az emberek biztonsága, a társadalmi stabilitás védelme érdekében.
Kuo külön is felhívta a figyelmet a fontos létesítmények megfigyelésére, őrzésére és egyéb megelőző intézkedésekre. Ezeknek része a járőrőrözések gyakoribbá tétele, a biztonsági ellenőrzések fokozása. Ezzel egyidejűleg országosan elrendelték a fegyverek és robbanóanyagok kezelésének, valamint a postai küldemények ellenőrzésének szigorítását, a terrorizmussal kapcsolatos hírszerzői jelentések alaposabb, pontos elemzését.
Miután a pekingi vezetés közlemények útján és személyes nyilatkozatokban együttérzéséről biztosította Franciaországot, a kínai média továbbra is véleménycikkekben, szerkesztőségi állásfoglalásokban ítéli el a párizsi vérontást. A Global Times című – angol nyelvű – napilap legfrissebb írásában attól óv mindenkit, hogy a történtekért az iszlám világot, és a muszlim vallást tegyék felelőssé. Arra hívja fel a figyelmet, hogy a szélsőséges erők csupán töredékét teszik ki az 1,6 milliárdos muszlim közösségnek a világon, és még kevesebben vannak, akik tevékenyen részt is vesznek terrorcselekményekben. A cikkíró szerint a terror elleni harc nem lehet ideológiai kérdés és nem irányulhat az iszlám civilizáció ellen. Ha ez történne, a következmények beláthatatlanok lennének – figyelmeztetett a Global Times.
Bővítik a brit titkosszolgálatokat
A párizsi merényletek miatt jelentősen bővítik a brit titkosszolgálatok létszámát és finanszírozását – jelentette be a brit kormányfő.
David Cameron közölte: a brit elhárító szolgálatok az elmúlt fél évben hét nagy-britanniai terrortámadást hiúsítottak meg.
A kormány bejelentése szerint a brit elhárítás (MI5), a külső hírszerzés (MI6) és a főleg lehallgatásokra szakosodott kommunikációs figyelőszolgálat (GCHQ) összesen 1900 új ügynököt vehet fel, ami 15 százalékos létszámbővítésnek felel meg. A három szolgálatnál jelenleg nem egészen 13 ezren dolgoznak.
Belga állampolgár volt a merényletek szervezője
Egy belga állampolgárságú férfi, név szerint Abdelhamid Abaud volt a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője és támogatója – jelentette hétfőn az RTL párizsi rádióállomás.
Franciaországban több helyen rendőrségi razziát tartottak az éjjel
A francia rendőrség és csendőrség az ország számos pontján razziákat tartott hétfőre virradó éjszaka az újabb terrortámadások megakadályozása érdekében folyó műveletek részeként – jelentette a The Guardian című brit lap honlapján.
A hatóságok az ország délkeleti részén fekvő Toulouse-ban, a délnyugati Grenoble-ban, a francia-belga határ közelében fekvő Jeumont-ban, valamint Párizs Bobigny nevű elővárosában tartottak házkutatásokat az éjjel.
Toulouse-ban legalább három embert őrizetbe vettek, egy fegyvert és „illegális szereket” foglaltak le, köztük hasist is. A városban a francia média beszámolói szerint Mohamed Merah otthonának körzetében tartottak „megelőző akciót” a hatóságok. Merah 2012-ben katonák és zsidó iskolások ellen követett el támadásokat Toulouse-ban, összesen hét embert ölt meg, mielőtt végeztek volna vele a biztonsági erők.
Grenoble-ban és környékén 15 épületet kutattak át a rendőrök, több mint fél tucat embert vettek őrizetbe és fegyvereket foglaltak le. Jeumont-ban körülbelül 50 kisbusszal érkeztek a rendőrök, átfésülték a települést, de egyelőre nem tudni, hogy mi volt az akció célja és eredménye.
A The Guardian beszámolója szerint a rendelkezésre álló információk alapján a razziák során nem a pénteki párizsi merényletek elkövetői után kutattak, hanem egy általános terrorellenes megelőző művelet részeként hajtották végre a házkutatásokat. Az akciót a szükségállapot kihirdetése után rendelte el a francia kormány.
Elhalasztották a kormányfő montenegrói látogatását
Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik az Országgyűlés hétfői ülése, a beszéd aktualitását a párizsi merényletek után kialakult helyzet adja – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Arra a felvetésre, hogy a montenegrói sajtóban Orbán Viktor hétfői hivatalos útjáról jelentek meg információk, Havasi Bertalan elmondta: valóban terveztek hétfőre egy miniszterelnöki látogatást Montenegróba, ezt azonban a magyar fél kérésére vasárnap elhalasztották.
Németországban megerősítették a biztonsági intézkedéseket
Az M1 tudósítója szerint Berlin is gyászol, de eközben megerősítették a biztonsági intézkedéseket mind a repülőtereken, mind a határokon. A korábbiaknál több rendőrt látni az utcákon.
A német belügyminiszter is megszólalt a szír útlevél kapcsán, a bajor pénzügyminiszter pedig Angela Merkelt bírálta. Az a Horst Seehofer kelt a kancellárasszony védelmére, aki nemrég a bajor határszakasz lezárásával fenyegette meg Merkelt, ha nem változatat a szövetségi menekültpolitikán.
Párizsban még mindig tart a gyász
Ma van az első munkanap Párizsban, a brutális terrortámadás után. Még mindig tart a nemzeti gyász, de az iskolák már kinyitottak, délután pedig kinyitnak a múzeumok is. Az M1 helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a város nyugodt, csendes. A megtalált szír útlevél kapcsán viszont egyre több a kérdőjel.
Alabama nem hajlandó szíriai menekülteket befogadni a párizsi merényletek miatt
Az egyesült államokbeli Alabama kormányzója közölte, hogy a párizsi terrorcselekmények miatt nem hajlandó szíriai menekülteket befogadni az általa irányított szövetségi állam. A republikánus párti Robert Bentley közleményében azt írta, ellenezni fog minden próbálkozást arra, hogy szíriai menekülteket helyezzenek el a szövetségi hatóságok Alabamában. Közlése szerint Bentley a hétvégi párizsi terrorakció hatására hozta meg a döntést, mert „nem fog részt vállalni olyan politikában, amely veszélynek teszi ki Alabama polgárait”.
A kormányzó ezzel vélhetően arra utalt, hogy a párizsi merényletek egyik helyszínén szíriai útlevelet találtak, amelyről egyesek azt feltételezték, hogy az egyik elkövetőé lehet. Ugyanakkor vasárnap esti híradójában a France2 francia közszolgálati televízió arról számolt be, a francia hatóságok biztosak abban, hogy az útlevél tulajdonosa nem azonos azzal a merénylővel, aki felrobbantotta magát a helyszínen.
Nagy erőkkel keresik a VW-t bérlő férfit
Folyamatosan azonosítják párizsi terror áldozatait. Összesen 129-en vesztették életüket a merényletben. Több mint 350-en megsérültek és még mindig csaknem százan vannak kritikus állapotban. Ezért félő, hogy tovább is nőhet az áldozatok száma. Az elkövetőkről is egyre több információ derül ki. A szálak Belgiumtól Szíriáig vezetnek.
A hatóságok Montruilben, Párizs keleti külvárosában találták meg azt a fekete Seatot, amellyel a gyanú szerint helyszínről-helyszínre jártak a támadók a péntek éjjeli merényletkor. Egy szemtanú arról beszélt, hogy a megtalált kocsinak az ablakát betörték – valószínűleg bomba után kutattak. A járműben több gépfegyvert találtak.
A kocsi azt jelentheti, hogy néhány támadó vagy legalábbis segítőik el tudtak menekülni a merényletek után. A belga közszolgálati televízió úgy tudja: a rendőrség hajtóvadászatot hirdett még legalább egy ember után.
A megnevezett, 29 éves férfi francia állampolgár volt, az észak-francia Chartes nevű kisvárosban élt, szülei algériai bevándorlók voltak. Korábban kisebb bűncselekményekért elítélték, és a hatóságok már öt éve figyelték, mert tartottak attól, hogy radikális csoportokhoz csatlakozhat. A nyomozók nem tartják kizártnak, hogy a férfi Szíriában is járt. A vizsgálat miatt családja három tagját és mintegy tucat másik embert őrizetbe vettek.
Egy belga rendszámú, fekete Volkswagen Polot is keresnek még a hatóságok. Ezt a bataclani koncertteremnél látták utoljára, valószínűleg a túszejtők használhatták. A Brüsszelben született Abdeslam Salah bérelhette a kocsit, a rendőrség gyanúja szerint Abdeslam Salah és két fiútestvére közvetlenül részt vett a merényletekben, és azok előkészítésében.
Az amerikai elnökválasztásra is kihathat a terrortámadás
A párizsi terrortámadások amerikai nemzetbiztonsági vonatkozásai hatással lehetnek az elnökválasztási küzdelemre, amelyben a politikai újoncok eddig hátrányként igyekeztek beállítani a pártjuk hagyományos vonulatát képviselő, karrierpolitikus riválisaik tapasztalatát – állapította meg a híroldalán megjelentetett kommentárjában az CNN.
Amerikai kéminformációk segítették az Iszlám Állam elleni francia légitámadást
Az Egyesült Államok hírszerzési információkat osztott meg Franciaországgal a Párizs által az Iszlám Állam dzsihadista szervezet észak-szíriai székhelye, Rakka ellen vasárnap elrendelt légitámadás előtt – közölte a The Daily Beast című online hírmagazinnal egy névtelenül nyilatkozó amerikai kormányzati tisztségviselő.
Az illetékes hozzáfűzte: ez nem jelenti azt, hogy a franciákat is be kívánnák vonni az „öt szem” elnevezésű hírszerzési együttműködésbe, amely az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland között alakult ki. Szavai szerint az elmúlt hetekben jelentősen javult az amerikai hírszerzési tevékenység eredményessége Irakban és Szíriában, aminek nyomán várhatóan intenzívebbé válnak majd a légicsapások.
Azzal az iraki bejelentéssel kapcsolatban, amely szerint Bagdad előre figyelmeztette Washingtont és Párizst egy készülő terrortámadásra, azt mondta, hogy nem konkrét fenyegetésekre vonatkozó jelzések napi rendszerességgel futnak be az illetékes szervekhez.
Egy másik, szintén a neve elhallgatását kérő washingtoni kormányzati forrás a magazinnak kijelentette: egyre több bizonyíték utal arra, hogy a párizsi terrortámadások mögött valóban az Iszlám Állam áll. Azt ugyanakkor nem állította, hogy a merényleteket Szíriában tervelték volna ki, s hogy azokat az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi „emír” is jóváhagyta volna.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az elkövetők segítséget kaphattak más, hasonló beállítottságú csoportoktól, amelyek „az al-Kaidához vagy más szélsőséges szervezetekhez hasonló szakértelemmel” rendelkeznek.
A kijelentés azért figyelemre méltó, mert az Iszlám Állam és az al-Kaida egymás riválisaként lép fel a szélsőséges iszlamista irányzatok világában.
Sobotka Junckert bírálja
Elégtelen az, ahogy az Európai Bizottság elnöke a párizsi terrorra reagált. Erről a cseh kormányfő, Bohuslav Sobotka beszélt este egy vitaműsorban. A politikus csalódott amiatt, hogy Jean-Claude Juncker szerint a terrortámadás után sem kell változtatni az EU menekültpolitikáján. Sobotka viszont növelné a nyomást, hogy az uniós vezetők megszigorítsák a külső schengeni határ őrzését. A cseh politikus azt mondta: ha Európa nem oldja meg a külső schengeni határok biztosítását, akkor az egyes tagállamok kénytelenek lesznek maguk gondoskodni a saját biztonságukról.