A belga külügyminiszter után osztrák kollégája is kiáll amellett, hogy az EU folytassa a Magyarország szavazati jogának megvonására irányuló, 7-es cikkely szerinti eljárást.

Néhány héttel azelőtt, hogy Magyarország venné át az unió soros elnöki posztját, Ausztria is megerősítette: támogatják a belga külügyminiszter javaslatát arról, hogy az EU folytassa le a 7-es cikkely szerinti eljárást Budapesttel szemben, és szükség esetén függesszék fel Magyarország szavazati jogát az unióban – írja a Politico.

„Elvárjuk, hogy mind a 27 tag teljes mértékben tartsa tiszteletben azokat az elveket, amelyeken közös uniónk alapul” – mondta a brüsszeli lapnak az osztrák külügyminisztérium szóvivője. „Ez különösen igaz a soron következő uniós elnökségre. Ezt szem előtt tartva támogatjuk a Magyarország elleni 7. cikkely szerinti eljárás szigorú folytatását.”

A Politico egy nappal korábban írta meg, hogy Belgium nem csendben adja át Magyarországnak az uniós elnökséget: kevesebb mint egy hónappal a váltás előtt Hadja Lahbib külügyminiszter a lapnak azt mondta, az EU-nak nem szabadna megremegnie a jogállamiságot sértő magyar lépések láttán, és azt javasolta: Budapestet fosszák meg attól a lehetőségtől, hogy megvétózza az európai politikát.

„Úgy gondolom, hogy bátornak kell lennünk ahhoz, hogy döntéseket hozzunk” – mondta Lahbib a brüsszeli lapnak, sürgetve az EU-t, hogy „menjen el a végsőkig” a 7. cikkely szerinti eljárás során. A rendkívüli lépés eredményeként felfüggeszthetik Magyarország szavazati jogát.

Az uniós országokat különösen zavarja, hogy Budapest vétójogával blokkolja az Ukrajnának nyújtott segélyt, és szívélyes a viszonya Moszkvával és Pekinggel.

Az unió több fővárosában is egyre keményebb a hangulat Magyarországgal szemben – emlékeztet a Politico. Az Európai Tanács júniusi ülésén fontos döntések születnek vezetői posztokról, az ukrajnai támogatásról és a bővítésről. És mivel Magyarország hamarosan átveszi az EU soros elnökségét, az uniós vezetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy Budapest kisiklathatja az EU napirendjét egy Európa és a világ számára kritikus helyzetben.

„Magyarországnak most az a fő gondja, hogy az EU-t távol tartsa a szomszédságunkban zajló háborútól” – így reagált a lapnak Magyarország állandó uniós képviseletének szóvivője. „Ha a háború eléri az EU-t, akkor a 7. cikkely lesz a legkisebb problémánk.”

Magyarország már 2018 óta a 7. cikkely szerinti eljárás alatt áll, ami valójában egy végtelennek tűnő jogi patthelyzet Brüsszellel. Az Európai Bizottság befagyasztotta a Magyarországnak szánt forrásokat, hogy Budapestet igazságügyi reformokra kényszerítse, majd 10 milliárd eurót feloldott, jutalmul a kormány bizonyos reformok melletti elkötelezettségéért, de több milliárd euró továbbra is be van fagyasztva.

Forrás

Hirmagazin.eu