forrás: Kossuth Rádió, Napközben, hirado.hu
Sok lakó életét megkeseríti a szomszédban folyamatosan ugató házi kedvenc, s komoly konfliktusokhoz vezethet, ha a gazdi meg sem próbál tenni ellene.
Egy Budapest közelében fekvő nyaralóövezetben „estek egymásnak” a szembeszomszédok. Egy foglalkozásukból kifolyólag éjjel dolgozó és napközben pihenő házaspár azt nehezményezte, hogy a szemközti ház nagytestű kutyája állandóan hangosan ugat, így nyugalmuk ellehetetlenül. Noha a házaspár panasszal élt a helyi jegyzőnél az ügyben, egy olyan kereskedelmi forgalomban kapható ún. ultrahangos készüléket is felszereltek kerítésükre, amely működésével „átneveli” a kutyát. A készülék gyártója ugyanis azt ígéri, hogy a sértő hang miatt az ugatás megszűnik.
A kutyatulajdonos ugyanakkor azt állítja, hogy a készülék hatásköréből kedvence nem tud kitérni, azóta folyamatosan levert és depressziós az állat, ezért ő is panasszal fordult a jegyzőhöz és kéri az eszköz eltávolítását.
Mit tehetnek a felek, ha elmérgesedik egy szomszédvita?
A fenti eset egy életszerű példa arra, hogy folyamatos kutyaugatás megkeserítheti a szomszédok életét. Amennyiben nem sikerül békésen rendezni a problémát, megbeszélni a szomszéddal, hogy mások életére is legyen tekintettel, akkor igénybe lehet venni a törvényes lehetőségeket.
MTI Fotó: Varga György (Illusztráció)
A települési önkormányzatnál kell bejelentést tenni és birtokvédelmet kérni. Az önkormányzat illetékese helyszíni szemlét tart, felméri a kutya tartási körülményeit, s amennyiben azt állapítja meg, hogy a kutya tartása ellehetetleníti a szomszédok lakhatását, a gazda kötelezhető, hogy oly módon helyezze el a kutyáját, ami a környékbeli lakók nyugalmát nem zavarja.
A bejelentésekkor a hivatalnak mindenekelőtt azt kell megvizsgálnia, hogy a kutya miért viselkedik úgy, hogy az zavar másokat, vagyis miért ugat folyamatosan. Számos állatvédelmi rendelkezés létezik, amely előírja a kutyatartás szabályait, s a hivatal azt vizsgálja, a tulajdonos eleget tesz-e ezeknek.
Amennyiben nem, a hivatal felszólítja a tulajdonost a megfelelő állattartásra és gondozásra, s ha ez sem vezet eredményre, állatvédelmi bírságot szabhatnak ki, tájékoztatta a Kossuth Rádiót Garai Tamás, a veresegyházi Polgármesteri Hivatal jegyzője.
Kossuth Rádió, Napközben
Abban az esetben, ha a zavaró körülmény kevesebb mint egy éve áll fenn az önkormányzat jegyzőjétől, ha több mint egy éve, akkor a bíróságtól lehet birtokvédelmet kérni. Természetesen nem csak a kutyák lehetnek idegesítőek a szomszédok számára, hanem a fűnyírás, a barkácsolás vagy más háztartási tevékenység is. Az önkormányzatok zajrendeletben szabályozzák, hogy mikor lehet hangos tevékenységet végezni.