Több száz európai részvény kereskedését függeszthetik fel március közepén, sokkal többet, mint előzetesen várták, amikor a felügyeleti szervek a MiFID 2-es szabályoknak megfelelően elkezdik korlátozni a tranzakciós volumeneket a dark poolokban – írja a Bloomberg.
Azt az Esma egyelőre nem közölte, hogy a felfüggesztés mikor léphet érvénybe, de a UBS londoni irodájában arra számítanak, hogy március 12-től.
A MIFID 2-es szabályok értelmében felfüggesztik a részvények dark poolokban való kereskedését abban az esetben,
- ha az elmúlt 12 hónapban a kereskedési volumen legalább 8%-át ezeken a rejtett kereskedési helyszíneket hajtották végre.
- Egy másik korlátozás értelmében pedig megtilthatják egy adott részvénnyel való kereskedést egy olyan dark poolban, ahol az adott részvénnyel való kereskedési volumen a megelőző 12 hónapban elérte a 4%-ot.
Előzetes becslések szerint az európai részvények egy jelentős részét érinteni fogja majd a korlátozás, a Rosenblatt Securities adatai szerint a január 31-gyel bezáruló egy év során közel 500 részvény, tehát a részvények 68%-a a régióban már megszegte a 8%-os határt. A korlátozás hatására pedig a kereskedés várhatóan a dark poolokból a hagyományos kereskedési helyszínek felé terelődik. A blokknak nevezett nagyobb volumenű ügyletek felmentést kapnak a korlátozás alól, továbbá vannak olyan kereskedési helyszínek, amelyek időszakos aukciókat tartanak majd, illetve a rendszeres internalizálónak minősülő bankok és egyéb intézmények is versenybe szállnak az ügyletek lebonyolításáért.
Miközben a tőzsdéken és egyéb kereskedési helyszíneken az ügyfelek megbízásait igyekeznek párosítani, addig az SI platformokon az ügyfelek eladási vagy vételi megbízásait közvetlenül is tudják teljesíteni. A bankok saját tőkéjüket is felhasználhatják az ügyletek teljesítésére vagy készleteket is felhalmozhatnak az ügyfelek igényeinek kielégítésére.
A rendszeres internalizáló szerepkört azonban sok bírálat érte, sokak szerint ez csak egy nagyobb teret engedett a bankoknak a „dark trading”-re, lényegében egyes részvényügyeleteket olyan platformon hajthatnak végre, amelyekre a piacnak, de sok esetben még a felügyeleti szerveknek sincs rálátása (azok a bankok ugyanis, akik vállalják, hogy SI-k lesznek, mentesülnek a dark tradingre vonatkozó MiFID-es korlátozások alól).
Nem véletlen, hogy a MiFID 1-ben leírtakhoz képest a MiFID 2-ben több helyen is szigorítanak az SI szerepkörön és kötelezettségeken. Egyrészt előírják, hogy csak az lehet rendszeres internalizáló, aki az ügyfélmegbízások végrehajtásakor jelentős nagyságrendben kereskedik saját számlára rendszeresen és szervezetten. A gyakoriságot és rendszerességet a tőzsdén kívüli kötések számával kell mérni, és mindezt a Felügyeletnek is jelenteni kell.