Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Befejeződött a makói Hagymaház felújítása

Befejeződött a makói Hagymaház felújítása, a Makovecz Imre tervezte organikus stílusú, négytornyú épületet a rekonstrukció után hétfőn adták át.

A Miniszterelnökséget vezető Lázár János az ünnepségen hangsúlyozta, hogy a magyar kormány támogatta a makóiakat a Makovecz-örökség megőrzésében.

Az igazi köszönet azokat a makóiakat illeti, akik fontosnak tartották, hogy amikor a város épül, akkor Makovecz Imre építse – mondta a miniszter.

Farkas Éva Erzsébet polgármester arról beszélt, Makovecz Imre egyedi közösségi tereket alkotott a városban, melyek otthont adnak a kultúrának, a sportnak, szolgálják az itt élőket. A Kossuth-díjas építész tervei alapján tíz középületet emeltek és két közteret újítottak meg a városban.

A makóiak identitását és jövőjét nagymértékben határozhatja meg a makoveczi örökség ápolása – jelentette ki a polgármester.

A Hagymaház rekonstrukciójára, a Páger Mozi és Rendezvényház megújítására, a városi könyvtár építésére, valamint a Hagymatikum gyógyfürdő befejezésére 13,2 milliárd forintos támogatást biztosított a kormány – közölte a politikus.

Az augusztusban elkezdődött rekonstrukció során felújították az 1998-ban átadott épület tetőszerkezetét: kicserélték az épületet borító palát, a tető alatt pótolták az eddig hiányzó szigetelést, és hófogó is került a házra. A 130 millió forintos beruházás révén megújult a négy torony teljes üvegezése, és lefestették az azt tartó fémszerkezetet, megfelelő kezelést kapott a faszerkezet, valamint lefestették az oldalsó falfelületeket.

Az eredeti alapberuházás, közel 10 éve kezdődött el Makón! A 3,5 milliárdos fürdőberuházás terveit 2008. 03. 31-én készítették el.

Grandiózus vízesés, nyolc méter magasban lévő medenceterasz, kupolák: Makó eddigi legnagyobb, 3,5 milliárdba kerülő turisztikai fejlesztésének ígérkezik a fürdő bővítése. A terveket Makovecz Imre, a népi-organikus építészet apostola készítette.
 
Makovecz Imre legújabb makói tervére uniós pénzt vár a város
Teljesen átrajzolja majd a makói Szent János és a Marczibányi tér arculatát, hangulatát a város új fürdője, hiszen Makovecz Imre – a kivitelezés terveinek elkészítésével megbízott Makona iroda vezetője – grandiózus épülettel teremt új településközpontot. Jelenleg csupán a fürdőhöz nyílik innen bejárat, ám a városvezetés által elfogadott koncepció egy új közösségi teret kapcsolna a fitnesz, wellness és gyógyfunkciót is ellátó intézményhez.
A Makovecz-látvány
A jelenlegi szocreál stílusú, elhanyagolt állapotban lévő épületegyüttes helyébe teljesen új épülettömeg kerül – mondta Makovecz Imre. – Szerencsés, hogy a létesítmény a város központjában áll, hiszen a környező tereket közösségi találkozóhelyekké lehet alakítani, a fürdőt a közterülettel összekötő szakaszon egy zeneházat, hangversenytermet is tervezünk, hogy a pihenés, sportolás és gyógyulás intézménye még élénkebben kapcsolódhasson a város vérkeringéséhez. A főbejáratból elérhető az egészségügyi központ, és a wellness-részleg, valamint a medencék tere.
Ez az épület kívülről úgy néz ki, mintha a földből bugyogna fel a termálvíz, ezt a hatást kupolák érzékeltetik. A feltörő vizet szökőkutak, vízesések is szimbolizálják. A központi kupola alatt egy közel tíz méternél is magasabb, hatalmas oszlopból ömlik majd a víz a termálmedencébe, amit nyolcméteres magasságban egy terasz határol majd el, itt fürödni is lehet majd, az oszlop közepén, lépcsőn lehet majd ide feljutni – tekintette át a legjelentősebb építészeti elemeket Makovecz Imre. Az építész kiemelte: a kupolás megoldás a térségünkre egykor jellemző török fürdők jellegét idézi.

A vázlatterveket az önkormányzat tavalyi, utolsó testületi ülésén elfogadta, az iroda pedig azóta elkészítette az engedélyes építési terveket. A projekt megkezdéséhez így a pályázati támogatásra van szükség, a kiírás pontos időpontját egyelőre nem tudni. Az azonban biztos, hogy a projekt nettó költsége 3,5 milliárd forint, amiből vissza nem térítendő támogatás gyanánt a DAOP-program keretében 1,75 milliárd forintot terveztek. AZ 50 százalékos támogatás mellett az összeg másik felét a település büdzséjének kell állnia. Ennek érdekében kötvénykibocsátásról döntött, szintén tavaly, a város képviselő-testülete.

A fejlesztés koncepciójáról a városvezetés előtt négy alternatíva állt – a képviselők tavaly nyáron az egyik legkevésbé költséges megoldás mellett voksoltak. A koncepcióba azonban így nem fér be egy fedett, 50 méteres uszodaszakasz. Mivel a koncepció megvalósításához fel kell számolni a jelenlegi 50 méteres medencét is – az úszósportot űzőknek be kell érniük majd egy 25 méteressel, ami azonban alkalmas lesz akár nemzetközi versenyek megrendezésére is.

Kockázatos, de megtérülhet

A beruházás koncepcióját Vörös Imre, a Pannon Spa Consult Kft. igazgatója dolgozta ki, aki a megtérülés kockázatai mellett jelentős gazdaságélénkítő szereppel is számolt. A város így – a felhasznált kötvényrész törlesztése mellett – bevételekkel számolhat a kapcsolódó szolgáltatások adójából. Több tucat álláshelyet is generál a létesítmény, hiszen szükségszerű, hogy egy legkevesebb 4 csillagos hotel is kapcsolódjon a térség egyedülálló fürdőjéhez.

A makói gyógyiszap
A makói fürdőben a bővítés nyomán nyílik egy új részleg, amely a már eddig is ismert marosi gyógyiszapot még szélesebb körben használja. Emellett kutatás indul, amely az iszapból készülő kozmetikai készítmények hasznát vizsgálja.
Nem csak a látványos, teraszos vízeséstoronnyal, a törökfürdő-szerűen elrendezett, ötletes medencékkel, és a merész, kupolás épülettömeggel, hanem egy teljesen új wellness-szárnyával is egyedülálló kezdeményezés a makói fürdő leendő szárnya. Megépítése már csak a pályázati források megszerzésétől függ, hiszen az engedélyes tervek is elkészültek. – A hazai és a külföldi vendégeket a város gyógyiszapjára épülő új szolgáltatások is vonzhatják majd – mondta Széll Sára, a makói kórház reumatológus főorvosa.

Lehet, hogy sokan nem is tudják: hazánkban a hajdúszoboszlói iszapot követően másodikként ismerték el hivatalosan a marosi hordalékból származó anyagok gyógyító erejét, még 1968-ban.

A makói iszapot jelenleg mozgásszervi panaszok, nőgyógyászati betegségek kezelésére, és sérülések utógondozására használják eredményesen, ám az új fürdőben a kor kihívásainak megfelelő hasznosításra is lehetőség nyílik. – Hazánkban egyedülálló szolgáltatásként medencés iszapfürdőnek is helyt ad a létesítmény, ennek az engedélyeztetése még folyamatban van. Részletesen szabályozni kell: milyen gyakran kell cserélni a sűrű anyagot, és milyen egyéb kockázatai vannak ennek a fürdőtípusnak. A tervek szerint egy kétszer háromméteres medencét töltünk majd fel marosi iszappal, amibe bárki beleléphet – összegezte a főorvos.

Megtudtuk: a marosi iszap nemcsak a mozgásszervi bántalmakra, hanem kozmetikai problémák kezelésére is alkalmas – bár ennek tudományos bizonyítása még csak most kezdődik. Széll Sára szerint többen már most is ráncaik kisimítására, bőrük regenerálására használják a magas ásványianyag-tartalmú Maros-iszapot. A fürdőberuházás elkészüléséig így valószínű, hogy az új szépészeti termékcsalád is engedélyt kap – krém és kenőcs formájában lehet majd megvásárolni. A kezeléseket természetesen a fürdő területén lehet majd igénybe venni.

Vörös Imre, a beruházás hatékonyságát vizsgáló PannonSpa Consult igazgatója elmondta: az eredményes működtetéshez mindenképpen szükség van a hagyományos fürdőelemek mellett igazi vonzerőt jelentő egyéb szolgáltatásokra is. A gyógyászat önmagában nem tartaná el a több mint három és fél milliárd forintos beruházást, ám az ehhez kapcsolódó wellness részleg a kor igényeinek is megfelel. Itt, az elkülönített masszázsszobákban lehetőség lesz az iszappakolásra is, illetve kozmetikai vállalkozások is szalont nyithatnak majd a kupolák alatt.

Forrás: MTI, kormany.hu, termalfurdo.hu

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás