Ha kellett, vicces inast játszott vagy pincért, netán parasztbácsit, de a komoly szerepektől sem rettent meg. 117 filmben láthattuk, de nem sok hiányzott ahhoz, hogy egybe se kerüljön be Makláry Zoltán, aki 1978-ben ezen a napon, azaz július 12-én hunyt el.

Az I. világháború idején az olasz frontra került – csupán 19 évesen –, ahol aztán fogságba esett. Negyvenhat hónapig tartott a kínszenvedése, ám még a fogolytáborban is dolgozott benne a színházi véna, így tábori színházat alakított a magyar hadifoglyokból. 1919-ben került haza, csontsoványan, maláriával küszködve. De nem adta fel, hogy egyszer színész lehessen. 1922-ben egy darabban pincért alakított (naná), amikor még maga Kosztolányi Dezső is megdicsérte a kritikájában, később pedig a kor ünnepelt színésze, Csortos Gyula karolta fel, mert tehetségesnek tartotta. Így került a Vígszínházba, majd 1935-től a Nemzeti Színházba, ahol élete végéig játszott.

Bodrogi Gyula és Makláry Zoltán / Fotó Fortepan Szalay ZoltánBodrogi Gyula és Makláry Zoltán / Fotó Fortepan Szalay Zoltán

A II. világháború elborzasztotta, de nem volt oka a félelemre, ám szinte mindent kezdhetett elölről, mert a budapesti házát – az ingóságaival együtt – megsemmisítette egy repülőről ledobott bomba. Csak egy téli kabátja marad, meg a már említett tanyája. Aztán a háború után is ő lett az egyik legfoglalkoztatottabb magyar színész, így Balatonfüreden vásárolt magának egy birtokot és borászkodni kezdett.

Hatvan felett jár már ekkor, vágyott a nyugalomra. Meg a Nemzeti Színház sem izgatta már annyira, főleg, hogy kifejezetten rossz volt a viszonya a színház nagy emberével, Major Tamással. Az is eljutott Majorhoz, hogy Makláry a színház büféjében egyszer azt mondta, „ha meghalok, égessék el a Majort!”

Végül szakított a színházzal, ami helyett inkább a balatonfüredi magányt választotta. Senkivel sem tartotta a kapcsolatot, ajtót sem nyitott, ha keresték.

Makláry Zoltán és Páger Antal a Fűre lépni szabad forgatásán / Fotó: Fortepan Kotnyek AntalMakláry Zoltán és Páger Antal a Fűre lépni szabad forgatásán / Fotó: Fortepan Kotnyek Antal

Jellemző módon a háza utcára néző ablakát is inkább befalaztatta. Aztán a halála előtt nem sokkal még elvállalt egy szerepet Gobbi Hilda kedvéért, ám 1978. július 12-én, 82 évesen pont került a színészóriás földi létére. A kacskaringós életút végén a legismertebb magyar karakterszínészek egyike örökre megpihent.

blikk

ElőzőNem büntetik meg a férfit, aki a kocsiból akart elrabolni egy 15 hónapos gyereket Szigetszentmiklóson
KövetkezőA nap képe, a feleség elvesztéséről..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza