Forrás: Kossuth Rádió, Szombat reggel | 2015. 04. 14. 06:02:00 Képünk illusztráció. (MTI/AP/Kambajasi Sidzuo)
Egy New York-ban és egy Svédországban ellopott okostelefon hiteles története – happy enddel.
Matt Stopera New York egyik bárjában ült, amikor 2014 elején ellopták a telefonját. A fiatalember nem sokat búslakodott márkás készüléke eltűnésén, megengedhette magának, hogy vegyen egy ugyanolyat. Pár hónappal később képek jelentek meg rajta. Egy narancsfa előtt szelfiző férfit ábrázoltak, meg gyermekkezeket. Matt a szolgáltatójához fordult, és hamar kiderült: készüléke Kínába került, új tulajdonosa készít vele fotókat, amelyeket egy alkalmazásnak köszönhetően Amerikában is lát a telefon eredeti gazdája.
Matt cikket írt telefonjáról és egy bejegyzésben megosztotta a kínai Twitteren is. Követőinek száma percről percre nőtt, hamarosan köztük volt egykori mobilja új tulajdonosa is. A telefonlopásból – kontinenseket átszelő barátság lett. Matt elutazott Kínába, ott visszakapta telefonját, és eközben ezrek követték minden mozdulatát.
Egy ellopott telefont szolgáltatott vissza Svédországban egy szír menekült is szintén szír társának, Ali Jehad Malmőben élő 28 éves fotográfus, akinek nemrégiben ellopták az iPhone-ját.
A szintén 28 éves Abdullah Homsi csak néhány hónapja érkezett Szíriából, hogy Svédországban folytassa egyetemi tanulmányait. Egy adásvételi honlapon vásárolt mobiltelefont. Hamarosan észrevette azonban, hogy lopott készüléket vett, mert megtalálta benne az előző tulajdonos, a malmői fotográfus személyes adatait. Megszerezte Ali telefonszámát, és felhívta mondván, hogy szeretné visszajuttatni neki jogos tulajdonát.
Mijaucsi Ken, a japán Softbank távközlési és mobilszolgáltató konszern alelnöke (b) megöleli az első vásárlót az Apple két új okostelefonja, az iPhone 6 és az iPhone 6 Plus árusításának megkezdésekor egy tokiói Apple-üzletben 2014. szeptember 19-én. (MTI/AP/Kambajasi Sidzuo)
Ali természetesen nagyon boldog volt, hogy megkerült a telefonja, de sajnálta Abdullahot, akinek így se pénze, se telefonja nem volt. Feltette ezért Facebook oldalára a City újság címlapját, amelyen egymással éppen kezet fognak, és megadott egy bankszámlaszámot, ahová pénz utalható a becsületes szír diáknak, hogy új telefont vehessen magának. 6200 korona jött össze, még Dániából és az Egyesült Államokból is küldtek pénzt, átadásáról videó is készült.
Abdullah Homsit a City újságban megszavazták a hónap emberének – minden idők legnagyobb számú lájkolásával. A történet hihetetlen gyorsasággal terjedt a Facebookon. Abdullah Szíriában is több ezer követőre tett szert.
Ali Jehad pedig azt írta a Facebookon: köszönet mindenkinek, aki segített, aki szeretetet és kedvességet terjeszt, mindegy, milyen színű a bőre, mi a vallása és honnan jött – ráadásul olyan emberen segítettek, akivel sohasem találkoztak színről színre.