A Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendezőtől, operatőrtől Budapesten, a Farkasréti temetőben vettek végső búcsút szerettei.

Szép számú tömeg gyűlt össze a legendás operatőr végső búcsúztatóján / Fotó: Grnák LászlóSzép számú tömeg gyűlt össze a legendás operatőr végső búcsúztatóján / Fotó: Grnák László

Ráday Mihály (Budapest, 1942. június 11. – ?, 2021. július 16.) Kossuth-díjas magyar filmoperatőr, rendező, televíziós szerkesztő, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmoperatőri, majd az ELTE művészettörténet szakán végezte.

1968 óta folyamatosan a Magyar Televízióban dolgozott, 1979-ben létrehozta hírneves városvédő műsorát Unokáink sem fogják látni… címen, amely a jó és a rossz példák bemutatásával lassanként elérte, hogy az emberek jobban megbecsüljék a műemlékeket és általában az épített örökséget.

Társaival 1982–1983 telén megalapította a Budapesti Városvédő Egyesületet (akkoriban a politikai ellenállás miatt: Városszépítő Egyesület), majd 1986-ban a Város- és Faluvédők Szövetségét, aztán a Nemzeti Panteon Alapítványt.

2010-ben a Magyar Televízió minden magyarázat nélkül megszüntette az Unokáink sem fogják látni… című műsort. Címének második felét (avagy Városvédő Pallasz Athéné kezéből időnként ellopják a lándzsát) a Podmaniczky Frigyes téren álló, általa kiharcolt, 1991-ben felállított emlékmű őrzi, ahol Kő Pál a bronz Podmaniczky kezébe adta a lándzsa nélküli városvédő alakját.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Az SZDSZ színeiben 1990–94 között országgyűlési képviselő, és tizenhét éven át a Fővárosi Közgyűlés tagja volt.

Döntő szerepet játszott a város „műemléki alapjának” és „helyi értékvédelmi rendeletének”, a helyreállításokat támogató pályázati rendszerének kidolgozásában. Megszervezte az Andrássy út kandelábereinek, a Lánchíd és az Alagút címereinek cseréjét, a Clark Ádám téri mozaikcímer helyreállítását, elindította Róth Miksa egykori házának emlékmúzeummá alakítását.

Többek között kezdeményezte a vidámparki körhinta felújítását, a Centrál kávéház, a Gresham-palota újjáépítését. Lelkes tagja volt a Nagy Budapest Törzsasztalnak.

Nős volt, özvegye Ruttka Andrea textilművész; három gyermekük van.

Számos kiváló elismerése, díja mellett 2009-ben a Magyar Állam a A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést adományozta munkásságáért!

Ráday Mihály halálhírét még július 27-én jelentette be a családja, ám a legendás művész hiánya miatt érzett fájdalom azóta sem csillapodott egykori barátai, kollégái és rokonai körében.

Legfrissebb életmódhírek, itt!

Ezt mi sem mutatja jobban, mint az operatőrnek a Farkasréti temetőben tartott temetésén megjelenő díszes tömeg, akik a járványhelyzet ellenére is vállalták, hogy méltó módon emlékeznek meg a korábbi filmesről.

Ráday egyedi személyiségét régi történetekkel, emlékezetes sztorikkal elevenítették fel a hozzá közelállók, akik egymás társaságában hajtottak fejet a művész koporsójánál, ami előtt egy hatalmas, szív alakú koszorú jelezte, hogy bár ő már nincs köztünk, az iránta érzett szeretet sosem múlik el a jelenlévőkben.


Galéria