Kényelmi szempontból már egyre többen választják külföldi utazásaik során a bankkártyás fizetést, mindamellett biztonságosabb is, mint egy nagyobb összegű készpénzt magunknál hordani. Természetesen itt is érdemes figyelni bizonyos dolgokra.
Ami jó, hogy a kártyás fizetésnek külföldön sincs díja, viszont a tranzakciókért többet kell pengetnünk.
Mire figyelj utazás előtt?
A bankkártya érvényességi dátumára.
A limitek beállítására a külföldi nagyobb költekezés miatt.
Aktuális külföldi kártyahasználati akciókra.
Arra, hogy mire képes a bankkártyád. Ha csak hazai kibocsátó bank védjegye van a kártyán, akkor nem tudod külföldön használni.
A kártyát kibocsájtó bank külföldről hívható telefonszámára. Abban az esetben, ha azonnali letiltásra lenne szükség.
A devizaátváltási árfolyamokra és a készpénzfelvétel díjára a kártyát kibocsátó banknál.
Ezeket se feledd!
Mindig legyen nálad valamennyi készpénz is arra az esetre, ha egy helyi kisboltban nem tudnál kártyával fizetni vagy egy 1-2 eurós kávéért vagy fagylaltért nem szeretnél kártyát elővenni.
Tartsd észben a klónozás lehetőségét. Az ördög nem alszik, ezért fontos, hogy igénybe vedd a mobilbank szolgáltatást, amikor minden egyes tranzakcióról SMS értesítés érkezik a telefonodra. Ha klónozás áldozta leszel, a visszaélő először jellemzően egy kisebb összeggel tesz próbát, ami nem annyira gyanús.
Külföldi kártyahasználat
A külföldi pénzfelvétel díjakra vonatkozóan nincs egységes díjszabás. Jó, ha tudod, hogy ATM-en keresztül is extra költségeket jelenthet, viszont bankfiókból pénzt felvenni ennél is drágább.
Az elszámolás menete
Fontos tudni, hogy a bankok soha nem középárfolyamon váltanak át valutát, hanem a saját eladási árukon.
Egy külföldi kártyahasználatkor a következőket teszi a bank:
Megvizsgálja a bankszámlánk pénznemét, ami esetünkben általában forint, a pénzfelvétel helye szerinti pénznemet, például euró vagy font és a bankok közötti elszámolás pénznemét, ami jellemzően euró.
Ha a három pénznem különbözik, mint például egy angliai tranzakciókor, akkor járunk a legrosszabbul, mert ilyenkor az történik, hogy a bank kétszer vált át. Egyszer, amikor forintról euróra vált (a bankok közötti elszámoláshoz) és másodszor, amikor euróról fontra vált.
Ha például Olaszországban vagyunk, akkor csak egy átváltás történik, ez már kisebb költséget jelent.
A legjobban pedig akkor járunk, ha mind a három pénznem egyezik.
Forrás: tudasfaja.com