Forrás: M1/Ma Reggel | 2015. 05. 11. 07:44:18
A jegybank a napokban tette közzé, hogy elenyészően kevés a hibás devizahiteles elszámolás. Csütörtökön ugyan vizsgálatot indítottak, miután több, az árfolyamgátban érintett ügyfél jelezte, hogy megemelt törlesztőrészletekről kaptak értesítőt, péntekre azonban kiderült, hogy valószínűleg félreértés történt, az érintett bankok felesleges információkat is feltüntettek az elszámolásban, beemeltek egy olyan sort, amely megmutatta, hogy piaci alapon mennyi lenne a törlesztőrészlet-növekedés.
A törvény egyértelműen fogalmaz, egyetlen árfolyamgátasnak sem lehet magasabb a részlete, mint a 2015. januári törlesztése volt – jelentette ki az MNB felügyeleti szóvivője az M1 hétfő reggeli műsorában.
Az érintett devizaadósok részlete általában nem is magasabb, sőt, átlag 15-25 százalékkal csökkent is, az árfolyamgátasok egyébként eleve nagyon jól jártak annak idején, hiszen egy nagy kamatösszeget engedett el az állam, illetve vállalt magára a bankszektor, most pedig az MNB úgy számol, az elszámolás, forintosítás során a „gyűjtőszámla” szinte minden esetben eltűnt – magyarázta Binder István.
A nem gyűjtőszámlás részt viszont, amelyet eddig 180 forinton törlesztettek, most svájcifrank-alapon 256-on kellene fizetniük, ám a jogalkotó egy olyan szabályt épített be, hogy az elszámolás előtti utolsó hónap (2015. január) törlesztőrészletéhez képest nem emelkedhet a fizetendő összeg. Ezek után érkezett néhány jelzés az jegybankhoz, hogy ennek ellenére nőtt a törlesztés, ám az MNB átvizsgálta ezeket az értesítőket, és kiderült: a hitelintézetek túlbuzgóságból beemeltek a tájékoztatóba egy olyan sort, amely azt is megmutatta, hogy piaci alapon mennyi lenne a törlesztőrészlet-növekedés, és csak utána írták oda, hogy ez nem vonatkozik a fogyasztóra.
Az MNB ezért csak abban az esetben javasolja a bank megkeresését, ha ez a szöveges értesítés mégsem szerepelne a táblázat alatt.
Akinek egyébként bármilyen panasza van, első körben az értesítés kézhezvételét követően 30 napig jelezheti ezt a bankjánál, itt kérhet a kiegészítő információt, de egy részletes elszámolási értesítőt is, amelyet öt munkanapon belül postáznia kell a pénzintézetnek. (Sok bank a honlapján is elérhetővé teszi ezt.) Ha továbbra is probléma van, a következő fokozat az MNB mellett függetlenül, ingyenes működő pénzügyi békéltető testület, ha pedig itt sem születik megnyugtató válasz, megnyílhat a bírósági út, a lakóhely szerint járásbíróságon lehet benyújtani a panaszt.
A Magyar Nemzetei Bank adatai szerint egyébként eddig gördülékenyen megy a devizahiteles elszámolás, április végéig összesen 200 megkeresés érkezett a jegybankhoz az értesítő levelekkel kapcsolatban, ebből 110 volt írásos, 87 a pénzügy békéltető testületnél.