Magyarország — Ittasan vezető politikusok, botrányt okozó honatyák, időről időre felröppenő hírekből tudhatjuk, hogy ők is elkövetnek hibákat.
Néhány nappal ezelőtt Balatonalmádi fideszes képviselője, Szakál Balázs Dániel ügye borzolta a kedélyeket. A fiatal önkormányzati képviselő a hírek szerint ittasan vezetett, majd amikor a rendőrök emiatt előállították a kapitányságra, őket is szidalmazni kezdte. A képviselő bejelentette, hogy kilép a Fideszből, ám marad képviselő.
A Blikk összeszedte az elmúlt évek hasonló jogsértéseit, amelyek nem maradtak következmények nélkül. Két éve az MSZP politikusát, Burány Sándort (63) kapták ittas vezetésen. A honatya állítása szerint „csak egy sört ivott”, de a szonda ezt is kimutatta. Burány jogosítványát a jogerős ítéletig bevonták. Lapunknak elmondta, végül 4 hónapos eltiltást és 370 ezer forintos büntetést kapott.
A Fidesz parlamenti képviselője, Tilki Attila (52) még 2012-ben ütközött a szalagkorlátnak az M3-as autópályán. A képviselő még a helyszínen lemondott mentelmi jogáról, és önként fújt a szondába, amely bejelzett. Tilkit félmillió forintos pénzbüntetésre, illetve egy év járművezetéstől való eltiltásra ítélték.
2012-ben történt Mirkóczki Ádám (41) ügye, aki tavaly október óta Eger polgármestere. A leállított jobbikos politikus annak idején azonnal elismerte, hogy ittasan vezetett. Mirkóczki akkor azt írta: második fia születését ünnepelte. Kerestük a honatyát, munkatársa annyit közölt, hogy végül pénzbüntetést kapott.
Politikustól ritkán látott tettet hajtott végre 2014-ben Demszky Gábor (67), amihez még autó sem kellett. A fővárost húsz éven át vezető egykori főpolgármester a XII. kerületben könnyített magán egy bokorban. Valaki azonban lefotózta, és a kép körbejárta a hírportálokat. Demszky elismerte, ivott néhány pohárral, de eljárás sem indult ellene.
– Ha egy politikus saját hibájából, például ittassága miatt balesetet okoz, vagy adott esetben még a rendőröket is becsméreli, azt a választópolgárok soha nem bocsátják meg – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán politológus.
– A képviselőktől elvárják, hogy feddhetetlen erkölcsük legyen, és az ilyen ügyek nagyon rosszat tesznek a megítélésüknek. Persze, akkor más a helyzet, ha a politikus vétlen volt a balesetben – fogalmazott Kiszelly.
Megtagadhatják a képviselők a szondázást
A honatyák, de még a bírók és az ügyészek is élveznek mentelmi jogot, ami magában foglalja, hogy közúti ellenőrzéskor megtagadhatják a szondáztatást. 2005-ben az akkori belügyminiszter, Lamperth Mónika (62) vetette fel, hogy ezt ne tehessék meg az érintettek, ám a tervből végül semmi sem lett.
blikk, Hirmagazin.eu