A gánti kiállítás a magyarországi bauxitbányászat történetét tárgyalja az 1914-1990 közötti időszak ismérvei alapján.

A kiállítás, illetve a helyet biztosító „múzeum-táró” bányavágat rendszere (bányamakett, M=1:1) az 1926-ban megkezdődött gánti bauxitbányászat 50. évfordulója kapcsán épült. A kiállítást és a múzeum-tárót az egykori Bagoly-hegyi külfejtés peremén a Fejér-megyei Bauxitbányák Vállalat építette. Az 1978-tól múzeumi működési engedéllyel rendelkező kiállítóhely 1993-ig vállalati intézményként, majd 2003. december 31-ig a Magyar Alumíniumipari Múzeum részeként működött. 2004. január 1-jétől a kiállítást a Központi Bányászati Múzeum filiáléjaként a Központi Bányászati Múzeum Alapítvány működtetni.

A tárlat a Vértes-hegység természetvédelmi, és Gánt község közigazgatási területén, a Bányatelepen található, a Gánt – Székesfehérvár főút mellett. Közvetlen szomszédságában terül el az egykori Bagoly-hegyi külfejtés „maradékában” kiépített Bauxitföldtani Park, a tanösvényeivel. Előttük nagyméretű parkoló, pihenő található.

A kiállítás a 300 m2-nyi udvari, szabadtéri kiállítórészből és a 360 m2-es földalatti (bányamakett) kiállítórészből, a múzeum-táróból áll. A bányavágat rendszerben a bauxitbányászat történetét vázoló poszteres bemutató és a mélyműveléses (földalatti) bauxitbányászat szerszámai, gépei, biztosítási rendszerei, jellegzetes munkahelyei tanulmányozhatók.

Az udvar a külfejtéses bauxitbányászat, illetve a nagyobb bányagépek bemutatótere.

Cím: Gánt Bányatelep 1.
Tel: +36 (22) 354-485
E-mail: [email protected]
Web: www.kbm.hu