Az 1800-as évek végén a községben két vízi és két szélmalom is működött. A ma is muködő malom 1910-1920 között épült. A gróf földtulajdonos szeszgyárat, korszerű szarvasmarha istállókat épített, méhészetet létesített. Az 1800-as évek közepén épült a „szálla”, amely színházi előadások, választási gyűlések és egyéb kulturális rendezvények megtartására szolgált. Az épület jelenleg is áll. Pogmaniczky bárónő 1887-ben kisdedóvót hozott létre benne. 1837-ben már bevezették a 8 osztályos népiskolát.
Nyírbakta a XIX. században mezővárosi rangot is szerzett, választási székhely és vásárközpont volt. Kedvező földrajzi fekvéséből adódóan (a települést keresztezi a Nyíregyháza-Vásárosnamény főútvonalon kívül még 3 másik útvonal – a Székely-Baktalórántháza, a Nyírbátor-Kisvárda és a Kántorjánosi-Baktalórántháza alsóbbrendű útvonal is) gyors ütemben fejlődött az ipar és a mezőgazdaság. Különösen azután, amikor a XIX. század végén megépült a Nyíregyháza-Vásárosnamény vasútvonal is. Dégenfeld gróf családja egészen 1945-ig birtokos volt a már egyesített faluban. Az 1900-as évek elején szeszgyárat, korszerű szarvasmarha istállókat építtetett, méhészetet létesített, de működött itt két-két vízi- és szárazmalom is a XIX. század végén. 1912-től 60 éven keresztül volt járási székhely. Már a XIX. század közepén volt kultúrháza (jelenleg könyvtár), ipartestülete, 1887-től óvodája, tűzoltóegylete, de működött itt úri kaszinó is.
Baktalórántháza városi rangot 1993-ban kapott. Ebben az évben kezdte meg működését a településen a Határontúli Magyarok Regionális Közművelődési Központja, melynek feladata a határontúli magyarok magyar tannyelvű oktatási intézményeinek segítése. A városi könyvtárban helytörténeti, az Erdészeti Igazgatási Központban erdészeti gyűjtemény tekinthető meg. A volt Dégenfeld-kastélyban (műemlékjelleg) működő kórház parkjában egyedülálló faritkaságok (vasfa, amerikai mocsártölgy, páfrányfenyő, kocsányos tölgy, mézgás éger, szomorú magas koris, tulipánfa, stb.) tekinthetők meg.
Cím: Baktalórántháza Köztársaság tér 8.
Tel: +36 (42) 550 032
E-mail: baktaph@vnet.hu
Web: