A település megközelíthető közúton: a 4-es útról Püspökladánynál rátérünk a 42-es útra, majd Berettyóújfalunál nyugati irányba fordulva a Nagyrábé felé vezető úton.
A település melletti halmok már a honfoglalás előtt is lakottak voltak, Bakonszeg neve azonban csak 1438-ban bukkan fel először írott forrásokban.
A falu határában található a Kádár-domb: a hagyomány szerint itt nyugszik Kádár vitéz, akinek koponyájába nyíl fúródott 1658-ban, az újfalui malomgátnál a tatárokkal vívott küzdelemben.
Bakonszeg arról is nevezetes, hogy itt volt a bihari remete, Bessenyei György (1747-1811) egykori lakóhelye. 1787-től haláláig élt itt a híres író-filozófus, és itt írta filozófiai regényét, a Tarimenes utazását, amely csak 1930-ban jelent meg nyomtatásban. A költő hamvait 1940-ben elszállították innen, s Nyíregyházán helyezték örök nyugalomba. A gránit síremléket Gyulai Pál avatta fel 1885-ben.
Nadányi Zoltán, a neves irodalmár, költő-műfordító az 1920-as években volt a falu lakója.
Nevezetességei
* Nadányi-Miskolczy-kúria: Az 1800 körül késő barokk stílusban emelt, majd eklektikus elemekkel átalakított, műemlék épületben irodák kaptak helyet.
Az egyik teremben a juhtenyésztés és a pásztorélet múltját bemutató kiállítást rendeztek.
* Bessenyei György egykori lakóháza: Az emlékház kiállítása tablókon mutatja be a híres író-filozófus munkásságát.
Bessenyei György
(1747-1811), a felvilágosodás kiemelkedő írója és filozófusa sárospataki tanulmányai, majd Mária Terézia magyar testőrségében töltött bécsi szolgáltata után 1782-től Tiszabercelen, majd pusztakovácsi birtokán gazdálkodott. A Bakonszegbe beolvadt Pusztakovácsiba 1787-ben költözött, itt írta több főművét: A bihari remete, avagy A világ így megyen című filozófiai munkáját és a Tarimenes utazása című regényt. Végakarata szerint kertjében, kedvenc almafája alatt temették el (hamvait 1940-ben vitték Nyíregyházára). A költő egykori udvarházában 1965-ben nyitották meg a Bessenyei György élete és munkássága című emlékkiállítást. Tárlatvezetéshez előzetes bejelentkezés szükséges.
Bejelentkezéssel látogatható.
Cím: 4164 Hunyadi u. 24.
Tel: 54/469-015
E-mail: [email protected]
Web: