Gyakran olvasni arról, hogy a régi szép népmeséink, amelyeken felnőttünk nem valók a mostani gyerekeknek, mert horrorisztikus elemeket tartalmaznak, mint például a Piroska és a farkas című mese.
Továbbá vannak olyan vélemények, hogy a népdalaink sem valók a gyerekeknek, mert a magyar népdalok szexualitást sugallnak.
A minap találtam egy olyan cikket egy internetes oldalon, ahol most nem a mese volt porondon, hanem, egy nagyon régi népdalunk és a hozzá készített kis animációs film.
Ezt a figyelemre méltó kis összeállítást az internetes oldal jól „lehúzta”, mert szerinte ebből a gyerekek nem tanulnak jó dolgokat.
Az oldal nem írta meg, hogy mi az, ami ártalmas lehet, de ha jól tippelek akkor arra célzott, hogy a hisztis bagoly „kiosztja” a kisverebet. Mivel ez az eredeti népdal szövege így a bagolynak nem is volt más választása.
Van egy hasonló című népdalunk is a „Házasodik a tücsök” című, akkor az is ártalmas lehet, mert a tücsök ölelgeti a legyet?
Megnéztem a „motolla és piszkafa” esküvői videóját. Meghallgattam a gyönyörűen elénekelt kis népdalt és akkor kaptam észbe, hogy ezt én is ismerem, de teljesen megfeledkeztem róla. Nem is tudom elképzelni, hogy hogyan is feledhettem el akkor, amikor az unokáimmal annyit énekeltünk.
A dal nagyon szép, a hozzá készített kis animációs film is. Nekem örömet okozott, hogy rátaláltam gyerekkorom egyik emlékére.
A gyerekek nem értelmezni akarják a népdalt, a gyerekek egyszerűen csak énekelni akarnak, mert énekelni jó, együtt énekelni még jobb, magyar népdalt énekelni meg különösen jó.
Véleményem szerint sokkal ártalmatlanabb elfoglaltság, mint az internetezés, televíziózás.
Érdemes meghallgatni, megnézni a videót.
El lehet dönteni, hogy ártalmas e, ha a gyerek megismeri azokat a népdalokat, amelyeket szülei,nagyszülei is ismertek és gyerekkorukban énekeltek.
Írd meg véleményed szerinted ártalmas a gyerekeknek ez a népdal?
Elmer Antalné szerkesztő