Késett a vonatod? Megvan, mekkora kártérítésre számíthatsz! Már 30 perces késés után is jogosult vagy rá. Elmondjuk, mit kell tenned.
Alig néhány napos a hír arról, hogy nemrég négy órát késett az InterCity Budapest és Szombathely között. Az esettel kapcsolatban akkor megszólalt egy nő, akinek a gyermeke jött a vonattal. Az édesanya nehezményezte, hogy még csak elnézést sem kért senki a késésért.
Most a penzcentrum.hu írt arról a gyakori problémáról, amikor csak több órás késéssel érkezünk meg a kiválasztott célállomásra a vonatok késése miatt. Nem feltétlenül kell elviselnünk az utazás minden kellemetlenségét, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége összegyűjtötte a vonatkozó szabályokat arról, hogy mit tehetünk ilyen esetekben.
A portál azt írja: a belföldi forgalomban közlekedő feláras vonatok vasúthibára visszavezethető késése esetén, az utas átalány-kártérítésre jogosult, ami
a 30 -119 perc késés esetén a menetjegy árának 25 százaléka, 120 perc vagy annál nagyobb késés esetén a menetjegy árának 50 százaléka.
Tehát csak olyan vonatok késése esetén van kártérítési felelőssége a vasúttársaságnak, amik igénybevételéhez valamilyen felárat is kellett fizetni az utasnak. A felár a menetdíjon kívül fizetendő díj, ami lehet kiegészítő jegy, helyjegy.
És hogy hogyan bizonyíthatod? A szabályok szerint vonatkésés esetén az utas kérésére az érkezési állomás ügyeletes alkalmazottja vagy a késett vonat jegyvizsgálója igazolja a késés tényét és időtartamát.
Az átalány-kártérítésre vonatkozó igényt az utas a vasúttársaság bármelyik szervezeti egységénél bejelentheti. Az utasnak az adatait és elérhetőségeit tartalmazó igényéhez csatolnia kell eredeti menetjegyét, felár-bizonylatát. A kifizetés határideje az igény bejelentésétől számított 1 hónap.
Fontos tudnivaló, hogy habár az átalánykártérítés kifizetése történhet kupon formájában is, de az utas kérésére a térítést pénz formájában kell kifizetni. Az is szabály, hogy ha az átalány-kártérítés számított összege nem haladja meg az 1 000 forintot, azt a vasúttársaság nem fizeti ki.
Más szabályok is vannak, például ha a vasúttársaság az utas részére a menet-, hely vagy pótjegy alapján megillető szolgáltatást -meghatározott kocsiosztályt, fekvőkocsit vagy hálókocsit- nem tudja biztosítani, akkor köteles felajánlani azonos minőségű szolgáltatást eltérő időpontban induló vonaton, vagy eltérő időpontban érkező vonaton, vagy a célállomáshoz más útvonalon közlekedő vonaton.
Ha azonos minőségű szolgáltatást nem tudnak biztosítani, magasabb minőségű szolgáltatást kötelesek az utasnak felajánlani és teljesíteni.
Ha egyiket sem tudják felajánlani, akkor a különbözetet kell kifizetniük, amit a szolgáltatásért felszámoltak.
Ha az utas az eltérő minőségű szolgáltatást nem fogadja el és lemond az utazásról, a menetdíjat és/vagy a felárat vissza kell a részére fizetni. Jó, ha tudod, hogy kezelési költség levonása nélkül kell megkapnod az összeget, ha azért mondtál le az utazásról, mert a vonat 10 percet meghaladó késéssel indult volna, fűtés nélkül közlekedett, világítás nélkül közlekedett, zsúfoltság miatt az utas menetjegyének megfelelő ülőhelyhez nem jutott, vagy a jegyen feltüntetett szolgáltatásnak megfelelő helyek nélkül közlekedett.
Fontos, hogy ezeket a körülményeket/tényeket a jegyvizsgálóval igazoltatni kell, mert csak így érvényes a panasz.
Ezeken kívül akkor is visszajár a menetjegy ára, ha valamilyen okból kifolyólag mégsem tud elutazni és ezt időben jelzi. Az utas az utazásról a menetjegy (helyjegy, pótjegy, pót- és helyjegy) visszaváltásával a vonatnak az indulási állomásról való elindulásáig indokolás nélkül lemondhat, és a menetdíj visszatérítését kérheti. Ezekben az esetekben a menetjegyen szereplő kilométer távolságától függetlenül, a menetdíj visszatérítésekor egységesen menetjegyenként 20 százalék kezelési költséget számít fel a vasúttársaság.
Forrás: MÁV, penzcentrum.hu, szeretlekmagyarorszag.hu