Emberi koponyák alkotta tornyot fedeztek fel Mexikóváros szíve alatt, ami új kérdéseket vet fel az Azték Birodalom emberáldozati kultúrájával kapcsolatban, mivel a struktúrába beágyazott több száz koponya között nőké és gyermekeké is előkerült.
A torony a kutatók szerint a Huey Tzompantli részét képezte, a koponyák eme masszív gyűjteménye félelemmel töltötte el a Hernán Cortés vezette spanyol hódítókat, akik meg is emlékeztek róla feljegyzéseikben.
A történészektől már jó ideje tudjuk, az elfogott harcosok levágott feje miképpen díszítette a tzompantlikat, avagy a koponyafalakat, amelyeket a spanyol hódítás előtt már jó néhány mezoamerikai kultúrában felleltek. A régi Mexikóváros szívében 2015-ben kezdődött régészeti ásatás azt sugallja, hogy ez a kép nem volt teljes.
Rodrigo Bolanos, a leletet vizsgáló egyik antropológus elmondása szerint alapvetően csak férfiak, főleg fiatal férfiak maradványaira számítottak, nőkről és gyermekekről nem gondolná az ember, hogy közük van a háborúhoz.
Raul Barrera, az egyik feltáró régész a Reutersnek elmondta, a koponyákat azt követően helyezhették el a toronyban, hogy kiállították a koponyafalon a nagyközönségnek.
A megközelítőleg hat méter átmérőjű torony a Huitzilopochtli – a nap, a háború és az emberáldozat azték istene – kápolna sarkában kapott helyett, alapját még nem sikerült feltárni.
Kétség sem merült fel azzal kapcsolatban, hogy a torony a Cortéshez 1521-ben csatlakozott Andrés de Tapia spanyol katona leírta koponyaépítmények egyike volt. Feljegyzésében de Tapia megjegyzi, több tízezer koponyát számolt össze a később Huey Tzompantli nevet kapott építményen.
Barrere szerint 676 koponyát találtak meg eddig, és a szám az ásatás során tovább emelkedhet.
Az aztékok és más mezoamerikaiak rituális emberáldozatokat mutattak be a napistennek.
forrás: Reuters