Home Főhírek Belföldi hírek Azok a fiatalok sem konyítanak jobban a pénzügyekhez, akik már tanulták

Azok a fiatalok sem konyítanak jobban a pénzügyekhez, akik már tanulták

forrás: Kossuth Rádió, Napközben

Egy friss felmérés szerint nem mutatható ki, hogy azoknak a főiskolásoknak, egyetemistáknak jobb lenne a pénzügyi kultúrájuk, akik ezt középiskolában tanulták.

Pénzügyi kultúrájuk alapján csoportosították a felsőoktatásban tanuló magyar fiatalokat egy most készült tanulmányban. Vannak köztük konzervatívak, lázadók és tapasztaltak.

Németh Erzsébet szociálpszichológus, az Állami Számvevőszék elnöki megbízottja a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: a középiskolások a közoktatásban tanulják a pénzügyi kultúrát, s erről a korosztályról már számos felmérés készült. Most arra voltak kíváncsiak, hogy egy későbbi időszakban megmutatkozik-e ezeknek az aktivitásoknak az eredménye, s a felmérésből az derült ki, hogy nem. A felsőoktatásban tanuló fiatalok továbbá rendkívül kockázatkerülők, bebizonyosodott az is, hogy a társadalom érzelmi állapota befolyásolja a fiatalok vállalkozó kedvét: a devizaválság a hitelezésen túl kihatott arra is, hogy a fiatalok – különösen a lányok – nem mernek vállalkozni.

728x90 100
Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Kossuth Rádió, Napközben

Az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület öt éve rendszeresen készít felmérést a középiskolások körében. Meglepő eredmények derültek ki belőlük. Tízből kilenc középiskolás nagyon fontosnak tartja, hogy pénzügyeket tanuljon, mondta Sápi Ákos az egyesület elnöke, hozzátéve: ennek ellenére nem kapják meg a 21. századi módon használható tudást. Nem rengeteg információra van ugyanis szükség, hanem a döntési képességüket kellene megerősíteni. A gyerekek hetven százaléka szerint például fontos a családi költségvetés elkészítése, de a megkérdezettek fele sem tudja elkészíteni.

Himer Csilla pénzügyi pedagógus szerint a pénzügyi oktatás igazi terepe otthon, a családban van, de nagyon sokat segíthet, hogy a tervek szerint a 2016/17-es tanévtől az iskolai oktatásba is bekerül. Az iskolában tanultakat persze alkalmazni, gyakorolni is kell, emelte ki a szakember. Himer Csilla arra is felhívta a figyelmet, hogy a család, akár így, akár úgy, de pénzügyileg mindenképpen neveli a gyereket, még ha nem is tudatosan, a szülői példa valamit mindig közvetít. Nem véletlen, hogy számos felmérés kimutatta már, a pénzügyi tudatlanság, vagy akár a szegénység is generációról generációra öröklődik, mert a család szerepe a pénzügyek terén, a viszonyulásban, a gondolkodásmódban kiemelt jelentőségű.

Himer Csilla a szülőknek is segítséget nyújtó pénzügyi honlapot is ajánlott a műsorban: a Pénziránytűn költségvetés tervező található, és pénzügyi személyiségteszt is kitölthető.

 

Exit mobile version
Megszakítás