A módszer nem új, de mégis ma is sokan megijednek egy hivatalosnak tűnő felszólítástól. Mutatjuk, hogyan szűrheti ki a csalókat!

Egy kis higgadtság, gondolkodás sokat segít abban, hogy rájöjjünk, át akarnak verni. Épp ez a lényege a csalásoknak, hogy ne legyen idő végiggondolni, azonnali cselekvésre ösztönöznek. Gondolhatnánk, hogy a pofátlanságnak is van határa, és legalább a rendőrség nevével nem élnek vissza, de ez nem így van…

Összeszedtünk 10 tanácsot, hogy mire érdemes odafigyelni:

1. Megszólítás. Nincs. Csak annyi, hogy „Rendőrség:…”. Egy hivatalos értesítésben minimum annyi lenne, hogy „Üdvözöljük!”. (Előfordulhat, hogy mi is csak úgy köszönünk, hogy „Figyelem, itt a rendőrség!”, de azt csak személyesen tesszük, nem SMS-ben.)

2. Helyesírás. A csaló SMS-ek nagy része hibás magyarsággal íródik, rögtön legyen gyanús, ha ilyet tapasztal!

3. Tudják a telefonszámomat… Miután a mobiltelefon a személyes terünk része, azt gondolhatjuk, hogy ha a küldő ismeri a számunkat, azt komolyan kell venni. Nem, nem tudják. Véletlenszerűen küldik ezeket az SMS-eket, vagy megvásárolt adatbázisok alapján.

4. Ki küldte? Mindig nézze meg a küldő számát! Ha nem magyar szolgáltatótól érkezik magyar közület, hatóság nevében, akkor biztos csaló!

5. Ha mégis magyar a küldő száma, akkor utána lehet nézni online vagy telefonos tudakozóban, kihez, mihez tartozik. Jó eséllyel egy feltöltőkártyás telefoné, amit pár nap után kidobnak.

6. Link. A fenyegetésben szereplő hivatkozásnál nézze meg a címet, hogy mire szeretnék átirányítani. Ha nem .hu a végződés, akkor szinte biztos csalás. A hu-com. például abszolút átverés.

7. Mi a terv? A csalóknak két céljuk lehet: Ha rákattint az SMS-ben szereplő hivatkozásra, akkor átirányítják egy oldalra, amin az adatai megadását kérik. Ha megteszi, már el is lopták. Vagy a linkre kattintva rögtön letölt egy rosszindulatú programot a telefonjára, amivel átvehetik az irányítást. Lássuk be, egyik miatt sem kifizetődő!

8. Semmi konkrétum. Nem szerepel, hogy hol, mikor, mit „követett el”, csak egy összeg. Sok esetben úgy, hogy például: 4500 HUF. Mi pedig ugye nem így írjuk a forintunkat.

9. Késedelmes fizetés… Komolyan. Gondoljon bele: kapott korábban bármilyen fizetési felszólítást, aminek nem tett eleget? Különben hogy lehetne késedelmes fizetése?

10. A rendőrség sosem küld felszólítást SMS-ben. Hivatalos ügyben kizárólag ajánlott levélben vagy ügyfélkapun kommunikálunk.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőOscar Piastri nyerte a Forma-1-es Magyar Nagydíjat – képek
KövetkezőŐk az idei Balaton-átúszás bajnokai – képek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza