Az olasz parti őrség életeket ment a Földközi-tengeren … ezek a vizek életveszélyes zónává váltak a fegyveres konfliktusok és az autoriter rezsimek elől menekülők, vagy a jobb élet reményében útra kelő emberek számára.
2019-ben több mint 1200-an vesztek oda, vagy tűntek el, miközben megpróbáltak átkelni a tengeren. A drámai adat mögött a remény is felcsillan, hiszen az áldozatok száma fele az egy évvel korábbinak.
Az Európa felé igyekvő menekültek száma harmadik éve csökken, de számuk még mindig magas. Ezért a mediterrán országok továbbra is nehézen birkóznak meg a migrációs válsággal. A problémára még nem tudott megnyugtató megoldást felvázolni az Európai Unió, ami politikai válsággal szembesíti a közösséget.
A menekülttáborok túlzsúfoltak, mint a Moria tábor is a görögországi Leszbosz szigetén. Itt a 3500 főre tervezett, megépített táborban 19 ezer menedékkérő kénytelen hónapokig élni.
Moria az elsődleges ajtó a Törökország felől érkezőknek, akiket gyakran embercsempészek, emberkereskedők juttatnak idáig. Mivel a balkáni útvonal bezárult, ez a legnagyobb menekülttábor Európában, így kétségbeesett emberek ezrei számára vált végállomássá.
Egy, a tábort perzselő szeptemberi tűzvészben egy asszony és gyermeke égett halálra. A tragédia rávilágít az embertelen körülményekre. A görög kormány közölte, felszámolja az ehhez hasonló menekülttáborokat és öt új központot nyit az égei-tengeri szigeteken (Számosz, Kiosz, Leszbosz, Kosz és Lérosz). Az áttelepítés megkezdődött, de közben minden nap érkeznek újak is.
Görögország és a többi mediterrán ország szolidaritást vár, kér az uniós tagállamoktól, de többen is elzárkóznak a terhek megosztásától.
Így néhány civil szervezet – mint az Open Arms vagy SOS Mediterrane – politikai kereszttűz közepén találta magát.
A 31 éves német aktivista, hajóskapitány, Carola Rackete és az akkori olasz belügyminiszter, Matteo Salvini „háborúja” lett ennek a helyzetnek a szimbóluma.
Június közepén a Sea Watch kapitánya 53 menekültet vett a fedélzetére a líbiai partoknál. De Salvini nem engedélyezte számára a kikötést Lampedusán.
„Ne játssz emberek életével” – üzent a kapitány Salvininek.
„Nem teszem, és nem adok engedélyt senkinek, hogy kikössön” – jött a riposzt.
Két hét huzakodás után a 35 éves kapitány mégis partra tette a kimerült bevándorlókat. Carola Rackete-t azonnal őrizetbe vették a katonai naszádok és személyzetük veszélyeztetésének vádjával.
Németországban több ezres tüntetésen álltak ki a kapitány mellett, akit végül felmentett a bíróság, kimondva; nem sértett törvény, amikor utasai biztonsága érdekében cselekedett.
A kapitány melletti szimpátia és szolidaritás komoly hatással volt az Európai Unió, és a tagállamok vezetőire.
Néhány ország vállalta, hogy átveszi a civil hajók által kimentett illegális bevándorlók egy részét – főleg, miután Salvini kikerült az olasz kormányból.
Magyarország, Csehország és Lengyelország továbbra is elutasít bármiféle kvótát.
A labda most az új Európai Bizottság térfelén pattog, amelyik februárra áll elő egy új javaslattal.
Egy másik idei tragédia arra hívja fel a figyelmünket; a Földközi-tenger nem az egyetlen veszélyes útvonal a migránsok számára.
Októberben 39 vietnámi illegális bevándorló vesztette életét egy Nagy-Britanniába érkező hűtőkamionban.
euronews, Hirmagazin.eu