Brüsszelből jlentkezett be Szijjártó Péter külügyminiszter és az energiaügyi államtitkár. Az energiaügyi minhizsterek találkozóját a cseh miniszter hívta össze a súlyos energiaellátási válság miatt.
Az Európai Bizottság 5 pontos javaslatot tett re, erről szólt ma a vita, ami egy politikai vita volt – kezdte Szijjártó Péter. Négy technikai jellegű javaslat van köztük, ezeket kisebb korrekciókkal a magyar fél elfogadhatónak tartja, bár a válságot ezek nem oldják meg, csak a tünetek enyhítésében lehet szerepük. Ezen javaslatok némelyikét Magyarországon már alkalmazzák is így vagy úgy.
- A villamosenergia megtakarítással foglalkozó javaslat az első, amit a magyar vélemény szerint azonban csak önkéntes alapon lehet alkalmazni.
- A másik a villamos energia és földgáz árának elválasztása.
- Hozzájárulás kivetése a fosszilis energiavállalatokra – nálunk erre extraprofit adó van – amiről Szijjártó Péter megjegyezte, hogy a beszedett pénznek a tagországokban kell maradniuk.
- Az energiapiacok likviditásának javítása a negyedik pont.
Az ötödik javaslat
– Az ötödik javaslat a leglényegesebb, ez az ársapka, azaz az Unióba hozott földgáz árának lekorlátozása. A mi fő szempontunk, hogy magyarország energiaellátása biztonságban legyen. Energiaellátásunk akkor biztosított, ha van elég földgáz – mondta Szijjártó péter, hozzátéve, hogy épp ezért abszurd egy földgázforrás – az orosz – kizárása a piacról. Abszurd közgazdaságilag, mert minél kisebb a kínálat egy termékből, annál magasabb lesz az ára. Ha az orosz földgázt kitiltják a piacról, az az ár növekedéséhez fog vezetni. Az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosa el is ismerte, hogy ez politikai intézkedés, melytől nem várható árcsökkenés – mondta a külgazdasági- és külügyminiszter.
– Az ársapka bevezetése az orosz földgáz kizáerását jelentené, mert az oroszok kijelenteték, hogy ha ársapka van, akkor nem szállítanak több földgázt Európába. Ez tehát egy ársapkának álcázott szankciós intézkedés, mert így kereskedelmi intézkedésként egyszerű többséggel át lehet nyomni, míg egy szankciós intézkedést csak egyhangú döntéssel lehet elfogadni. Ha ez megtörténik, Magyarország energiaellátása komoly kockázatnak lesz kitéve.
– Megkérdeztem, hogy akik akarják ezt az ársapkát, azok hátizskban, vonaton, vagy hogyan akarják a kieső földgázt Magyarországra hozni. Magyarország nem akarja az ársapkát, mert az veszélyeztetné Magyarország energiaellátását – mondta Szijjártó Péter.
– Meddig akar az Unió szankciós politikát folytani? – kérdezte Szijjártó Péter az ülésen, tekintve, hogy szerinte Európa nem fogja ezt sokáig bírni. A szankciók bevezetésekor sikert ígért Brüsszel, ezzel szemben egyre súlyosabb kihívásokkal szembesülünk. a kérdésre válasz nem érkezet az Európai Bizottságtól – mondta Szijjártó.
– Az ársapka bevezetését az energiaellátási kockázatok miatt nem támogatja Magyarország. Kilenc másik ország volt még az ülésen, amely nem támogatta az ársapka bevezetését, vagy fenntartásai voltak az ársapka beveztése kapcsán.
Magyarország energiaellátása jelenleg biztos lábakon áll. Európában viszont szemfényvesztés zajlik, 80-90 százalékos tárolótöltöttségi adatokat mondtak be, de nem a tárolók a fontosak, mert a fogyasztáshoz kell mérni mindent, nem a tárolókapacitáshoz, a betárolt gáz pedig mindössze az éves fogyasztás 22 százalékát tudja fedezni Európában. Az elvárás 35 százalék, ezt 5 ország tudja teljesíteni, ebből kettő másnak is tárol, tehát marad három, Cseghország, Szlovákia és Magyarország. Itthon 38 százalékos a tárolók töltöttsége az éves fogyasztáshoz képest.
A Gazpromtól napi többletmennyiséget kapunk, ez meg is érkezik a Török Áramlat vezetéken, minden nap. A Magyarországra érkező gáz 60 százaléka ezen a déli útvonalon érkezik. A Török Áramlat vezeték megépítésekor is támadásoknak voltunk kitéve, de ha nem építettük volna meg, most óriási bajban lennénk – mondta a miniszter, aki szót ejtett arról is, hogy közel vagyunk ahhoz, hogy a román-magyar földgáz interkonnektor kapacitását a bejövő irányba is meg tudjuk növelni.
Döntés nincs
Ma egyébként nem született döntés az uniós gáz-ársapkáról, a mai egy politikai vita volt, az Európai bizottság várhatóan egy két hét múlva lé ki a nyilvánosság elé a konkrét tervekről.
Nyitókép: Szijjártó Péter / Fotó: Facebook
blikk