6hirmagazin_2015-07-06_183352

Először ismerné el az alkotmányban a fehér telepesek előtt évezredek óta Ausztrália területén élő őslakosokat az ausztrál kormány, s ennek érdekében Canberra hétfőn konzultációt kezdett negyven, bennszülötteket képviselő szervezettel.

 

Az ausztrál őslakosok közé sorolják egyebek mellett a több mint hatvanezer éve a kontinensen élő törzseket, valamint a Torres Strait szigetek lakóit, akiknek a kultúrája és nyelve a pápua-új-guineai őslakosokéval mutat rokon vonásokat. Ezekről a népekről nem esik szó az ausztrál alaptörvényben, és az első ausztrál lakosokként sem ismerik el őket a dokumentumban.

Tony Abbott konzervatív ausztrál miniszterelnök korábban ígéretet tett arra, hogy népszavazást írnak ki az alkotmány módosítására. A referendumot valószínűleg 2016 után rendezik meg. A hétfői konzultáción egyebek mellett a lehetséges népszavazási kérdésről és a referendum megrendezéséről is szó esett.

A kormányfő a megbeszéléseket megelőzően vasárnap úgy nyilatkozott, az a cél, hogy az alkotmányban „tátongó űrt” betöltsék.

A konzultációt Abbott egyik legfőbb politikai ellenfelével, az ellenzéki Munkáspárt vezetőjével, Bill Shortennel közösen tartja, s a miniszterelnök úgy vélte, ez is az ügy fontosságát mutatja.

Az Ausztrália Első Lakóinak Nemzeti Kongresszusa nevű szervezet illetékese vasárnap az ausztrál köztelevíziónak azt mondta, az alkotmány azon cikkének megváltoztatásáért szállnak síkra, amely lehetővé teszi a faji alapú diszkriminációt.

Noel Pearson, az ausztrál őslakosok egyik ismert képviselője ugyanakkor kiállt amellett, hogy ne csupán szimbolikus változás történjen a kérdésben. Azt javasolja, hozzanak létre az őslakosok képviselőiből munkacsoportot, amely átvizsgálja az őslakosokra vonatkozó törvényeket.

Ausztráliában 670 ezren vallják magukat az őslakosok leszármazottainak vagy a Torres Strait szigetek lakóinak, vagyis a lakosság három százaléka, s régóta hátrányos megkülönböztetés éri őket.

Forrás: metropol; Kép: Goole, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu