A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóinak felét az ország védelmére készítik fel – fogalmazott a Magyar Hírlapnak adott interjúban Patyi András, az intézmény rektora, aki az egyetemet érintő beruházásokról is beszélt.
A rektor az NKE több mint 40 milliárdos beruházásával kapcsolatos “irigységspirálról” elmondta, hogy a jogelőd intézményeket, területeket 25-30 éven át nem fejlesztették, a körülmények messze elmaradtak más egyetemekétől.
Ezt a mulasztást pótolja a kormány azzal, hogy 2014-re teljesen megújult a Ludovika-főépület, emellett még a nyáron elkészül az Üllői úton egy ötemeletes modern oktatási épület szintén kész lesz a Rendészettudományi Kar speciális oktatási épülete és egy nagy kollégium a rendészeti tisztjelölteknek. Készen van a fedett lőtér és az év végén, jövő év elején átadják a sportközpontot is, emellett megvalósul az Orczy-park történeti rekonstrukciója az év végére, benne a lovardával – sorolta a fejlesztéseket a lapnak a rektor.
Patyi András megjegyezte: mindennek a költsége meg fogja haladni a 40 milliárd forintot, ugyanakkor “tudatos, irigységen alapuló félrevezetésnek” tartja, hogy a kormány csak ezt az egy egyetemet támogatja.
Az NKE rektora beszélt arról a két, összességében 30 milliárd forintos uniós projektről is, amelyeknél az ellenzéki vádak szerint durva túlárazások történtek.
80 ezer embernek kell személyre szabott képzést adni
Patyi András elmondta, hogy a projekt során 80 ezer embernek kell személyre szabott, egyéni fejlesztési terven alapuló, legalább 30 órás képzést adni, ezt rövid idő alatt lebonyolítani. Kifejtette: a tervezőmunka, a pályázati dokumentáció elkészítése majdnem egy évig tartott, ez magyarázza az előkészítési költségeket.
Kiemelte, hogy a pályázati dokumentációban szereplő költségnemeket a Miniszterelnökségen működő Irányító Hatóság jóváhagyta, ezeket rendszeresen ellenőrzik.
A közigazgatás színvonalának javítása a cél
“Összességében a cél az, hogy javuljon a közigazgatás színvonala, aminek nyertes végső soron az ügyeit intéző állampolgár. Ráadásul az egyetem nem egyedül hajtja végre a projektet, hanem mintegy ötven együttműködő partnerrel, köztük közel húsz egyetemmel, a kormányhivatalokkal” – mondta a projektről Patyi András.
Az NKE rektora hozzátette: ha kiszámolják, hogy a projekt összköltségvetéséből mennyi jut egy ember fejlesztésére, akkor az látszik, hogy körülbelül a felébe-harmadába kerül, mint másutt az unióban.
MTI