Az ország, ahol nincs adó Ingyenes orvosi ellátás, alanyi jogon járó lakások, gyönyörű házak, lélegzetelállító parkok és meseszép tájak
Ez Negara Brunei Darussalam, vagy ahogy gyakrabban hallani lehet: Brunei Szultanátus. Brunei Malajzia északi részén található, Malajzia országával,…
Ez Negara Brunei Darussalam, vagy ahogy gyakrabban hallani lehet: Brunei Szultanátus.
Brunei Malajzia északi részén található, Malajzia országával, valamint a Dél-Kínai tengerrel határos. Fénykorát a 14. és 17. századokban élte, később brit fennhatóság alá került, és csak 1984-ben vált teljesen függetlenné Nagy-Britanniától. A szultanátus vezetője (talán nem meglepő) a szultán, Hassanal Bolkiah (teljes néven: Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien). Egykor a világ leggazdagabb embere volt, és most sem mondható szegénynek. A világ legnagyobb palotájában él, amelyhez 257 fürdőszoba, légkondicionált istálló és egy saját mecset is tartozik. A nép azonban mégsem lázad fel uralkodójuk fényűzését látva. A titok: nekik sincs éppen rossz dolguk, nem kell például adót fizetniük.
Ez nem vicc: ebben az országban tényleg nincs se adó, se társadalombiztosítás! Az oktatás és az egészségügyi ellátás is teljesen ingyen van, és egy ideig még egy olyan rendelkezés is élt, amelynek értelmében aki betöltötte a nagykorúságot, az kapott egy lakást az államtól. Brunei szultánja az országban gyakorlatilag tejhatalommal rendelkezik, amit úgy látszik, jó célokra használ fel – vagyis megteremtette a földi mennyországot.Brunei vezetőinek szilárd hatalma abból is látszik, hogy ugyanaz a dinasztia uralkodik már a 15. század óta. Az ország népe nagyon elkötelezett az uralkodó iránt, amit meg is lehet érteni, mert hatalmas jólétet teremtett. A szultán egyedül hozza a döntéseket, csak tanácsadói vannak, akik persze rokonokból, vagy barátokból állnak. Nincs választott országgyűlés sem.
A gazdag szultán
Mint már írtam, a szultán valamikor a világ leggazdagabb embere volt, de azóta már sokan megelőzték. Viszont a vagyona még így is felülmúlja legvadabb elképzeléseinket. Rendkívül nagyvonalú életet él: hatalmas partikat rendez, ahova természetesen minden asztalra mindenből a legdrágább jut. Érdekes szenvedélye a Rolls-Royce autók gyűjtése, amikből tekintélyes mennyiség parkol a garázsban. A típus iránti szeretete is családi örökség: az 1990-es évek közepén a Rolls-Royce bevételének felét a brunei hercegek megrendelései adták.
Miből élnek?
Brunei kőolajban és földgázban igen gazdag, viszont nemcsak ezekből élnek, hanem a turizmusra is nagy hangsúlyt fektetnek. Az előbbi két nyersanyag ugyanis nem tart ki örökké, ezért gondolniuk kell a jövőre is.
Az ország háromnegyed része nemzeti parkokból és gyönyörű tájakból áll, amik hatalmas lehetőségeket rejtenek, és ezeket Brunei vezetői ki is használják. Az erdőket ráadásul különleges állatfajok lakják, amelyek rengeteg turistát vonzanak.
Elérhetetlen, legalábbis nekünk
Az ország lakossága 400 ezer fő, ami elképesztő, ugyanis Budapesten háromszor ennyien laknak. Viszont ez a maroknyi ember nem szétszóródva él az országban, hanem helyet szorítanak az erdőknek és a természetnek – ezért Brunei nagy része lakatlan. Ha valaki esetleg ki szeretne vándorolni, az is akadályokba ütközik, mert csak az kaphat állampolgárságot, aki Bruneiben született.
Egy látogatást azonban mindenképpen megér ez a különleges ország. Gyönyörű palotákat találunk itt, rengeteg nemzeti parkot és meseszép trópusi tájakat, valamint barátságos és kiegyensúlyozott helyieket – nem csoda, hiszen az orvosi ellátás ingyenes és állam még lakásokat is osztogat. Hihetetlen, hogy mindez tényleg létezik!
Forrás: vilagutazomagazin.hu