Ukrajnában három atomerőművet kellett lekapcsolni a hálózatról, miután rakétacsapások érték az energiaelosztó infrastruktúrát.
A hálózat sérülései a szomszédos Moldovát is érintik, az ország felében ugyanis a rakétatámadásokat követően ment el az áram.
Andrei Spînu, Moldova miniszterelnök-helyettese jelentős áramkimaradásokról számolt be, de Twitter-bejegyzésében közölte, hogy az állami tulajdonú Moldelectrica azon dolgozik, hogy az ország több mint 50 százalékát újra áramhoz juttassa.
A Reuters a helyszínen tartózkodó újságírójára hivatkozva közölte, hogy délután 15:35-kor a fővárosban, Kisinyovban helyreállt az áramszolgáltatás, miként a Moldovához tartozó Dnyeszter Menti Köztársaság fővárosában, Tiraszpolban is.
A hírügynökség megjegyzi: Moldova Európa egyik legszegényebb országa, és itt a legmagasabb az egy főre jutó ukrán menekültek száma. Moldovának több mint 1200 kilométer hosszú közös határa van Ukrajnával, és vaskosan csatlakozik Ukrajna elektromos hálózatához.
Segítség Európából
Hétfőn az Euronews azt írta, hogy az orosz gázexport csökkentése egész Európát érzékenyen érintette, de koránt sem annyira, mint Moldovát, ahol már közvilágítás sincs. A héten 35 ország minisztere, állam és kormányfője gyűlt össze Párizsban, hogy megoldást találjon a moldáv energiaválságra, és segélyt nyújtson a téltől rettegő 2,6 milliós lakosságnak.
,,Először a rövidtávú szükségletekre koncentrálunk: át kell segítenünk a moldávokat ezen a télen. A második feladat hosszútávú perspektívát nyújtani az országnak. Azzal, hogy fejlesztjük az infrastruktúrát, kikövezzük az útját az Európai Unióba. Így pedig a gazdasága is fejlődni fog” – mondta francia külügyminiszter, Catherine Colonna.
Az oroszok leállnak a gázszállítással
Szerdán írta meg az Euronews, hogy akár teljesen le is állhat november végétől az Ukrajnán keresztül Európába menő orosz gáz szállítása. A Gazprom bejelentette, hogy először csökkentik, de akár teljesen el is zárhatják a vezetéket, mert nem látják biztosítottnak, hogy a tranzitgáz célba ér.
A legfrissebb hírek itt!
Az orosz gáztermelő szerint Ukrajna nem továbbítja teljes egészében a tranzitgázt Moldovába, számításaik szerint az ország eddig 52,52 millió köbméter Moldovának szánt gázt nem küldött tovább. „A vezetékbe betáplált gázmennyiség nem egyezik meg az ukrán-moldovai határon átadott mennyiséggel – írja a cég közleményében. – Amennyiben a moldovai fogyasztók számára az Ukrajnán keresztül történő tranzitegyensúly-hiány továbbra is fennáll, a Gazprom november 28-án 10 órakor megkezdi a Szudzsa tranzitpontra történő gázszállítás volumenének csökkentését.”
Az ukrán gázhálózat-üzemeltető visszautasította a Gazprom vádját, és közölték: az Ukrajnában dúló háború ellenére szerintük Ukrajna február vége óta mintegy 15,6 milliárd köbméter orosz földgázt szállított Nyugatra.
euronews