Home Főhírek Külföld Az orosz bombázások miatt Amerika katonai beavatkozást fontolgat Szíriában

Az orosz bombázások miatt Amerika katonai beavatkozást fontolgat Szíriában

forrás: MTI

A vezérkari katonai vezetőknek és a védelmi tárca illetékeseinek át kell rágniuk magukat bonyolult jogi és külpolitikai kérdéseken, mérlegelniük kell a katonai erő bevetésének kockázatát válaszul az esetleges orosz támadásokra – közölték névtelenül nyilatkozó amerikai illetékesek.

Ashton Carter védelmi miniszter nem volt hajlandó beszélni erről, amikor a minap nekiszegezték az erre vonatkozó kérdést. Washingtonban mindazonáltal tisztában vannak vele, hogy ez a felvetődő kérdések egyike, amikor megoldást keresnek a tágabb dilemmára, amelyet Josh Earnest fehér házi szóvivő úgy fogalmazott meg, hogy Oroszország „válogatás nélküli katonai hadműveleteket folytat a szíriai ellenzék ellen”.

K__AP20150803088-1024x575

Washington és Moszkva között nő a feszültség az orosz légicsapások miatt, amelyek szemlátomást Bassár el-Aszad szíriai elnök megerősödését szolgálják. Az oroszok ugyanis a lázadókat – köztük feltehetően egyes, amerikaiakkal szövetséges ellenzéki fegyvereseket – támadják ahelyett, hogy ígéretükhöz híven az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet állásait vennék célba.

A Pentagon csütörtökön először tárgyalt erről orosz illetékesekkel, elkerülendő az esetleges orosz-amerikai összetűzést a szíriai légtérben. A Washingtont képviselő Elissa Slotkin, a védelmi tárca nemzetközi biztonsági ügyekért felelős helyettes államtitkára a videokonferencia alkalmával aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Oroszország olyan területekre mér légicsapásokat, ahol csak mutatóba vannak vagy egyáltalán nincsenek IÁ-fegyveresek.

John Kerry amerikai külügyminiszter a minap az ENSZ New York-i székházában leszögezte: az a fontos, hogy az orosz gépek ne támadjanak Szíriában senkit, kivéve az Iszlám Államot. Washingtoni illetékesek már korábban világossá tették, hogy az Egyesült Államok által kiképzett felkelők légi támogatás fognak kapni, ha megtámadják őket az Iszlám Állam vagy a szíriai kormányerők fegyveresei. Egyelőre azonban csak mintegy nyolcvan, amerikaiak által kiképzett szíriai lázadó tért haza harcolni.

Az orosz légicsapásokat eddig Szíria nyugati részén hajtották végre, az amerikaiak által kiképzett és felfegyverzett lázadók pedig elsősorban az ország északi részén tevékenykednek. A legrosszabb, ami megtörténhet, az az, hogy az orosz gépek elkezdik bombázni őket, az amerikai vadászgépek pedig közbeavatkoznak, hogy védelmükre keljenek. Egy ilyen incidens teljes konfrontációhoz vezethetne az oroszokkal, és ezt a katasztrófát szeretné elkerülni a washingtoni kormányzat.

Az amerikai aggodalmakat táplálja, hogy a Szíriában bevetett orosz harci gépek levegő-levegő harcra alkalmas fegyverezettel vannak felszerelve, miközben az Iszlám Államnak nincs is légi ereje, és kizárólag az amerikaiak vezette katonai koalíció vagy a szíriai hadsereg gépei repülnek az ország légterében

Peter Cook, a Pentagon szóvivője nem szolgált részletekkel az oroszokkal folytatott tárgyalásokról, de a párbeszéd homlokterében az amerikai és orosz harci gépek összetűzésének elkerülését szolgáló javaslatok voltak. Cook csak annyit árult el, hogy az amerikai fél azt javasolta, a szíriai légtérben tartózkodó harci gépek vészjelzésre külön nemzetközi rádiófrekvenciákat használjanak.
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint az elmúlt 24 órában az orosz gépek az Iszlám Állam 11 célpontját semmisítették vagy rongálták meg, köztük egy parancsnoki központot és lőszerraktárakat. Steve Warren amerikai katonai szóvivő ellenben Bagdadban azt mondta, hogy az amerikaiaknak nincsenek erre utaló információik.

 

Exit mobile version
Megszakítás