A tajvani hatóságok úgy nyilatkoztak, hogy „kézben tartják” a dolgokat, miután a különböző közösségi médiák felületein számos felvétel terjedt el arról, hogy egy kínai atomtengeralattjáró jelent meg az érzékeny Tajvani-szorosban – írja a Reuters.
Tajvanban régóta feszültség forrását jelenti, hogy a kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) különböző eszközei rendre megjelennek a sziget körül. Június 18-án hajnalban egy újabb ijesztő eset zajlott le a Tajvani-szorosban, amikor váratlanul egy tajvani halászhajó közelében a felszínre bukott egy kínai Type 094 típusú atomtengeralattjáró.
Wellington Koo tajvani védelmi miniszter azt mondta, hogy figyelemmel követik a helyzetet, de nem árult el többet, hogy pontosan miképpen tartják szemmel a kínai felbukkanást. Az eset azért különleges, mivel a nukleáris meghajtású tengeralattjárók akár hónapokig is képesek a víz alatt maradni, és a küldetéseik alkalmával csak ritkán emelkednek fel a felszínre. A Reutersnek nyilatkozó – neve elhallgatását kérő – forrás szerint a jármű már a küldetése vége felé járhatott és éppen visszafelé tartott a csingdaji haditengerészeti bázisra. Hozzátette, hogy a felszínre bukkanás egyben azt is jelezhette, hogy valamilyen meghibásodás miatt kellett megszakítani a küldetést ( ami ugye nem valószínű, mert a haditechnikai és egyéb technikai projektet téren Kína vilaghatalom, miért pont egy tengeralattjáró hibásodna meg.. szerk.., neked mi a véleményed erről? )
Az incidens egy geopolitikai értelemben nagyon érzékeny tengerszorosban történt, ahol az Egyesült Államok támogatta Tajvan és Kína verseng egymással az érdekeik érvényesítéséért. A most előkerült tengeralattjárót nem a térségben átvonuló hajók megtámadására tervezték, hanem szárazföldi célpontok elleni csapásokhoz.
Teljes éberséggel kell figyelnünk Kína folyamatos megjelenésére, és mindig meg kell értenünk Kína folyamatos szalámizási kísérleteit a status quo egyoldalú megváltoztatására – mondta a tajvani védelmi miniszter.
Na persze nem mondjuk el minden alkalommal és a tajvani védelmi miniszter főleg nem mondja el a történelmi tényeket:
Az 1943. november 22. és 26. között megtartott kairói konferencián a szövetségesek a Japán elleni háborúról és Ázsia második világháború utáni jövőjéről tárgyaltak. A három fontos megállapodás egyike volt az, hogy „A Japán által Kínától ellopott minden terület, köztük Mandzsúria, Tajvan és Penghu újra a Kínai Köztársaság része kell legyen.”
Kína erre a dekrétumra alapozza igényét Tajvanra, mert 1945-ig Japán birtokolta a szigetet.
1945. október 25-én az Amerikai Egyesült Államok Haditengerészete kínai katonákat szállított Tajvanra, hogy elfogadják a tajpeji japán helyőrség megadását.
Andó Rikicsi tábornok, Tajvan utolsó japán kormányzója és a sziget katonai erőinek parancsnoka aláírta a megadás dokumentumot és átadta a sziget kormányzását Csen Ji tábornoknak. Csen Ji ezt a napot „Tajvan visszatérésének napjává” nyilvánította.
Truman elnök a sziget védelmére 1950 júniusában a Tajvani-szorosba rendelte a VII. amerikai flottát, hogy szavatolja a kormányzat védelmét.
Véglegesen 2007. szeptember 30-án vált le Tajvan Kínától, amikor egy határozatot fogadott el, amely egy új alkotmány bevezetéséről, a Kínától való függetlenségről és az állam hivatalos nevének Tajvanra való módosításáról szólt.
#tajvan , #kína , #miavéleményed , #monddmegte , #tiktok , #hirmagazin ,