Vidékről is várják a korcsolyázni vágyókat, de az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság óvó figyelmeztetéseit mindenkinek figyelembe kell vennie!
Legalább tízcentiméteres jégtakaró szükséges ahhoz, hogy biztonsággal lehessen sportolni egy befagyott vízfelületen – figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.Kiemelte a szakember, hogy kizárólag kijelölt helyeken szabad korcsolyázni, mivel a jég vastagsága helyenként eltérhet, és az üreges vagy vékonyabb területeken beszakadhat.
Az orfűi önkormányzat tájékoztatása szerint a Pécsi-tón a jég vastagsága elérte a biztonságos tíz centimétert, így az országban elsőként ezen a tón lehet kijelölt helyen sportolni. Az önkormányzat szintén figyelmeztetést adott közre:
„Korcsolyázni a sziget vonalától délre lehetséges, mert csak ott biztonságos a jég, más pontokon tilos és életveszélyes a jégre lépni. A korcsolyázás kizárólag saját felelősségre történhet”.
A szóvívő elmondta, hogy a jég biztonságához tartós hideg időjárási körülmények szükségesek, ha ezek nem adottak, akkor mesterséges korcsolyapályát érdemes keresni. Magyarországon minden természetes víznek van kezelője, aki méri a jég vastagságát és kijelöli a biztonságos területeket. Az üreges vagy rothadási folyamatok miatt meggyengült jég életveszélyes lehet, és egy adott területen belül is nagy különbségek lehetnek a jég vastagságában.
A szakemner további fontos tanácsokat is adott a biztonságos jégre lépéshez:
- Ne korcsolyázzunk egyedül! Mindig társasággal menjünk, és legyen néhány mobiltelefon is a csoportban arra az esetre, ha baleset történne.
- Ropogás esetén hasaljunk le! Ha a jég ropog vagy recseg, nagyobb testfelülettel feküdjünk rá, és hason kúszva próbáljunk eljutni a partig.
- Beszakadás esetén őrizzük meg a hidegvérünket! Nyugodt, mellúszásszerű mozdulatokkal fekszünk rá a jég felületére, és próbáljunk a part felé haladni. Hasznos lehet, ha van nálunk lakáskulcs vagy golyóstoll, amelyet „karomként” használva tudunk kapaszkodni.
Abban az esetben, ha valaki a jég alá kerül, fontos a fény alapján a léket megkeresni. A partról történő mentésnél nem ajánlott odarohanni, mert a segítő is bajba kerülhet. Használjunk létrát, kötelet, deszkát vagy hosszú ágat a bajbajutott kihúzására.
Ha sikerült kimenteni valakit, azonnal meleg helyre kell vinni, levetni a vizes ruháit, és fokozatosan kell felmelegíteni. Forró zuhany vagy fürdő tilos; langyos vízzel kezdjük, és fokozatosan növeljük a hőmérsékletet.
Ezek a tanácsok betartásával elkerülhetők a balesetek, és biztonságosan élvezhető a természetes vizeken való sportolás.