Az elmúlt 24 órában 29 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést Magyarországon, 5 idős, krónikus beteg hunyt el.
Mögöttünk a pünkösdi hosszú hétvége, ma is tájékoztat az operatív törzs a legújabb járványügyi tudnivalókról.
Videón itt nézheti, mi történik:
A tájékoztatón elhangzott:
Lakatos Tibor
az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője:
A rendőrök továbbra is ellenőrzik a határátkelőket, ahol korlátozásokat vezettek be, vagy a hazaérkező magyarok belépési jogosultságát kell ellenőrizni. Ellenőrzik a védelmi intézkedések betartását is.
Az elmúlt hétvége pozitív tapasztalatokat hozott, minimális számú intézkedést kellett végrehajtani.
Az elektronikus házi karantén rendszerébe 1979 ember regisztrált. Akinek letelt az ideje, az kikerül a rendszerből, amiben jelenleg 852 ember van.
Összesen 431 helyszíni, személyes ellenőrzést kellett végrehajtani most, de még mindig vannak olyan emberek, akik nem tartják be a házi karantén szabályait: az elmúlt 24 órában 53 ilyen személy volt.
Rendkívül fontos az önkéntes jogkövetés: most, ahogy az élet egyre több területen indul újra, fontos, hogy mindenki betartsa a védelmi intézkedéseket.
Müller Cecília,
országos tisztifőorvos:
- 3921 ember fertőződött mega járvány kezdete óta. Az elmúlt 24 órában újabb 29 személyt találtak, 5-tel nőtt az elhunytak száma is.
- 4 százalék körül van azon elhunytak száma, akiknek nem volt ismert alapbetegségük, haláluk csak a koronavírusnak tudható be.
- A gyógyultak száma 2160 a mai napon.
- Az aktív fertőzöttek száma ma 1229. 41 százalékuk budapesti, 59 százalékuk vidéki.
- A kórházban ápoltak száma 427, közülük 24-en lélegeztetőgépen vannak
- Ezzel együtt a járvány lecsengő szakaszban van, 10. napja lefelé mutat a járványgörbe.
Folyamatosan figyelik az adatokat, hogy hamar kiderüljön, kialakult-e valahol újabb góc.
Nemek közötti megoszlás:
58 százalék nő, 42 százalék férfi. Ez jellemző a magyarországi korfára is, a hazai idősek között is hasonló a nemek közötti megoszlás, több szépkorú nő van, mint férfi. A 65-79 év közöttiek a legérintettebbek, ők az összes fertőzött negyedét adják. A fiatalabb korosztályokból egyre kevesebb fertőzött kerül ki, a gyerekek fertőzöttsége pedig a legalacsonyabb: a 14 éven aluliak között 54 pozitív, a 19 év alatti teljes korosztályban – az említettekkel együtt – 84 fertőzött került ki.
Minden százezer magyarra 40 pozitív eset jut, illetve 5 elhunyt.
Területi eloszlásban Budapest a legérintettebb, 106 beteg jut százezer lakosra, Zalában 95, Fejérben 89, Komárom-Esztergomban 88, Pest megyében pedig 44 ez a szám. Békés megyében volt a legkevesebb fertőzött az egész járvány alatt.
A járvány 15. hetében volt a legmagasabb a fertőzöttek száma, egy hét alatt több mint 700 ember betegedett meg. Mára ez jelentősen lecsökkent, száznál több beteg van egy héten, valamint a halálozások aránya is követi ezt a mintát.
Mikor jött a vírus?
Az év elején beérkezett influenzaminták egy része elfogyott, miután egy influenza törzset és más felső légúti kórokozót is kimutattak belőlük, viszont maradt több mint ezer minta, amelyek vizsgálata elmaradt az érkező koronavírus-járvány miatt. Utólag megvizsgálták ezeket koronavírusra is: egyetlen egyet találtak egy olyan mintában, ami március 12-én érkezett be a laborba.
Március 4-én volt az első detektált eset, s az említett vizsgálat arról tanúskodik, hogy vélhetően tényleg a március 4-i volt az első.
Kérdésekre adott válaszok
Mik voltak a hétvége tapasztalatai? Válasz: Budapesten például több mint 200 hatósági személy ellenőrizte a védelmi intézkedéseket. A tapasztalatok pozitívak, kevés intézkedést kellet végrehajtani.
Meddig maradnak zárva a tranzitforgalom előtt bizonyos autópálya-pihenők? Válasz: Ez a humanitárius folyosó addig marad fenn a kijelölt pihenőkkel együtt, amíg lesznek olyan országok, amelyekből nem lehet korlátozás nélkül belépni, de a tranzitálás megengedett számukra: ilyen például Románia és Ukrajna.
Strandbüféknél életbe léptetnek további korlátozásokat? Válasz: a bevezetett szabályom elegendőek, ha betartják ezeket. Minden sorban állásnál be kell tartani a távolságot egymástól. Azokat a tárgyakat, amelyeket többen megfognak, sűrűn kell fertőtleníteni.
A hétvégén megrohamozták az eperföldeket, milyen szabályokat kell betartani? Válasz: itt ajánlásokat tudnak tenni, a zsúfoltságot mindenhol kerülni kell, a tisztifőorvos javasolja, hogy nagy tömeg ne verődjön össze, a vendégeket időben, térben korlátozni kell, de a szabadban kevésbé terjed a vírus.
Vannak-e eredmények a vírus szennyvizekből való kimutatása kapcsán? Válasz: Fontos kiemelni, hogy ez a vírus ivóvízben nem terjed. A szennyvízzel sem mutatták ki a terjedést, de a vírus örökítőanyaga kimutatható belőle. A szennyvízből való kimutatás fontos indikátor, előrejelző értéke van. Ha valahol nagyobb számmal jelennének meg tünetmentes fertőzöttek, akkor a szennyvízből ezt ki lehet következtetni. Az NNK laborjában már kidolgozták az egyébként nem egyszerű módszert: Budapesten sikerült is kimutatni a szennyvízből, most pedig sorra kerülnek a vidéki városok is.
Idősotthonokban mikor kell újra fertőtleníteni? Válasz: számos otthonban már többször is megtörtént a fertőtlenítés a honvédség segítségével, főleg, ahol fertőzötteket mutattak ki. Bármikor, ha fenyegető állapotot észlelnek, fertőtlenítést végeznek.
Június végén megszűnik, az utazási korlátozások megszűnése után lesz kéthetes karantén-kötelezettség? Válasz: A veszélyhelyzet a hazai védekezést szolgáló jogi állapot, nem keverendő össze a külföldi utazásokkal kapcsolatos szabályokkal. A beutazási korlátozás része ugyan ennek, de nem biztos, hogy függ ettől, mert továbbra is maradhatnak olyan országok, ahol olyan a fertőzöttség, hogy ha onnan jönnek haza magyarok, el kell rendelni a kéthetes karantént. A cél egyébként az, hogy a lehető legtöbb országgal együtt vezessék be a könnyítéseket.
Mikor nyithatnak ki az amatőr sportklubok, vagy tánciskolák, ahol nem kerülhető el a kontaktus? Válasz: már nem tiltott ezek működése, de fontos, hogy aki ezekbe ellátogat, teljesen tünetmentes, egészséges legyen.
Vannak-e tapasztalatok a fürdőkben a szabályok betartásával kapcsolatban? Válasz: népegészségügyi szakemberek a nyitás előtt és a nyitva tartás alatt is folyamatosan ellenőriznek, nem csak most, hanem máskor is. Egyelőre a strandnyitással, fürdőhellyel kapcsolatban nem volt negatív visszajelzés.
Megszüntethető a vírus terjedése izolációval? Válasz: erre nincs garancia, ez egy légúti vírus, könnyen terjed. A fertőzések csökkenésével csökken az átadás lehetősége, de arra, hogy a vírus teljesen eltűnik a környezetünkből, senki nem tud garanciát vállalni. Minden eszközzel követni kell a fertőződések számát, helyét.
A bevetési egység, hogyan lokalizálja a járványt a kórházakban, idősotthonokban? Válasz: ennek a csapatnak a feladata az lesz, hogy a szakemberek azokon a helyszíneken, ahol gócpontok alakulnak ki, megteszik az elsődleges lépéseket ahhoz, hogy gátat vessenek a további fertőzéseknek, majd átadják a helyszínt a helyileg illetékes szakembereknek.
Eltörlik a PCR-teszthez kötöttséget az egészségügyi szolgáltatásoknál? Válasz: PCR-vizsgálat csak akkor kell egészségügyi vizsgálathoz, ha felmerül a gyanú arra, hogy fertőzött az illető, egyébként a pre-triázs módszerét alkalmazzák, ami hőmérőzésből és kérdőív kitöltéséből áll.
blikk, Kormányzati Tájékoztatási Központ / www.hirmagazin.eu