Az olasz konyha nagyon gazdag és változatos, fogalmazhatnánk úgy is, hogy nem csak pizzából és spagettiből áll nekik a világ.
Az olaszok nagyon szeretik a különleges ízeket és alapanyagokat. Tudjuk, hogy sok paradicsomot és bazsalikomot használnak, de ezen felül sokkal több olyan összetevő van, amivel szeretnek főzni. Hogy kicsit jobban betekintsünk az olaszok ízlésébe, kiemelek néhány nagyon nagy kedvencet.
Peperoncino
Az olasz konyha egyik főszereplője a csípős paprika, amit több névvel is illetnek: peperoncino, diavulicchiu, frangisello, cerosello. Régen tréfásan „a parasztok eledelének” is hívták, utalva ezzel arra, hogy a csípős paprika szegényes étkezésük egyik főszereplője volt. A nagymértékű paprikahasználat annak is köszönhető, hogy régen o malária elleni védekezésben gyógyhatást tulajdonítottak neki, valamint úgy tartották – és tartják sokan ma is -, hogy a csípős paprika a szerelmi képességet is növeli.
Szarvasgomba
Abruzzo Olaszország egyik leggazdagabb szarvas-gombatermő területe. A tartományban legalább huszonnyolc különböző fajtája terem e gombának, de a legnagyobb mennyiségben három fajta: az aquilai és a teramói fekete szarvasgomba, valamint a fehér szarvasgomba.
Juhsajt
Az észak-olasz tartományokban évszázadokon át a pásztorkodás volt a legfőbb tevékenység, így ezen a vidéken nem egy különleges, rendkívül ízletes juhsajt készül – még ma is a hagyományos receptek alapján. A juhsajtnak sok változatát kedvelik, ilyen például a pecorino sott’olio (olajba áztatott juhsajt) vagy a marcetto (bomló juhsajt) – ezek mind más és más eljárással készülnek, és az érlelés különböző fázisában kerülnek fogyasztásra.
Mucische (füstölt hús)
Ezt a kecske- vagy birkahús-specialitást úgy készítik, hogy a húst besózzák, majd rászögelik egy falapra, a napon kiszárítják, és a kémény füstjében felfüstölik. Felszeletelve, egy kevés olajjal, őrölt erős paprikával és oregánóval tálalják.
Olívaolaj
A calabriai olívaolaj-előállítás évszázados hagyományokkal bír. Az ízesített olajok, melyekbe napon szárított fűszereket áztatnak, igazi különlegességeknek számítanak, ugyanis az erős paprika-, a rozmaring-, a citrom-, az oregánó- és a bazsalikomízű olajok zamatos csemegévé varázsolják a legegyszerűbb ételeket is.
Salamé di noci (diós szalámi)
Nagyon finom helyi édesség, amely a formájáról kapta a nevét. Ezt a specialitást dióból, cukrozott gyümölcshéjból, csokoládéból, karamellizált cukorból készítik, az összetevőket felvert tojással keverik össze, a masszát fűszerezik, és végül szalámi formájúra gyúrják.
Casieddu
Kecsketejből készített ízletes sajt. Jellegzetessége, hogy készítése során – mind a tej leszűrésénél, mind a kész sajt csomagolásánál, így tálaláséi is – páfránylevelet használnak. A tejhez nagyon hasonló íze kiválóan Illik a készítés egy korábbi fázisában hozzáadott kancsóka növény erős aromájához. A sajtot főleg a nyári hónapokban készítik az Agri-völgy pásztorai.
Pezzenta
Ez a kolbász a szegények étele volt, ahogy a neve is utal rá (a pezzenta magyarul koldust jelent), eredetileg csak a sertés feldolgozásakor megmaradt részekből, a fejhúsból és belsőségekből készült, manapság azonban a henteseknél kapható Pezzenta kolbászba már disznó-, bárány-, borjú- és ürühúst is darálnak, majd vastagbélbe töltik, és ujjnyi hosszúságúra vágják. Grillen sütve vagy zöldséggel együtt megfőzve, pirítósra téve tálalják.
Forrás: delina