Jelentősen csökkentették az árrésüket a hazai üzemanyag-kereskedők szeptember vége óta, ez magyarázhatja az elmúlt hetek árcsökkenését és nem a kőolaj világpiaci árának mozgása, ahogyan azt a szakmai szervezetek állítják.

Megnéztük, hogy a szomszédos országokban hogyan változtak az elmúlt időszakban az üzemanyagárak.

Finoman szólva nem bontották ki az igazság minden részletét az üzemanyag-kereskedők, akiket több helyen megszólaltattak az elmúlt hetek üzemanyagár-esésének okairól, miután szeptember óta a benzin literje 50 forinttal, míg a gázolajé 30 forinttal mérséklődött. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke lapunknak nemrégiben az üzemanyagok magyarországi árváltozását a kőolaj jegyzésének mozgásával magyarázta, mivel szerinte mindenki a piaci trendet követte. Ezért megnéztük, hogyan követték a piaci trendet a szomszédos országok benzinkútjai azóta, hogy leült a szektor képviselőivel tárgyalni Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Igazán meglepő dologra bukkantunk.

20221130 Kaposvár Elfogyott az üzemanyag több kaposvári MOL töltőállomáson is. A Vásártéri úti kúton már nem lehetett tankolni normál gázolajat, nem sokkal később pedig már 95-ös benzint sem.Fotó: Lang Róbert lrSomogyi Hírlap20221130 Kaposvár 

Elfogyott az üzemanyag több kaposvári MOL töltőállomáson is. A Vásártéri úti kúton már nem lehetett tankolni normál gázolajat, nem sokkal később pedig már 95-ös benzint sem.

Fotó: Lang Róbert lr
Somogyi Hírlap
Fotó: Lang Róbert / Somogyi Hírlap

Ugyanannyiba került Ausztriában és Magyarországon a benzin fél évig, majd szeptemberben történt valami…

Az árstop tavaly decemberi kivezetését követően a régióban pár hónapig jól láthatóan a magyar üzemanyag volt az egyik legdrágább, aminek – akkor mi is megírtuk –, hogy a korábbinál magasabb árrés (60-70 forint helyett 120-140 forint) lehetett az oka, a kereskedők ugyanis így próbálták behozni az elszenvedett veszteségüket. Régiós összevetésben, amelyet a Fuelo adatai alapján végeztünk, jól kivehető, hogy a benzin ára Magyarországon lényegében márciusban került azonos szintre a szomszédos országok áraival, és onnantól kezdve a magyar, az osztrák és szlovák árak teljesen együtt mozogtak, egészen szeptember végéig.

A három ország benzinárainak alakulásából világosan kiderül, hogy ugyan kétségtelenül csökkent a Bent olaj ára október elején, valójában ekkor kezdhették el csökkenteni az árrésüket a hazai üzemanyag-kereskedők, máskülönben nem látnánk az árakban ilyen éles elválást a régiós országok viszonylatában, különösen a benzinél.

Jelenleg úgy néz ki, hogy Ausztriához képest 26 forinttal, Szlovákiához képest pedig 40 forinttal olcsóbb a benzin hazánkban. Ha Romániát is hozzávesszük, ahol egyébként az egész EU-ban a legalacsonyabbak között van a benzin ára, ott is az látható, hogy a míg korábban 90 forint volt a differencia a magyar és román árak között, ez október közepére 67 forintra mérséklődött. Ami a gázolajat illeti, hasonló a tendencia rajzolódik ki, annyi különbséggel, hogy míg nálunk csökkent közel 20 forinttal szeptember vége óta, addig Szlovákiában és Romániában még emelkedett is.

f4469e48bfbe42cd93ce473f269268b7
Lebuktak az üzemanyag-kereskedők: nem az olajár esése, hanem a kormány fenyegetése késztette őket árcsökkentésre

Nem üzemanyagárstop, hanem tárgyalás és kérés

Orbán Viktor miniszterelnök szeptember közepén lengette be, ha tovább emelkednek az üzemanyagárak, visszahozhatja a kormány a benzinárstopot. Nem véletlenül vette elő ismét a kormány a kérdést, az egy dolog volt, hogy a benzin és a gázolaj ára az év eleji csúcsokat ostromolta, a nagyobb probléma az lehetett, hogy a teljes inflációs pályát feljebb tolta, csak augusztusban 0,5 százalékponttal emelte meg a fogyasztóiár-indexet, ami emiatt nem tudott akkor benézni a 16 százalékos érték alá. Végül az ársapkánál egy piackonformabb megoldást választott a kabinet, amikor a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőivel szeptember 26-án leült tárgyalni Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, aki több kérést is megfogalmazott.

Úgy tudjuk, hogy az ágazati szereplőktől a kormány azt kérte, hogy legalább a régiós középmezőnybe hozzák le a benzin árát.

Ez egyébként azóta megvalósult, a benzin ára ma már Ausztriában, Csehországban, Szlovákiában is drágább és abban a Horvátországban is, ahol a nyár elején még több mint 50 forinttal olcsóbb volt egy liter, mint Magyarországon.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

ElőzőZalatnay Cini olyat mondott Azahriah-ról, hogy az ész megáll
KövetkezőHarmadik díszpolgári címét vehette át Mészáros Lőrinc
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza