Amerikai kutatók viszont egyetlen alkalmazással oldották meg azt, hogy az okostelefon kijelzője lázmérővé váljon.

Abban, hogy egy okostelefon akár testhőmérsékletet is mér, tulajdonképpen nincsen semmi meglepő: nem egy gyártó próbált már olyan apró alkatrészeket beépíteni az eszközbe, hogy utána lehetővé váljék a hőmérsékletmérés. A Washingtoni Egyetem kutatói azonban jóval egyszerűbb módszert találtak: állításuk szerint csak egy alkalmazásra van szükség ahhoz, hogy egy már meglévő okostelefon is alkalmas legyen mondjuk lázmérőnek – írja a hvg.hu.

A kutatók az általuk fejlesztett alkalmazásnak a FeverPhone nevet adták, amihez kell egy hardveres egység, ami hőmérsékletet mér, ez azonban már eleve benne van az okostelefonokban, és termisztor a neve. Ez méri az eszköz belső elemeinek hőmérsékletét, beleértve az akkumulátort is, hogy aktiválja a biztonsági óvintézkedéseket, ha túlmelegedne a telefon.

Az okostelefonokban lévő termisztorok persze nem tudják megmérni a felhasználó testhőmérsékletét, viszont nyomon követhetők a felhasználó és az általa használt mobileszköz között átvitt hőenergia mennyisége. Mivel az érzékelőknek a telefon akkumulátorának hőjét kell mérniük, az alkalmazás nyomon követi, hogy a telefon milyen gyorsan melegszik fel, majd az érintőképernyő adatai alapján számba veszi, hogy mennyi származik abból, hogy valaki megérinti. A kutatók képesek voltak úgy kalibrálni a modellt, hogy figyelembe vegyék az olyan eltéréseket, amelyeket a telefontartozékok okoznak.

A készülőben lévő FeverPhone alkalmazás használata egyszerű, de a felhasználónak a sarkainál fogva kell tartania a telefont, és körülbelül 90 másodpercig kell a homlokához nyomnia az érintőképernyőt. Ennyi az ideális idő ahhoz, hogy elegendő testhőt kapjon a készülék. Mivel az érintőképernyő érzékeli a homlokot, az alkalmazás „tudja”, hogy éppen mérést végeznek.

A klinikai vizsgálaton 37 kísérleti alannyal tesztelték a megoldást,

a FeverPhone 0,23 Celsius-fok átlagos hibával tudta megmondani a felhasználó testhőmérsékletét,

ami egyenértékű az otthoni hőmérők pontosságával, beleértve az érintésmentes változatokat is.

A tanulmányba egyelőre nem vontak be olyan résztvevőket, akiknek 38,6 foknál magasabb láza volt, mivel ezeket a hőmérsékleteket könnyű diagnosztizálni, és mert az izzadt bőr hajlamos megzavarni a hőmérőket. Ezenkívül a FeverPhone-t mindössze három telefonmodellen tesztelték. Az alkalmazás később válhat letölthetővé a nagyközönség számára.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

ElőzőMegint itt a Covid? A tünetek miatt többen pánikba esnek
KövetkezőIdőjárás, itt a 10 napos előrejelzés
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza