Tovább szigorítana az árubemutatókra vonatkozó szabályokon a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), a tárca ezért egyeztetést kezdeményezett a társhatóságok és civil szervezetek bevonásával – hangzott el a tárca és a KDNP közös sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.
Koszorús László, az NFM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára jelezte: a fogyasztóvédelem 2008 óta vizsgálja a termékbemutatókkal kapcsolatos kereskedelmi tevékenységet, ennek ellenére az ellenőrzések tapasztalatai szerint minden évben visszaélnek a kiszolgáltatott, nyugdíjas fogyasztók jóhiszeműségével. A témáról széleskörű konzultációt kezdeményeztek 8 hónapja a KDNP közreműködésével. A törvénymódosításhoz három javaslat vetődött fel: kötelező feladat lenne az országos ügyfélszolgálat működtetése, szigorítanák a hitelszerződések megkötésének feltételeit, és megtiltanák a reklámokban szereplő megtévesztő ingyenességet. A három javaslat a reklámtörvény, a kereskedelmi törvény és a fogyasztói hitelekre vonatkozó törvény módosítását jelentené.
Harrach Péter, a KDNP elnöke arról beszélt, hogy könnyű becsapni azokat az idős embereket, akik féltik az egészségüket és jóhiszeműek. Nem minden termékbemutatót tartó cég ilyen, de túlnyomó többsége, és ezt kell visszaszorítani – tette hozzá. A párt civil szervezetekkel és a hatóságokkal együtt konzultációt indított az érintettek bevonásával, a [email protected] címen jelentkezhetnek a károsultak. Öt érintett hatósággal is tárgyalnak, mivel a téma egyebek mellett fogyasztóvédelmi és adatvédelmi aggályokat is felvet – mondta.
Koszorús László az NFH vizsgálati jelentését ismertetve elmondta: tavaly 99 érintett céget ellenőriztek, ezek 68 százalékánál találtak szabálytalanságot. 2013-ban 150 ellenőrzésből 110 esetben találtak jogszabálysértést, a legtöbb az elállással kapcsolatos. Közölte, hogy a tárca támogatja az országos ügyfélszolgálat létrehozását, és fontosnak tartja, hogy üzleten kívüli értékesítésnél ne lehessen hitelszerződést kötni, csak bankfiókban.
Kérdésre válaszolva közölte: milliárdos üzletágról lehet szó, mivel a tapasztalatok szerint 10-20-szoros áron értékesítik az alacsonyabb áron beszerezhető műszaki cikkeket. Nem egyszer volt példa arra, hogy egy 50 ezer forintért beszerezhető masszázsfotelt 800 ezer forintért értékesítettek hitelszerződéssel, megyei szinten évi 80-100 utaztatásról van tudomása a hatóságoknak, átlagosan buszonként 50 nyugdíjassal számolva. A hatóságoknak a bejelentési kötelezettség ellenére nehézséget okoz az üzletág feltérképezése, a törvényi eszközökkel lehet szigorítani.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára kijelentette: a csalók elleni fellépés mindenképpen törvénymódosítást igényel, a konzultációt a párt megyei szervezeteinek bevonásával tovább folytatják, a törvénymódosítást a konzultációsorozat lezárultával az Országgyűlés tavaszi ülésszakán terjeszthetik be. Szente István, az NFH megbízott főigazgatója elmondta: idén is kiemelten ellenőrzik az árubemutatókat, a hatósághoz évről-évre több panasz érkezik, amivel napi szinten kell foglalkozniuk.
Kép: Google;