Home Főhírek Belföldi hírek Az MNB szerint perrel kikényszeríthető a becsapott Questor-ügyfelek kártalanítása is

Az MNB szerint perrel kikényszeríthető a becsapott Questor-ügyfelek kártalanítása is

0

DSC01521 e1422950411674 300x192 copy
Forrás: Kossuth Rádió – 180 perc | 2015. 04. 08. 10:47:00

Akár pótbefizetéssel vagy hitelfelvétellel is kártalanítania kell az ügyfeleket a Befektető-védelmi Alapnak – mondta a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője a Kossuth Rádióban. Binder István arról is beszélt: a jegybank 20 ezerről 100 ezer euróra emelné a Beva biztosítási összegét ügyfelenként. Ezzel egységesítenék az Országos Befektetési Alap és a Befektető-védelmi Alap biztosítási összegét, illetve összevonnák a két intézményt.
A Questor-ügyfeleknek van egy köre, akiket voltaképp becsapatak, a pénzükért nem jegyeztek semmiféle kötvényt. A törvény kimondja, a Bevának akkor van kárpótlási kötelezettsége, ha egy brókercég nem tud a befektetői követelésekkel elszámolni. Ebben az esetben egyértelműen erről van szó, tehát az alapnak kártérítési kötelezettsége van. Ez az ügy hetek óta húzódik, és ha a Beva nem fizet, akkor ezt akár egy közérdekű perrel is ki fogják kényszeríteni – jelentette ki Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Hozzátette: a Beva jogi állásfoglalását természetesen meg kell várni, de mind a tőkepiaci törvény, mind a befektetők védelméről szóló törvény e tekintetben egyértelműen fogalmaz.

Hangsúlyozta: arra nem terjed ki a Beva kötelezettsége, ha az ügyfél nem azt a hozamot érte el, mint amit remélt, vagy ha rossz tanácsot adott a brókercég. Arra viszont egyértelműen kiterjed, ha a brókercég nem tudja kiadni az ügyfél papírját – nyomatékosította.

Ez az ügy egyébként büntetőjogi felelősséget is felvet, abban nem véletlenül indult nyomozás – jegyezte meg.
Binder István a 180 percben

Arra a felvetésre, miszerint a Buda-Cash-ügy a Bevánál „kisöpörte a padlást”, úgy reagált: valamiféle pénzhiányra való hivatkozás soha nem lehet mentség arra, hogy az emberek ne kapják meg a pénzüket. Pótbefizetésekkel, szükség esetén hitelfelvétellel is elő tudja teremteni ezeket a forrásokat az alap. Egy ilyen helyzetben a befektetők védelme az elsődleges, az, hogy ők a jogos követeléseikhez hozzájuthassanak – érvelt a szóvivő.

A jelenlegi 20 ezer eurós kártérítési összeghatárt föl kell emelni 100 ezer euróra. Ez azt jelenti, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) szintjére emelnék a Beva kifizetését. Legyen ez egységes, és ezt az egységet fejezze ki az is, hogy a Bevát és az OBA-t összevonjuk – hangoztatta.

Itt arról van szó, hogy ezek az emberek nem azért szenvedtek veszteséget, mert egy kockázatosabb befektetésbe helyezték a pénzüket, vagy rosszul kalkulálták a hozamokat, hanem egészen egyszerűen ezektől az emberektől ellopták a megtakarításaikat, becsapták őket. Erre nem lehet felkészülni, erre nem lehet azt mondani, hogy ezek az emberek jobban vigyázhattak volna magukra. Így az érintetteknek ugyanolyan kártérítésben kell részesülniük, mint a bankbetéteseknek – szögezte le Binder István.

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás