10 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeÉletmódEgészség - betegségAz is oltassa-e be magát, aki korábban már átesett a koronavíruson? Itt...

Az is oltassa-e be magát, aki korábban már átesett a koronavíruson? Itt a válasz, a szakértők tiszta vizet öntöttek a pohárba..

Egyelőre nem tudhatunk túl sokat arról, hogy a betegség vagy a vakcina adta védettség pontosan meddig tarthat, de az az egy biztos, hogy a koronavírusos fertőzést követően kialakuló védettségben kulcsszerepet játszó antitestek mennyisége az idő múlásával csökken a vérünkben.

A kutatók több szempontot is vizsgálnak a vakcinákkal kapcsolatban /Fotó: Northfoto

A kutatók több szempontot is vizsgálnak a vakcinákkal kapcsolatban /Fotó: Northfoto

Bár ritka az újrafertőződés, de nem lehetetlen, így a szakértők azt tanácsolják, hogy az is oltassa be magát, aki korábban már átesett a víruson. Az eddigi eredmények alapján úgy gondolják, hogy az immunitás nagyjából fél évig tarthat – de több mint valószínű, hogy a vírussal még fél év után is lesz dolgunk. Ha valaki olyan kapja meg az oltást, aki már beteg volt, akkor sem valószínű, hogy bármiféle mellékhatása lenne majd. Az általános javaslat tehát az, hogy mindenki adassa be magának az oltást.

David Thomas, a Johns Hopkins Egyetem fertőző betegségekre szakosodott professzora szerint még vannak kérdések, amikre keresik a választ, de annak alapján, amit eddig tudnak, helyes kérni az oltást.

Az viszont tény, hogy korábban sem a Pfizer, sem a Moderna nem dolgozott klinikai tesztjeiben olyan önkéntesekkel, akiknél diagnosztizáltak a koronavírust. Így hát könnyen elképzelhető, hogy a gyógyszer- és élelmiszeripari ügynökség követelheti azt a gyártóktól, hogy végezzenek el ilyen teszteket is.

Egy másik szakértő, Sarah Fortune szerint nem következtek be olyan mellékhatások a kísérletek során, amelyek miatt aggódni kellene. Sőt, úgy tippelnek, hogy az önkéntesek mintegy 10%-a áteshetett már a víruson korábban, akár tünetmentesen is. Egy dolog azonban kérdéses: a hosszú covidban szenvedők testének reakciója. Egyelőre még arra sem tudtak rájönni a szakértők, hogy ezeknél az embereknél miért maradnak meg hónapokig a koronavírus tünetei – így hát nem lehet előre tudni, hogy a vakcina az ő helyzetükön javít vagy ront majd.

Ami a gyerekeket illeti, a Pfizer például végzett már az ő körükben is kísérletet, de csak 12 év fölöttieknél. A legtöbb esetben náluk tünetmentesen, szinte láthatatlanul átmegy a vírus, de attól még ugyanúgy terjesztik. A jelenlegi engedélyek pedig csak a felnőtteknél történő használatra vonatkoznak, de a szakértők szerint jövő év végére már rendelkezésre állhat majd elegendő adat a gyerekeknél való használat engedélyezésére is.

blikk, infostart

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work