Hirmagazin
Image default
18+FőhírekHáborúHírekKülföld

Az iráni háború legfonosabb hírei szerdán (18+)

Az iráni háború már 13 országra terjedt ki, és Kaiser Ferenc szerint nem látni, meddig eszkalálódik tovább.

(Hirmagazin.eu: Azért fontos a pontosítás: sok ország csak közvetetten érintett, például mert a területén amerikai bázis van, vagy rakéta- és dróntámadások érték.

A „13 ország” kifejezés általában azt jelenti, hogy nem minden ország harcol közvetlenül, hanem a konfliktus hatása több államra is kiterjed – katonai jelenlét, bázisok, rakétatámadások vagy politikai részvétel miatt. A szakértői magyarázatok többnyire így különítik el:

Közvetlenül érintett országok

Azok az államok, amelyek ténylegesen részt vesznek a katonai műveletekben vagy a támadások célpontjai.

  • Irán
  • Izrael
  • Egyesült Államok

Ezek az országok a konfliktus katonai középpontjában állnak.

Közvetetten érintett országok

Olyan államok, amelyek területén katonai bázisok vannak, ahonnan műveletek indulhatnak, vagy amelyekre a konfliktus hatása kiterjed.

Gyakran említett országok például:

  • Irak
  • Szíria
  • Jordánia
  • Libanon
  • Szaúd‑Arábia
  • Egyesült Arab Emírségek
  • Katar
  • Bahrein
  • Kuvait

Ezekben az országokban:

  • amerikai vagy nemzetközi katonai bázisok működnek,
  • logisztikai vagy légvédelmi szerepet töltenek be,
  • vagy a konfliktus eszkalációja közvetlen biztonsági kockázatot jelent számukra.

Összefoglalva: a „13 ország” nem azt jelenti, hogy mind a 13 ország háborúzik egymással, hanem azt, hogy a konfliktus katonailag, stratégiailag vagy biztonságpolitikailag ennyi államot érint.)

Most pedig menjünk tovább az Infostart híreivel:

Drón csapódott be az amerikai konzulátusnál Dubajban. Szijjártó Péter a közel-keleti helyzetről és a térségben rekedt magyarok hazajuttatásáról egyeztetett kedd éjjel. Hírek szerint a teheráni szakértői tanács Modzstaba Hamenei választotta az Iráni Iszlám Köztársaság új legfelsőbb vezetőjének. Tudósításunk percről percre szerdán.

2026.03.04. 08:23

Letartóztattak tíz kémet, akik a Forradalmi Gárdával álltak kapcsolatban

A katari hatóságok letartóztattak tíz kémet, akik az iráni Forradalmi Gárdával álltak kapcsolatban – közölte kedden a katari QNA állami hírügynökség.

A tíz gyanúsított közül hetet titkosszolgálati adatgyűjtéssel vádolnak, hármat pedig szabotázzsal.

A jelentés szerint mind a tízen elismerték, hogy kapcsolatban álltak a Forradalmi Gárdával. A három szabotázzsal vádolt gyanúsított drónkezelői kiképzést kapott.

Szombat óta Irán több mint száz ballisztikus rakétával és számos drónnal támadta Katart a kormány közlése szerint. A célpontok között volt a régió egyik legforgalmasabb légikikötője, a Dohai Nemzetközi Repülőtér is.

A katari kormány szerint Teherán nemcsak a katonai célpontokat, hanem az alapvető polgári infrastruktúrát is támadja.

2026.03.04. 07:59

Az Egyesült Államok megnevezet az első áldozatait

Az amerikai hadsereg azonosította az iráni háborúban elesett első négy amerikai katonát, miközben a Trump-kormány figyelmeztetett, hogy a fokozódó konfliktus további amerikai áldozatokhoz vezethet – írja a Reuters nyomán a Telex. Az eddig meghalt hat amerikai katona közül négy az amerikai hadsereg tartalékosainak iowai egységéhez tartozott. Ők vasárnap haltak meg, amikor egy drón becsapódott egy amerikai katonai létesítménybe Kuvaitban.

2026.03.04. 07:55

Srí Lanka az ott ragadt magyarok költséges csapdájává vált a háború miatt – helyszíni beszámoló

Srí Lankán is ragadtak magyarok a közel-keleti háború miatt. Erről Smidtné Horváth Zsuzsanna, a Magyarok Srí Lankán utazási iroda vezetője beszélt az InfoRádióban. Elmagyarázta azt is, hogy miért kell(ene) még a drága alternatív járattal utazni hajlandó turistáknak is fél hónapot várniuk.

2026.03.04. 07:46

Megválaszhatták Ali Hamenei legfőbb vezető utódját Iránban

Több médiában megjelent, hogy a teheráni szakértői tanács Modzstaba Hameneit választotta az Iráni Iszlám Köztársaság új legfőbb vezetőjének. A jelenlegi hírek ellenzéki vagy másodlagos forrásokra hivatkoznak, de még nem erősítette meg az iráni állami média.

2026.03.04. 06:30

NGM: az iráni konfliktusnak nem lehetnek vesztesei a magyar családok

Szeretnék elkerülni, hogy a családok brutális áremelkedésekkel találkozzanak a kutakon.

2026.03.04. 06:20

Robbanás az amerikai konzulátus mellett Dubajban

Az Egyesült Államok külügyminisztere megerősítette, hogy drón csapódott a dubaji amerikai konzulátus épülete melletti parkolóba. A támadásban senki sem sérült meg – jelentette az al-Dzsazíra, amit az Index szemlézett.

Marco Rubio jelezte, hogy az Egyesült Államok már előre elkezdte csökkenteni a diplomáciai létesítmények személyzetét, ugyanakkor hangsúlyozta: nagykövetségeik és konzulátusaik közvetlen támadás alatt állnak egy terrorista rezsim részéről.

A konzulátus a város sűrűn lakott részén található, közel a brit nagykövetséghez és a szaúd-arábiai konzulátushoz, ami tovább növeli a biztonsági kockázatot a környéken élők számára.

2026.03.04. 06:06

Az iráni háború már 13 országra terjedt ki, és Kaiser Ferenc szerint nem látni, meddig eszkalálódik tovább

Már legalább 13 országot érint a Közel-Keleten zajló fegyveres konfliktus a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint. Kaiser Ferenc az InfoRádióban azt mondta: a háború alapvetően Irán, Izrael és az Egyesült Államok között zajlik, de közvetetten részt vesz a konfliktusban több Iránhoz köthető „proxy”, vagyis helyettes is, mint a libanoni Hezbollah vagy a jemeni húszik. A szakértő hozzátette: a legnagyobb hatótávolságú iráni ballisztikus rakéták Romániát még elérik, de Magyarországot nem.

2026.03.04. 05:57

1500 amerikai vár még segítségre

Az amerikai adminisztráció segítségét igénybe véve már több ezer Közel-Keleten tartózkodó amerikai hagyta el a térséget az iráni konfliktus kitörése óta az evakuációs intézkedések révén – mondta Marco Rubio amerikai külügyminiszter kedden.

A külügyminiszter a szenátus tagjainak tartott zárt tájékoztatója előtt közölte, hogy már 9 ezer amerikait sikerült kimenekíteni, és még mintegy 1500-an várnak segítségre.

Marco Rubio kiemelte, a washingtoni külügyminisztérium azon dolgozik, hogy azok számára, akik szeretnék elhagyni a konfliktus által sújtott térséget bérelt repülőgépeket, katonai szállítógépeket szervezzenek, valamint kereskedelmi légijáratokra biztosítsanak helyet.

Egyben hangsúlyozta, hogy az erőfeszítéseket megnehezítik és bonyolítják a légtérzárak, és a régióban több helyütt károkat szenvedett repülőterek.

A külügyminiszter egyben sürgette a térségben tartózkodó amerikai állampolgárokat, hogy aki még nem tette meg, regisztráljon a külügyi kapcsolattartási pontokon, az evakuáció megkönnyítése érdekében.

2026.03.04. 05:47

A Közel-Keleten rekedt magyarok hazajutásáról egyeztetett Szijjártó Péter

Emírségekbeli és jordániai kollégájával egyeztetett a közel-keleti helyzetről és a térségben rekedt magyarok hazajuttatásáról kedd este Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A tárcavezető arról számolt be az emírségekbeli kollégájával, Abdullah bin Zajed al-Nahjannal folytatott telefonos egyeztetését követően, hogy sajnos a helyzet továbbra is durva a Közel-Keleten, Irán folyamatosan csapásokat mér az arab országokra, folyamatosan támadja őket drónokkal, ballisztikus rakétákkal és cirkálórakétákkal, ezért a légterek többsége továbbra is zárva tart.

„Az előbb újra telefonon egyeztettem az Egyesült Arab Emirátusok külügyminiszterével, tekintettel arra, hogy több mint négyezer magyar még mindig ott van Dubajban és Abu-Dzabiban. A külügyminiszter kolléga arról tájékoztatott, hogy a repülőtereiket érő támadások miatt csak nagyon lassan, óvatosan és korlátozottan tudják újranyitni a légterüket, és lassan, korlátozottan tudják újra üzembe helyezni a repülőtereiket” – mondta a tárca közlése szerint.

„Ez sajnos abból a tényből is látszik, hogy a ma 13 órára tervezett budapesti Flydubai-járat még mindig nem tudott elindulni, és most talán hajnal 2-kor el tud jönni, hogyha minden rendben lesz” – folytatta.

„A kollégám arról biztosított, hogy továbbra is mindent megtesznek annak érdekében, hogy az Egyesült Arab Emirátusokban rekedt magyarok biztonságban legyenek” – tette hozzá.

Szijjártó Péter ezután tudatta, hogy nemrég jordániai hivatali partnerével, Ajmán Szafádival is beszélt, akinek országába sok magyarnak segítettek átjutni Izraelből a szárazföldi határon keresztül.

„Azokat, akiket átsegítettünk Jordániába, szerdán és csütörtökön egy-egy repatriáló járattal hazahozzuk Ammánból” – emlékeztetett.

„Egyeztettem a jordán külügyminiszter kollégával, és a jordán hatóságok valóban minden segítséget meg is adtak, meg is adnak ahhoz, hogy ez a két repatriáló járatunk szerdán és csütörtökön haza tudja hozni a Jordániába átkelt magyarokat” – erősítette meg.

„Azokat pedig, akiknek segítettünk Egyiptomba átkelni a szárazföldi átkelőkön Izraelből, Sarm-es Sejkből pénteken hozzuk haza egy repatriáló járattal, és onnantól kezdve már a Wizz Air megnövekedett számú járata is készen áll” – fűzte hozzá.

„Ez most a helyzet sajnos, a légterek zárva tartása továbbra is sok esetben ellehetetleníti a hazatérést. Folyamatosan tartom a kapcsolatot az arab kollégáimmal, és amint lehetőség van arra, hogy a légtereket használni lehessen, akkor segíteni fogunk mindenkinek továbbra is természetesen abban, hogy minél előbb hazajuthasson” – összegzett.

Forrás

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek