Dél Amerikában az Andok hegység lábánál található a civilizációtól messze az inkák egykori városa Machu Picchu. Kísérjen el minket egy virtuális utazásra, eme gyönyörű és titokzatos helyre.
Tudósok szerint eme rejtélyes város az inkák utolsó menedéke volt. Ám azt hogy mi történt velük, miért hagyták el a várost, és hogy mi célt szolgált ez a hely máig is rejtély maradt. Ám a hely misztikája és lenyűgöző szépsége ma is sok turistát és tudóst vonz Peruba az Andok lábához.
1911 –ben egy Yale egyetemi tanár volt az, aki véletlenül bukkant rá eme különleges és misztikus helyre. Az akkor tanár Hiram Bingham azért utazott Peruba, hogy megkeresse az inkák utolsó menedékének helyét, és hogy tanulmányozza eme letűnt civilizáció emlékeit.
Cuzcóban ütött tábort, majd innen gyalog indult el felfedezni a környéket naponta átküzdve magát az esőerdő nem mindig könnyű terepén. Egy nap találkozott egy helyi parasztemberrel, aki felajánlotta neki, hogy elvezeti a helyiek által csak régi csúcsnak, vagyis az ő nyelvükön Machu Picchunak nevezett romokhoz.
Az út nem volt könnyű, hiszen az áthatolhatatlan dzsungel növényzetén és néhány régi már kissé korhadt függő hídon át vezetett az út, és volt, hogy nekik maguknak kellett utat vágni a bozótosban. Amikor a tanár megpillantotta az első hatalmas gránit falakat már tudta, hogy nem mindennapi építményre bukkant.
Miután visszatér Angliába expedíciót szervezet, hogy több tudóssal és munkással megtisztítsák a helyet és járható utakat vágjanak a romokhoz. Így került a világ figyelmébe Machu picchu az inkák romvárosa.
Az egykori város nagyságát az is jól mutatja, hogy csak akkor látni be teljesen a várost, ha felkapaszkodunk a szomszédos hegycsúcsra az Intipunku kilátójába. Innen látni valójában milyen remekművet hoztak létre az inkák, hiszen a precíz kőfaragások, és az épülteket pontossága az akkori viszonyokhoz képest emberfeletti munkának tűnik akár csak az Egyiptomi piramisok esetében.
Az akkori építők még nem ismerték a kereket, nem volt írásos nyelvük, de mégis létrehoztak egy 3680 km elterülő hatalmas várost, amely több évszázad múlva is áll.
Több mint 4 évszázadik volt rejtve a dzsungel mélyén ez a különös város, míg 1911-ben fel nem fedezték. Ma is meredek lépcsők vezetnek a hatalmas gránit szentélyekhez, amelyek már akkor gyönyörű szökőkutakkal, és virágokkal díszítettek.
Vajon az inkák itt éltek, vagy csak a papok számára, mint szentély szolgált Machu picchu? A rejtély a mai napig megoldatlan. A város lakói hirtelen hagyták el a helyet és nem sok emlék maradt utánuk, amiből a tudósok következtetni tudnának a hely funkciójára, akár csak Egyiptomban.
A mai vizsgáltok szerint sokkal valószínűbb hogy szent helyként szolgált a papok számára, akik a palotákban és a csillagvizsgálókban tevékenykedtek. Találtak itt hatalmas napórát, és egy obszervatórium csillagvizsgálót is. A hely adottságai miatt igen jó védelmet nyújtott az itt lakók számára, hiszen nehezen megközelíthető volt, és a magasból rálátni a völgyre, így hamar észrevették a közeledő ellenséget.
De brutális jelekre is bukkantak a tudósok, elméletek szerint nem egyszer emberáldozatot mutattak be a sziklákon, és különös koponyaformákat is találtak itt. A nőknél leginkább a magas rangú nőknél végezték el a furcsa koponyatorzítást, még egészen csecsemőkorban a fej köré egy deszkakeretet fogtak szíjakkal és csak akkor távolították el, ha a csont már megerősödött és a fej a kívánt formát felvette.
Szintén az Egyiptomi piramisban láthatunk hasonló fejformákat ahol kissé megnyúlt koponya jellemezte a fáraó rokonságát. Vajon hasonló kultúra alakult ki ennyire messze egymástól? Vagy talán igaz az, hogy egy földönkívüli civilizáció látogatott el hozzánk és ők adták át a tudást az akkori embereknek? Hiszen több piramist is találtak már a tudósok egymástól tejesen más országban többek között Dél Amerika több pontján is. Véletlen lehet a forma? Vagy tudatosan építették a világ több pontján is ugyanazt az épületformát.
Sok kő és bronz edényt és különböző tárgyakat találtak, de ezüstöt vagy aranyat, egyet sem. Ennek oka a tudósok szerint, hogy a Spanyolok már jóval a felfedezés előtt jártak itt és kirabolták a várost.
Az inka törzsek körében sok volt a háborúskodás, és ez sokszor az egész törzs kihalásához vezetett, szó szerint mindenkit lemészároltak. Ám az is lehet, hogy az itteni lakosok egyik napról a másikra tovább által és új helyre költöztek ez akkoriban nem volt ritka. Az akkori bűnösöket kivégezték, de vele együtt az egész családját, rokonait, szomszédjait és szolgálóit is megölték. Néha kegyetlen és véres életmódot folytattak eme különös letűnt civilizáció lakói.
Felmerült az is hogy talán egy járvány irtotta ki a lakosokat, hiszen ez akkoriban sűrűn előfordult, ám egyetlen csontvázat sem találtak az ásatások során, ami ezt megerősítette volna.
Ma már olyan modern eszközökkel rendelkeznek a tudósok, mint a röntgen, amely talán, közelebb visz minket a rejtély megoldásához, ám elég nehéz ásatási engedélyt kapni a helyi hatóságoktól. Ma is titok övezi, hogy milyen eszközökkel tudták az inkák megmunkálni eme hatalmas gránit tömböket és úgy egymásra helyezni a köveket, hogy ma is pontosan simulnak egymáshoz, és a hosszú idő sem tudott benne kárt tenni.
A rejtély talán örökké megmarad, és soha nem tudjuk meg az akkori népek rendelkeztek –e valamilyen különleges képességgel, amely ma már kiveszett belőlünk, vagy tényleg egy idegen civilizáció adta kezükbe a technikát, netán az inka papok és sámánok bírtak valamilyen különös erővel? A választ talán soha nem tudjuk meg, így továbbra is lenyűgöz minden arra járó turistát és tudóst is Machu picchu különös misztikus légköre.
Forrás: noinetcafe.hu