Egy eddig teljesen más indikációs közegben használt gyógyszer újfajta terápiás lehetőségének felismeréséért érdemelte ki dr. Sayour Alex Ali a 2021-es Semmelweis Innovációs Díjat PhD-kategóriában.
„Szüleim orvosok, így a véremben van az orvoslás iránti vonzódás, soha nem is szerettem volna mással foglalkozni”
– kezdte dr. Sayour Alex Ali, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kardiológus rezidense.
Ahogy fogalmazott, szintén kardiológus édesapjától fakad a gyógyítás iránti vágya, a motiváció, hogy segítsen az embereken. „Ő mondta nekem mindig, hogy a kardiológiát ma már csak tudományos alapokon lehet művelni a betegágy mellett is, így azzal a gondolattal indultam el az orvosi egyetemen, hogy el kell sajátítani a lehető legtöbb ismeretet, ugyanakkor a tudomány területén is ki kell emelkedni, hogy a kardiológusi hivatást hitelesen és a legmagasabb színvonalon művelhessem”
– magyarázta.
Így nem is volt kérdés számára, hogy elkezdje a TDK-munkát. Ehhez dr. Radovits Tamás kutatócsoportját választotta, ahol elsajátíthatta az alapkutatáshoz szükséges módszereket, illetve a tudományos gondolkodást. A rezidens úgy véli, a témavezetőnek kulcsfontosságú szerepe van, így elsősorban nem is kutatási témát, hanem témavezetőt érdemes választani, aki „ráállítja” az embert a tudományos pályára, majd segíti abban kibontakozni.
Ötödév után a Jellinek Harry ösztöndíjjal lehetősége nyílt egy évet a Heidelbergi Egyetem szívsebészeti kutatólaborjában tölteni, ahol egy újfajta kardioprotektív gyógyszercsalád szívizominfarktusra gyakorolt hatásait vizsgálta, megalapozva ezzel az Innovációs Díjat is nyert kutatásának alapötletét. Hazatérve tovább folytatta a kutatást.
„Sosem csak a publikációs kényszer vezérelt, fontos volt számomra, hogy olyan kutatási témát válasszak, aminek klinikai relevanciája is van, azaz hasznosítható a mindennapi betegellátásban”
– fejtette ki dr. Sayour Alex Ali. Mint mondta, az újfajta megközelítésben fontos szerepe volt a ténynek, hogy az infarktusterület csökkentésére jelenleg sem eszközös, sem gyógyszeres terápia nem áll rendelkezésre, annak ellenére, hogy ez az infarktus hosszútávú kimenetelének egyik legfontosabb prediktora. Hozzátette: az infarktust ugyan katéterezéssel ma már sikeresen tudják kezelni, de a pácienseknél hosszútávon gyakran alakul ki szívelégtelenség – ezt igyekeznek megelőzni az infarktusterület csökkentésével.
Forgalomba került egy újfajta, cukorbetegeknek szánt gyógyszercsalád, melyek nagymértékben csökkentették a szívelégtelenség miatti hospitalizációt egy eleve magas rizikójú betegcsoportban, a cukorbetegekben – magyarázta. Felmerült benne, hogy ezeknek a szereknek lehet direkt szív- és érrendszeri védőhatása, azon felül, hogy normalizálja a cukorháztartási paramétereket. Ezt a hipotézist kísérleti állatmodelleken igazolta is: a szer valóban csökkentette az infarktus területet mintegy 30 százalékkal, illetve javította a szív funkciót. Elsők között írhattuk le nemzetközi szinten, hogy ezen gyógyszercsaládnak lehet direkt szívvédő hatása is, ez pedig teljesen újfajta lehetőséget nyithat meg az infarktusterület-csökkentés tekintetében – fogalmazott.
Eredményeiket alátámasztották egy preklinikai meta-analízissel is, mely során összefoglalták, hogy a gyógyszercsalád, független kutatócsoportok eredményeit is figyelembe véve, milyen hatásfokkal képes csökkenteni az infarktusterületet. Emellett kidolgoztak egy intravénás formulázást erre az egyébként szájon át bevehető gyógyszerre.
Dr. Sayour Alex Ali az Innovációs Díj mellett kutatásával két OTDK első helyezést is elért, eredményeit egy rangos, nemzetközi, impakt fatoros szakfolyóiratban publikálta. Emellett a Semmelweis Egyetem Kiváló Diákköröse díjjal, illetve Pro Scientia Aranyéremmel is elismerték munkáját.
Cikkünk a 2021-ben Innovációs Díjban részesülőket bemutató cikksorozatunk keretében készült. A további díjazottakról szóló cikkeinket ezen a linken olvashatja.
Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem