Dél-Európában őshonos, örökzöld, évelő félcserje, az ajakos-virágúak családjába tartozik. Tegyünk rozmaringot a fürdőszobába!
Hazánkban nem telel át, szobanövényként tartják. Az ókor óta kedvelt dísz, fűszer, gyógy és illatszernövény. Az élet jelképének tartották.
60-70 cm magas szára van, az alsó, idősebb részek elfásodnak. Levele keskeny, bőrszerű. A levelek széle száraz időben behajlik. A fiatal levelek mindkét oldalukon egyaránt molyhosak, az idősebbek csak a hátoldalukon.
Virága halványkék, lilás, ritkán fehér, kámforos illatú, kora nyáron nyílik.
Termése barna színű, fénytelen makkocska, dugványozással szaporítható.
A növény levelei és virágai adják a drogot, májustól júniusig gyűjtik. Illata kámforos, balzsamos, íze csípős, kesernyés.
Kémiai alkotórészek: keserűanyagok, csersav, flavonoidok, szaponin, rozmaringsav, illóolaj.
Antibakteriális, antioxidáns, idegerősítő, étvágyjavító, gyomorerősítő, görcsoldó, epehajtó, gyulladáscsökkentő hatása van.
Teáját emésztési rendellenességek, klimaxos tünetek ellen régóta használják. A napi adag 3×1 csésze frissen főzött tea.
Külsőleg fokozza a vérellátást, fürdővízbe téve frissít. Reumás, izom és ízületi megbetegedése esetén a fájdalmak enyhítésére javasolt. Kenőcsök, masszázs és fürdőolajok fő alkotórésze.
Mint fűszer, a mediterrán országokban a legelterjedtebb, a francia és az olasz konyha elengedhetetlen ízesítője. Friss vagy szárított morzsolt levelei zsíros húsok, vadas, szárnyas-sültek, gombás ételek kísérője, még finomabb ízt ad, ha vöröshagymával és zsályával társítjuk.
Paradicsomos ételek, saláták, pácok, mártások, szószok, töltelékek, tésztafélék, halak ízesítésére használjuk önállóan vagy fűszerkeverék részeként. Igen erős aromájú, bánjunk vele óvatosan.
Illóolaját a likőripar és a kozmetika is felhasználja. A kesernyés likőrök egyik fűszere. Hozzáadásával készülnek szappanok, kölnivizek, krémek, stb.
Rozmaringból készült a 16. században az első magyar lepárolt parfüm, az „Aqua reginae hungariae”.
Forrás: szépzöld