A legeredményesebb önkéntes nyugdíjpénztári alap több mint 13 százalékot hozott idén, de más, sok részvényt tartó portfólióval is 5-10 százalékot lehet keresni – írja keddi számában a Világgazdaság. Az önkéntes nyugdíjpénztáriak alapjai közül az Allianzé lett a nyertes, az intézmény kockázatvállaló portfóliója több mint 13 százalékos hozamot ért el szeptember végéig. Ebben az alapban nagyon magas a részvények aránya, s elsősorban azoknak ajánlják, akik legkevesebb 20 év múlva mennek nyugdíjba – ismertette a lap.
Hasonlók az arányok a második legjobban teljesítő nyugdíjalapnál, az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár dinamikus portfóliójánál, amelyet 16-35 éves ügyfeleknek ajánlanak, 90 százalék körüli részvényhányaddal. Ennek az alapnak egyébként csaknem 10 százalékot nőtt az árfolyama január óta.
A jellemzően legalább 40 százalékban részvényeket tartó növekedési portfóliók hozama 5,6-9,55 százalék között volt kilenc hónap után, a legeredményesebben az OTP-nél kezelték a vagyont, de a többi növekedési alap is megverte az állampapírokat – írja a Világgazdaság.
Az önkéntes pénztáraknál azonban e magas kockázatú alapok viszonylak kicsik, a legtöbb tag az úgynevezett kiegyensúlyozott alapokban tartja a pénzét. Utóbbiak az elmúlt években szépen hoztak, az idén viszont már nem veszik fel a versenyt a növekedési alapokkal, az év eleje óta 4,1-6,8 százalék között “szedtek magukra”. A legjobban a Honvéd és az OTP nyugdíjpénztár kiegyensúlyozott alapjai teljesítettek, hozamuk megközelítette a 6,8 százalékot.
A többi nagy pénztári alap közül az MKB kiegyensúlyozott portfóliója 6 százalék fölötti, az Aegoné és az Allianzé 5 százalékot meghaladó hozamot ért el – ismertette a lap.
Ennek köszönhető az eredményesség: Reform az önkéntes nyugdíjpénztárak rendszerében
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) arra hívta fel a figyelmet, hogy idén januártól kell alkalmazniuk az önkéntes nyugdíjpénztáraknak a jegybank által megújított, a választható portfóliós rendszert szabályozó ajánlást.
A jogszabályok 2016-tól lehetőséget adtak a pénztáraknak olyan rendszer kialakítására, amelyben egy pénztártag egyszerre két portfóliót is választhat. A lehetőséggel a tagok a hosszabb távon – akár a nyugdíjba vonulást megelőző időszakig – megtakarított vagyonuk egy részét továbbra is elhelyezhetik egy kockázatosabb – ám várhatóan magasabb hozamú – portfólióban, miközben a megtakarítás másik részét egy biztonságos portfólióban tartják és a korábban elért befektetési hozamukat is megőrizhetik.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak a 2016. harmadik negyedév végi 1 216 milliárd forintos vagyon 89,5 százalékát, míg a több mint 1,14 millió főt számláló pénztártagság egyéni számláinak 93 százalékát választható portfóliós rendszerben kezelik. Így a választható portfóliós rendszerről kiadott ajánlás az időskori öngondoskodás pénztári formáját választók döntő többségének hasznos útmutatást jelent.
A pénztártagok egyéni számlájára 2015-ben, azaz az utolsó már lezárt évben 82,8 milliárd forint befizetés érkezett, amit 48,3 milliárd forint befektetési eredmény növelt.
Forrás: MTI / hirado.hu
Képek: tozsdehozam, napi, blog