Forrás: M1/Mindentudás | 2015. 05. 01. 12:25:10
Az ENSZ becslései szerint a 28 milliós Nepál mintegy 8 millió lakosát érintette az április végi katasztrofális földrengés. Katmandu alatt a földlemezek mintegy három méterrel mozdultak el. Hogy a Himalája magassága változott-e, még elemzik a kutatók, a Mount Everest magassága ugyanis nem állandó, az indiai kontinens észak felé tart, és nyomja egyre magasabbra a Himalája csúcsait.
Ahogy most a Himalájában, úgy 1970-ben Peruban is jég és kőtörmelék okozta a nagy tragédiát a földrengés után. 45 éve Dél-Amerikában néhány másodperc alatt tűntek el települések a 20 méter magas kőtörmelék alatt. Az áldozatok száma 70 ezer volt.
India valamikor egy önálló kontinens volt, amely, leválva a déli kontinensekről, vándorútnak indult észak fele, és nekiütközött az akkori déli Ázsia peremének. Egy ilyen erőhatás földrengéssel jár, és a folyamat most sem szűnt meg, India továbbra is tolakszik észak fel, emellett törések, törészónák keletkeznek – meséli Juhász Árpád geológus. A katmandui völgy is egy ilyen törészónában van. 80 éve már volt ott egy nagy földrengés, azt pedig, hogy mikor következik be egy újabb, nem lehet előre kiszámítani, de egy biztos: évszázadonként egy pusztító, tragikus földrengés biztosan történik – mondja a szakember.
Koncz Ákos hegymászó, aki éppen a rengés előtt érkezett haza Nepálból. három hetet töltött a Himalájában, bejárta az egész térséget, és nem is sejthette, hogy néhány nap alatt minden megváltozik. Azt meséli, majdnem 900 fotót csinált, és nem is sejtette, azon utolsó pár száz ember egyike, akik ezeket a történelmi helyeket megörökíthették. A földrengések hatására ugyanis a 15. századi templomok, épületek többsége elpusztult, vagy jelentősen megrongálódott. A turisták többsége éppen a történelmi emlékhelyek miatt látogatta ebben az időszakban Katmandut és környékét.
És korántsem biztos, hogy a tragédiának ezzel vége. Mint minden nagy földrengésnél, itt is utórengések vannak, már eddig is több mint százat tapasztaltak, és ezek az amúgy is instabil házakat szétrázzák – figyelmeztet Juhász Árpád. A mostani földrengés után az Földön keresztül haladó hanghullámokból nyert szeizmológiai adatok alapján a szakemberek arra következtetnek, hogy a főváros, Katmandu alatt a talaj mintegy három méterrel délebbre tolódott, és egyelőre nem tudni, az elmozdulás miatt át kell-e rajzolni a világ legpontosabb térképeit.
Földrengés Nepálban – Hegymászók után kutatnak az Everesten
Egy hegymászó sokkoló videót tett közzé, ahogyan a semmiből egyszer csak rájuk zúdul a hó és sziklatörmelék a Mount Everesten. Nem porlavina volt, a földmozgás az egész jégtömeget megrázta, a jég és a szikla pedig 200-300 kilométeres sebességgel zúdult alá, ezért halhattak meg az alaptáborban ilyen sokan. Nem lehetett védekezni ellene, szerencse kérdése volt, kinek a sátrát találja el, kiét nem – mondja a geológus. Az alaptáborból az egyes táborba való lejutás lehetősége megszűnt, egy lehetőség van, helikopterrel párosával lehozni az ott rekedt több száz embert – teszi hozzá Juhász.