Home Főhírek Belföldi hírek Az év első felében Magyarországra érkezett migránsok 40 százaléka európai országból származik

Az év első felében Magyarországra érkezett migránsok 40 százaléka európai országból származik

forrás: M1 Ma reggel

A nemzetközi egyezmények alapján a menekültügyi rendszer úgy épül fel, hogy nem lehet eldönteni, ki az, aki politikai üldöztetés miatt hagyja el a hazáját, és ki az, aki gazdasági okokból indul el – erről is beszélt az M1-en Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója. Az elemző megjegyezte, Magyarország hiába épít kerítést, az alapproblémát ez nem oldja meg.

Előrelépés a migránsválság kezelésében a szerdán tartott európai uniós csúcstalálkozó, mert a tagállamok rájöttek, hogy mindenkit nem tudnak befogadni, és lehetőleg meg kell állítani a vándorlási hullámot. Amíg nem tesznek ebbe az irányba lépéseket, addig a migránsok a legkisebb ellenállás irányába mennek. Hiába épít például Magyarország kerítést, az helyi szinten ugyan megoldja a problémát, de a migránsok más utakat fognak találni – mondta az M1 aktuális csatornán Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója.

hirmagazin_2015-09-29_114045

Az elemző hozzátette, pozitív fejlemény, hogy az európai vezetők legalább abban egységesek lehetnek, mely államokból fogadhatók be menedékérők.  Például egyik európai országban sincs olyan helyzet, ami alapján jogosult lehetne a polgára a menekült státuszra az EU-ban. Ez azért is fontos, mert az év első felében Magyarországra érkezett migránsok 40 százaléka európai országból származik, és szeptember 15-e után is jöttek még ilyen személyek, például albánok – hangsúlyozta.

Orbán Balázs arról is beszélt, szerinte a mostani migrációs hullámot kibocsátó térségből nagyrészt gazdasági okok miatt jönnek Európába az emberek – egy szegényebb régióból egy gazdagabb felé áramlanak. Az egésznek a rákfenéje az, hogy a nemzetközi egyezmények alapján a menekültügyi rendszer úgy épül fel, hogy nem lehet eldönteni, ki az, aki politikai üldöztetés miatt hagyja el a hazáját, és ki az, aki gazdasági okokból indul el. Az egész szisztéma ráadásul arra ösztönzi a migránsokat, hogy egyből a célországba menjenek, és ott nyújtsanak be menedékkérelmet. A megoldásnak az lehetne, hogy az emberek ne jöjjenek át az EU-ba, hanem a kontinensen kívüli területeken nyújtsanak be kérelmeket, amelyekről aztán az európai országok majd elbírálhatnak.

Orbán Balázs szerint a politikai üldözötteket minden európai országnak be kell fogadnia, a gazdasági migránsok esetében azonban meg kellene hagynia a tagállamok mozgásterét, mert eltérő szociális, kulturális történelmi helyzetben vannak. Van olyan ország, amelynél bizonyos szintű migráció akár pozitív következményekkel is járhat, másoknál pedig negatív hatása lehet. Amíg Európa nem szerzi vissza azt a képességét, hogy kontrol alatt tudja tartani a folyamatokat, addig nem várhatók nagy eredmények – tette hozzá.

Az alábbi képre kattintva megnézheti, hogy élnek az emberek Koszovóban. A sorozat 2015 elején készült.

Koszovó

A kvótarendszerről a kutatási igazgató azt mondta, az a dublini rendszer meghaladása, miután a migránshullám erősödésével kiderült, hogy bizonyos frontországokra óriási teher hárul, amit természetesen nem tudnak csak maguk cipelni. Ez az újítás azonban Orbán Balázs szerint nem fogja a mostani válságot megoldani, akkor sem, ha pénzügyi támogatás jár hozzá. Nem vagyunk előrébb a helyet kezelésében – fogalmazott.

 

Exit mobile version
Megszakítás