Hirmagazin
Image default
Egészség - betegség

Az Európai Uniót meglepte a magyar határzárról szóló döntés

Magyarország nem szólt előre az uniónak az újra bevezetett határzárról. Az Európai Bizottság szerint az ilyen szigorítás nem hatékony intézkedés a járvány terjedése ellen. Varga Mónika összefoglalója.

A koronavírusjárvány erősödése miatt szeptember 1-jével ismét életbe lépett a határzár, Magyarország területére csak indokolt kivételekkel, a biztonsági szabályok megtartása mellett lehet belépnie külföldieknek, a hazatérő magyarokra pedig karantén vár. Ezt Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be pénteken, a részletek vasárnap este jelentek meg a Magyar Közlönyben.

A magyar kormány azonban nem tájékoztatta előre az Európai Uniót a határzárról. Adalbert Jahnz, az Európai bizottság schengeni övezettel kapcsolatos ügyekért felelős szóvivője azt mondta: múlt pénteken volt egy videókonferencia a határellenőrzésekkel foglalkozó hatóságokkal, de nem érkezett jelzés arról, hogy bármilyen változás várható a magyar határon. Még vizsgálják a magyar bejelentés részleteit – hangzott el a bizottság sajtótájékoztatóján.

A Euronews szerint végül az értesítés hétfőn délután érkezett meg Brüsszelbe. Az EB szerint azonban határzár nem hatékony módszer a vírus elleni küzdelemben – hangsúlyozta a Vivian Loonela, a szervezet koronavírussal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó szóvivője.

A szabad mozgást korlátozó általános intézkedéseket olyan célzott intézkedésekkel kell felváltani, amik korlátozott időre és földrajzi kiterjedésre vonatkoznak. Például egy meghatározott régióból korlátozzák csak a beutazást – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy minden tagállam nemzeti hatáskörébe tartozik, hogy kik léphetnek be a területére, de kötelesek tájékoztatni egymást az intézkedésekről.

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán
infostart, Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Népegészségügyi központ: rohamosan terjed egy veszélyes betegség..

Géza

Észak-macedóniai diszkótűz: Javul az észak-macedóniai diszkótűzben megsérült és Magyarországra szállított sérültek állapota, közülük hárman várhatóan a héten hazatérhetnek – közölte az Észak-Pesti Centrumkórház.

Géza

Vitaminok szerepe a hormonális egyensúly megőrzésében a változókor után

Kovács Karolina