A brit előrehozott voksoláson a Konzervatív Párt Margaret Thatcher 1987-es sikere óta nem látott győzelmet aratott.
A toryk 650 egyéni választókerület közül 365-ben nyertek, így a frakciójuk negyvenhét fővel lett erősebb a 2017-es választási eredményhez képest. A szakértők szerint Boris Johnson győzelmével véget érhet a politikai instabilitás Nagy-Britanniában, és szinte biztosra vehető, hogy az ország januárban kilép az Európai Unióból. Azonban a kilépésnek számos gazdasági következménye is lehet, meggyengülhet London központi, pénzügyi szerepköre, de létrejöhet egy szoros együttműködés Anglia és az Amerikai Egyesült Államok között.
Hatalmas győzelmet aratott a Konzervatív Párt a december 12-i brit előrehozott parlamenti választáson. A kormányzó toryk három évtizede nem látott sikert értek el a szigetországban. A legnagyobb ellenzéki erőnek, a Munkáspártnak ugyanakkor jelentősen gyengült parlamenti pozíciója. Szakértők szerint Boris Johnson győzelmével véget érhet a politikai instabilitás Nagy-Britanniában, és szinte biztosra vehető, hogy az ország januárban kilép az Európai Unióból.
A toryk 365 valósítókerületben nyertek
December 12-én, két év után újra választottak a britek. Az előrehozott voksoláson a konzervatívok Margaret Thatcher 1987-es sikere óta nem látott győzelmet arattak. A toryk 650 egyéni választókerület közül 365-ben nyertek, így
a frakciójuk negyvenhét fővel lett erősebb a 2017-es választási eredményhez képest.
A toryk nyolcvanfős többségben vannak a brit alsóházban, szavazatarányukat 1,2 százalékponttal 43,6 százalékra növelték. A legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt frakciójának létszáma viszont 59 fővel 203-ra, szavazataránya 7,8 százalékponttal 32,2 százalékra csökkent.
Nehéz megjósolni merre fog elmozdulni a brit GDP
Boris Johnson rögtön a hivatalos adatok ismertetése után úgy fogalmazott, hogy az abszolút többségű felhatalmazással január 31-ig végre is hajtják az EU-ból való kilépést. „Az, hogy ez rövid- és hosszú távon milyen konkrét hatással lesz a brit gazdasági teljesítményre, azt nagyon nehéz megjósolni” – hangsúlyozza Farkas Örs, az Oeconomus Gazdaságkutató Intézmény igazgatója.
Hozzátette, nehéz megítélni, hogy a mostani szavazás pontosan milyen irányba fogja elmozdítani a brit GDP-t. Elsősorban azért, mert bár az angolok Brexithez való viszonya világossá vált, azonban
a skótoknak, az észak-íreknek és a walesieknek a teljes brit közösséghez való viszonya erőteljesen megváltozott.
„Gondoljunk csak arra, hogy Skóciában a skót nacionalisták jelentős többséget szereztek, és ők arra törekszenek, hogy elszakadjanak a brit közösségtől, és adott esetben újra kérjék felvételüket az Európai Unióba”– mondta Farkas Örs. Kiemelte, az Európai Unióból való kiszakadás a szabad gazdasági döntések lehetőségét adja a britek kezébe, maguk határozhatják meg a saját gazdaságpolitikájukat.
London központi, pénzügyi szerepe meginoghat
Palóc André, a századvég vezető elemzője azt mondta: „London jelenleg a világ egyik vezető pénzügyi szolgáltatási központja, azonban a Brexit erre is hatással lehet”. Hozzátette, egyes befektetők attól tartanak, hogy a Brexitet követően London központi, pénzügyi szerepe meginog.
Pócza István, az Alapjogokért Központ vezető elemzője ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a
különböző pénzügyi befektetői csoportok, illetve bankok több esetben áthelyezték központjaikat a kontinensre.
Ebből például Frankfurt tudott profitálni. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője ugyanakkor azt is hozzátette, hogy több európai uniós állam is erősen kötődik gazdaságilag a britekhez. Így a Brexit ezeknek a gazdaságoknak érzékeny veszteség lehet.
Anglia és az Amerikai Egyesült Államok szorosabbra fűzheti kapcsolatát
Pócza István szerint a legnagyobb vesztese a Brexitnek Hollandia lehet, hiszen gazdasági szempontból ezer szállal kötődik az Egyesült Királysághoz. Számukra nagyon jelentős kérdés, hogy milyen megállapodásokat tudnak kötni az átmeneti időszakban.
Kiszelly Zoltán politológus szerint a kilépés után a két legerősebb angolszász ország, Anglia és Amerika szorosabbra fűzheti politikai és gazdasági kapcsolatait. Donald Trump a választást követően azonnal gratulált Boris Johnsonnak egy Twitter-üzenetben, amelyben
egy új kereskedelmi megállapodás lehetőségét is előrevetítette a két ország között.
A politológus szerint ez az unióban is új fejlődési irányokat jelölhet ki.
A politológus elmondta, „az angolok elhagyják a németek által dominált kontinenst, és Macron francia elnöknek el kell döntenie, hogy az angolokkal tartanak-e, mint 1903-ban, az Entente cordiale esetében a németek ellen, vagy esetleg most a németekhez csatlakoznak”. Hozzátette, a franciák azonban Németországtól nem sok jóra számíthatnak, mivel a németek nem akarják finanszírozni azt a jóléti színvonalat, amit Franciaország képvisel.
Az Európai Unió részéről a britek kiválása egyértelmű veszteség a legtöbb szakértő szerint. A szigetország ugyanis az egyik legnagyobb nettó befizetőnek számít a térségben. A kiválással a számítások szerint tizenkét-tizenöt milliárd eurónyi összeg esik ki az uniós költségvetésből. Szakértők szerint az Egyesült Királyság gyakorlati uniós tagsága várhatóan 2020 végén, vagy 2021-ben szűnhet meg.
M1, Hirmagazin.eu