Forrás: MTI | 2015. 04. 20. 19:24:47
Bátrabb és együttérzőbb hozzáállást kért az Európai Unió kormányaitól hétfőn az ENSZ emberi jogi biztosa azoknak a migránsoknak az ügyében, akik egyre nagyobb számban érkeznek a földrészre a Földközi-tengeren keresztül.
Zeid Raad Al-Hussein genfi nyilatkozata szerint a tengeri katasztrófák a hibás politika következményei, „a kudarcos intézkedéseket az együttérzés óriási kudarca kíséri”. „Európa hátat fordít a világ talán legveszélyeztetettebb menekültcsoportjának, és azt kockáztatja, hogy a földközi-tengeri térség egy óriási temetővé válik”.
Zeid szerint az uniós menekültpolitika „rövidlátó, rövidtávú politikai válasz (a kialakult helyzetre), cinkosság az idegengyűlölő populista mozgalmakkal, amelyek megmérgezték a közvéleményt ebben az ügyben”.
Zeid Raad al-Husszein jordániai herceg, az ENSZ emberi jogi főbiztosa. (MTI/EPA/Salvatore Di Nolfi)
Az uniónak „bátrabb és kevésbé érzéketlen” hozzáállásra van szüksége. „Legális csatornákat kell nyitnia, lehetővé téve a menekülteknek a belépést, elismerve, hogy Európának szüksége van a bevándorlók kevéssé szakképzet munkaerejére, és azt, hogy a menekülteknek joguk van a menedékkérésre, a családoknak pedig arra, hogy együtt éljenek” – üzente.
A biztos szerint ezeknek a legális csatornáknak a hiánya vezetett az embercsempészethez, amely csak a tünete és nem oka „ennek a nyomorult helyzetnek”.
Zeid arra biztatta az EU-t, hogy a korlátozott Triton-misszió helyett hozzon létre egy egész Európát átfogó, robusztus kutató- és mentőkapacitást. „A vészhelyzetben lévő migránsok mentésének leállítása nem vezetett kevesebb vándorláshoz, sem kevesebb csempészethez, pusztán csak több tengeri halálhoz, amint azt a hétvégi katasztrófa megmutatta” – hangoztatta Zeid Raad al-Hussein.