Home Időjárás Klímaváltozás Az esőerdő több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel

Az esőerdő több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel

Index

A klímaváltozás hatása

Irtás az amazóniai dzsungelben, a brazíliai Rondonia szövetségi államban lévő Porto Velho közelében 2019. augusztus 27-én.  (Fotó: MTI/AP/Victor R. Caivano)

Kutatók tíz éven keresztül vizsgálták az üvegházhatást okozó gázokat az Amazonas-medencében. A kutatás eredményei – amelyet még nem publikáltak – azt mutatják, hogy az esőerdő, amely létfontosságú szén-dioxid elnyelő, gyorsabban válhat szén-dioxid kibocsátóvá, mint ahogy azt korábban gondolták. A vizsgálatok szerint az esőerdő egyötöde szénforrássá vált – olvasható a bbc.com-on.

Ennek egyik oka az erdőirtás. A fák növekedés közben elnyelik a szén-dioxidot a légkörből; az elpusztult fák viszont felszabadítják azt.

Az elmúlt években jelentősen csökkent az esőerdő mérete a fakitermelésnek, erdőégetésnek köszönhetően.

Az elmúlt tíz évben Luciana Gatti professzor az üvegházhatást okozó gázokat vizsgálta az amazóniai dzsungel különböző részein érzékelőkkel felszerelt repülőgéppel. Vizsgálatai azt mutatták, hogy a csapadékos évszakokban az esőerdő továbbra is nagy mennyiségben nyeli el a szén-dioxidot, azonban az erdőirtással leginkább érintett területek elveszítették ezt a képességüket. Gatti szerint az Amazonas délkeleti része – amely a teljes esőerdő húsz százaléka – széndioxid kibocsátóvá vált, és évről-évre rosszabb a helyzet.

„Az esőerdő délkeleti része szénforrássá vált. Száraz és csapadékos években is hasonló eredményeket tapasztaltunk”– mondta Gatti.

Carlos Nobre, Luciana Gatti professzor munkatársa a megfigyelést „nagyon aggasztónak” nevezte, mert véleménye szerint „egy fordulópont kezdetét jelentheti”.

Kutatásaik eredményeiből arra a következtetésre jutott, hogy az elkövetkező harminc évben az Amazonas több mint fele esőerdőkből szavannává alakulhat. A tudósok évtizedekkel ezelőtt felhívták a figyelmet: eljön az a pont, ahol az erdő nem tud megújulni, és több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel.

„Az 1980-as és a 90-es években ez az Amazonas évente kétmilliárd tonna szén-dioxidot nyelt el a légkörből” – mondta Nobre professzor.

„Mára ez 1-1,2 milliárd tonna szén-dioxidra csökkent évente” – tette hozzá.

A címlapfotó illusztráció.

hirado, Hirmagazin.eu

ElőzőItt a bizonyíték, teljesíthetik Andy Vajna kívánságát
KövetkezőMagyar tudós közreműködésével indult útjára a Napot vizsgáló műhold
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás